Akbil nedir?

Neredeyse her gün, otobüslerde, metroda kullandığımız, ucunda küçük bir metal parçası olan renkli aletlere akbil diyoruz.

Peki akbil nasıl bir alettir, içinde ne vardır, içindeki bilgileri nasıl saklar, hangi programlama dilini kullanır biliyor musunuz?

Buyrun öğrenelim…

Akbil (iButton®) 16 mm genişliğindeki paslanmaz çelik kutunun içine yerleştirilmiş bir chiptir. Eşsiz ve dayanıklı koruma kutusu sayesinde bilgileri,taşıyan kişi veya nesne ile birlikte herhangi bir yere taşınabilir. Yere atabilir, üzerine çıkıp zıplayabilirsiniz. İçindeki pili sayesinde minimum 10 yıl data ömrü vardır. Çelik kılıfı sayesinde mekanik bir ömrü yoktur. Belbim firmasının hayata giçirdiği AKBIL sistemi DS1991 iButton ürününü kullanmaktadır.

iButton DS1991 Özellikleri

Toplam 1,152 bit şifre korumalı NV RAM hafızası vardır. Hafıza 3.384 bit bloklara ayrılmıştır. Her bir blok 64 bit uzunluğunda bir şifre ile korunmaktadır. Çalışma sıcaklığı -40°C ile +70°C arasındadır.Veri transfer bütünlüğünü sağlamak için ayrıca 512 bit scratchpad alana sahiptir.

Adres

Her iButton’un, içindeki çipe lazerle işlenmiş özel ve değiştirilemez bir numarası vardır. (örnek: 2700000095C33108) Bu adresler sayesinde, iButtonlar birbirlerinden ayırt edilebilirler.

İButton uygulaması için neler gerekiyor?

 • iButtonlar
 • Sunucu sistem: Bilgisayar, laptop gibi
 • Yazıcı-Okuyucu sistem: iButtonlar’ı okuyabilecek ve içindeki bilgileri değiştirebilecek bir alet.
 • iButtonlar’ın bilgisayarlarla bağlantı kurabilmesi için programlar.

Yaklaşık 50 dolara fiziksel parçalar tamamlanabiliyor.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

3 Yanıt

 1. keygenn dedi ki:

  bu cihazı nereden bulabiliriz yada nasıl yapabiliriz elektronikçiyim bunu yapabileceğime inanıyorum yardım bekliyorum mail atarsanız sevinirim

 2. yunus emre dedi ki:

  bi akbil kalmıştı çakmasını yapmadığımız 😀 yada benim haberim yok 🙂

 3. alicavus dedi ki:

  kardeş yapmak cok zor bunu 1963s kullanıldıgı için içindeki sayac her dolumda ileri dogru atiyo ve sayas numarasına görede key değişiyo…
  pil ile baglantisini kesmen lazım…1991 lerde yapılabilio ama onuda nerden bulucan:)eger satan bulursan banada bildirirsen sevinirim kolay gelsin