Hafıza Sarayı Metodu Nasıl Kullanılır?

Hafıza sarayı tekniği bildiğim en etkili hafıza tekniklerden birisi. Etkili olmasının yanı sıra, kullanması da oldukça zevkli. Ayrıca öğrenmesi de hiç zor değil.

Hafıza Sarayı, antik Roma’dan beri kullanılıyor ve pek çok başarı kazandırıyor.  Bu tekniği veya çeşitlerini kullanan insanlara atfedilen sayısız başarı bulunmakta.

Hafıza Sarayı tekniği yabancı bir dil öğrenmek, sunmanız gereken bir sunumu ezberlemek, sınavlara hazırlanmak gibi her türden uğraş için inanılmaz derecede etkili. Hatta sadece hafızanızı tazelemek istiyorsanız bile deneyebilirsiniz.

Hafıza Sarayı tekniğinin temeli, önceden bildiğimiz mekanları çok iyi hatırlayabiliyor olmamızdan geliyor. Hafıza sarayına, çok iyi bildiğiniz ve hayalinizde kolayca canlandırabildiğiniz mekanlar için bir benzetme diyebiliriz. Bu, evinizin içi veya her gün işe giderken kullandığınız rota olabilir.  İşte, aşina olduğunuz bu mekan her çeşit bilgiyi depolayıp hatırlamanız için rehberiniz olacak.  Şimdi nasıl işliyor bir bakalım.

Hafıza Sarayı Tekniğini Kullanmak için 5 Adım

1. Mekanınızı belirleyin

Her şeyden önce, çok iyi bildiğiniz bir mekan seçmelisiniz.  Tekniğin etkileyiciliği o mekanı zihinsel olarak kolaylıkla görebilme ve orada gezebilme becerinizin altında yatıyor.  İstenilen zamanda yalnızca akıl gözünüzü kullanarak “orada olabilmeniz” gerekiyor.

Mesela eviniz ilk denemeniz için iyi bir seçim olabilir.  Mekanın detaylarını ne kadar canlı hayal ederseniz, ezberin de o kadar etkili olacağını unutmayın.

Ayrıca, durağan bir manzarayı hayal etmek yerine, mekanda belli bir rota belirlemeye çalışın.  Yani, evinizi öylece kafanızda canlandırmak yerine, evinizde dolaştığınız bir yolu hayal edin.  Bu, tekniği çok daha güçlü kılıyor çünkü bir sonraki adımda göreceğimiz gibi böylece nesneleri belirli bir sırada hatırlayabileceksiniz.

2. Ayırt edici özellikleri listeleyin

Şimdi seçtiğiniz mekanın özel niteliklerinin farkına varın. Eğer evinizde bir gezintiyi seçtiyseniz, ilk fark edilebilir özellik muhtemelen giriş kapısı olacaktır.

Şimdi devam edin ve Hafıza sarayınızda zihinsel bir gezintiye çıkın. Kapıdan geçtikten sonraki ilk odada ne var?

Odayı belli bir düzene göre analiz edin. (Mesela, her zaman soldan sağa bakmak gibi standart bir prosedür belirleyebilirsiniz.) Dikkatinizi çeken bir sonraki özellik nedir?

Evin içinde gezindikçe bu özelliklerin zihinsel notlarını almaya devam edin.  Her biri daha sonra bilgi birikiminizi depolayacağınız “hafıza odaları” olacak.

3. Sarayı zihninize damgalayın

Tekniğin işe yaraması için mekanın veya rotanın zihninize %100 işlenmiş olması gerekiyor.  Bunu zihninize kazımak için gerekli ne varsa yapın.

4. Birleştirin!

Artık sarayınızın efendisi olduğunuza göre, sıra ondan iyice faydalanmaya geldi.

Pek çok hafıza geliştirme sistemi gibi, Hafıza Sarayı tekniği de görsel birleştirme ile çalışır.  Süreç basit: Bildiğiniz bir resmi alıyorsunuz – Buna Hafıza Mandalı deniyor – ve onu ezberlemek istediğiniz malzemeyle birleştiyorsunuz. Bizim için herbir hafıza mandalı Hafıza Sarayımızın ayırt edici bir özelliği.

Sıradışı, saçma, olağanüstü bir şey yapın – sonuçta bunlar hatırlanan şeyler, öyle değil mi? Gerçek hayatta asla olamayacak kadar sıradışı bir senaryo oluşturun. Tek kural: eğer sıkıcıysa, yanlış yoldasınız.

5. Mekanınızı ziyaret edin

Bu noktada, parçaları hatırlama işiniz bitiyor. Lakin bu tekniği kullanmakta yeniyseniz, muhtemelen yolculuğu hafızanızda en az bir kere tekrar ederek küçük bir prova yapmaya ihtiyaç duyacaksınız.

Son Düşünceler

Diğer metodlara nazaran Hafıza Sarayı’nı bu kadar sevmemin sebebi yalnızca çok etkili olması değil aynı zamanda öğrenmesinin ve kullanmasının da oldukça zevkli olması.

Hafıza Sarayı’nı kullanarak ezberlediğiniz listeler sadece ufak bir tecrübeyle günlerce, haftalarca hatta daha uzun süreler hafızanızda taze bir şekilde kalacak.

Daha önceden Hafıza Sarayı tekniğini veya benzerini kullanmış mıydınız? Ne düşünüyorsunuz?

Paylaşacak görüşleriniz var mı?

Kaynak: Litemind

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Luna dedi ki:

    Keske bide örnek verilseydi. Atiyorum en basitinden market alisverisi listesi bi eve nasil uyarlanip ezberlenebilir ki ??