E-kart görünümlü bir virüsünüz var!

E-kart görünümlü bir virüsünüz var!

Mynet taklidi virüsBir ara spam maillerden hepimize gına gelmişti. Serverların katı kurallarla engellenmediği günlerdi ve her önüne gelen sağa sola spam mail yolluyordu.

O günden bugüne spam yollayanların sayısı azalmadı elbette, hatta misliyle arttı ama artık eskisi kadar rahatsız değiliz. Çünkü Junk Mail hizmetleri neredeyse harika çalışıyor ve spamler mail kutumuza düşmemiş oluyorlar.

Şimdi biraz daha can sıkıcı bir problemimiz var: Meşhur Türk sitelerinden gönderiliyor izlenimi veren mailler. Bu mailler içerik olarak orijinallerine o kadar benziyorlar ki, dalgın bir anınızda tongaya düşmeniz işten bile değil.

Daha önce Garanti bankasından gönderilmiş gibi gösterilen bir mail almıştım. Bağlantıları takip ettiğimde başka bir siteye gittiğini fark etmiş ve giriş yapmamı isteyen bölüme bir yığın numarayla doldurmuştum. Sayfa tasarımı filan Garanti’nin sayfasıyla birebir aynı olduğu için adres çubuğuna dikkatli bakmak gerektiğini unutmayalım.

Şimdi de “Sude Sevecen”, “Yıldız Tercan” isimleriyle “Size bir Mynet ekart var…” ve “Mynet ekartınız var” başlıklarıyla mailler yolluyorlar. Maildeki bağlantı freewebtown’dan bir sayfaya gidiyor ve makinemize bir exe dosyası iniyor.

“Her inen dosyayı tararım aabi!” demek de yararsız çünkü mesela Avast, dosyanın içeriğini tehlikesiz buluyor. Dosyayı açtığınızda Pandora’nın kutusu ortaya çıkıyor 🙂

Aman dikkat diyorum. Lütfen dikkat!

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

1 Yanıt

  1. yunus emre dedi ki:

    bana ie7 nin resmi olduğu bir mail geliyor, resme link olarak exe dosyası vermişler tıklamamı bekliyolar adamlar baya beklicekler sanırsam 😀