10 Yararlı WordPress Eklentisi

WordPress, arkasında büyük bir topluluk olan kullanışlı bir yazılım. Arkasındaki bu müthiş destek sayesinde, binlerce eklentisi var. Bunlardan işinize yarayabilecek 10 tanesini sıraladık. WordPress ile bütünleşik geldiğinden listede spam-savar Akismet yok. O gönüllerin birincisi :). 1. eklenti çok güzel bir fikire dayanıyor. Özellikle tavsiye ediyorum.

10. İlgili Yazılar

Yazı sayfalarınıza ekleyeceğiniz bu plugin, ilgili yazıları gösteriyor.

9. WP-Email

Bu plugin ziyaretçilerinizin, beğendikleri yazıların linklerini arkadaşlarına gönderebilmelerini sağlıyor.

8. Google Sitemaps

Websitenizin site haritasını çıkarır. Arama motorlarının bütün sayfalarınızı ve linklerinizi indexlemesi ve keşfetmesine yardımcı olur.

7. Ultimate Tag Warrior

Kategori sisteminizin karışmaması istiyor, “Bloguma tag sistemi de ekleyeyim” diyorsanız, bu plugin tam size göre. Sitenizin arama motoru optimizasyonunu (SEO derler) da arttırıyor. Tag Bulutu, yatay grafikler gibi değişik görünümleri destekliyor.

6. WordPress Database Yedeği

Bu plugin sayesinde, database’inizin yedeğini alabilirsiniz. Aynı zamanda belirlediğiniz bir zaman diliminde (haftalık, aylık gibi ) database’inizi yedekleyip mail adresinize yollayabiliyor.

5. Subscribe to Comments (Yorumlara Abone Olun)

Ziyaretçilerinizden biri sitenizdeki bir yazıya yorum attı ve yorumların gidişatını merak ediyor. Bu plugin sayesinde, ziyaretçilerinizin yorumlara mail adreslerini kullanarak üye olmalarını sağlayabilirsiniz.

4. Güvenli ve Erişilebilir PHP Bağlantı Formu

İnsanların sizinle iletişim kurabileceği resmi bir bağlantı sayfanızın olması, her zaman iyidir. Bu eklenti özelleştirebileceğiniz, spamlere ve bağlantı formunun kötü kullanımına karşı koruma sağlayan bir bağlantı formu sunuyor.

3. Popularity Contest

Bu eklenti, sitenizin en popüler yazılarını listeliyor ve sitenizin istediğiniz yerlerinde gösterebilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda belirli bir yazınızın, en popüler yazılar arasında kaçıncı sırada olduğunu da gösterebiliyor.

2. SEO Uyumlu Başlıklar

Başlıklarınızla biraz oynamak ister miydiniz? Bu yararlı eklenti sayesinde başlıklarınızı, yazılarınızı yazdıktan sonra da istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

1. Nereden geldiler?

Sitenize her gün onlarca/yüzlerce/binlerce ziyaretçi geliyor. Bu ziyaretçilerin çoğu, sitenizi arama motorlarından keşfediyorlar. Onlara hoş bir sürpriz yapmak ister miydiniz? Bu eklenti, ziyaretçilerinize “Şu arama motorundan geldiniz.” demekle kalmıyor; “Şu kelimeyi aradınız, onunla ilgili sitede şu yazılar var” diyerek bilgiçlik de taslıyor!

Siz de kullandığınız ve beğendiğiniz eklentileri buraya yazarsanız, eklenti arayan ziyaretçilerimize yararlı olabilir.

Eklenti listesi Clazh’tan alıntıdır.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. AloneBoss dedi ki:

    Güzel yazı, teşekkürler