419 Eaters – Sahtekar Avcıları

Afrika’nın bir şehrindeki nazik bir beyefendiden, iç savaş döneminden kalma birkaç milyon dolarcık parayı yurt dışına çıkarması gerektiğini, bunu yapabilmek için denizaşırı bir ülkeden kendisine yardımcı olabilecek birisini aradığını ve sizin kendisine yardımcı olabileceğinizi düşüdüğünü anlatan bir mail aldınız mı hiç?

Eğer cevabınız olumluysa, siz de 4-1-9 olarak bilinen bir sahtekarlık şebekesinin listesindesiniz demektir. Cevabınız hayırsa boşuna sevinmeyin, bir gün sizi de bulacaklar :).

Efendim, olay şöyle işliyor: Mesaja cevap yolluyorsunuz, sizden bir miktar para istiyorlar banka işleri için. Tabi siz de “Kaz gelecek yerden…” deyip parayı yolluyorsunuz. Sonra bir süre ses seda çıkmıyor. Tekrar para istiyorlar, kredi kartı bilgilerinizi aldılarsa onu da boşaltıyorlar. Sağma işlemi bittikten sonra kayboluyorlar.

Bu uyanıklık, internet çıkmadan önce de mektupla yapılıyormuş. Yani işin mazisi bayağı eski.

Bir grup insan çıkmış, “Bu herifleri aldatalım da başkalarını kandıracakları vakitlerini boşa harcamış olsunlar” demişler.

Web siteleri de şurada: http://419eater.com/index.htm

Sitede; sahte mektuplar, telefon konuşmaları, bu insanlara nasıl ulaşılacağı gibi pek çok konuda geniş bilgi ve döküman var. Site sahipleri, böyle bir işe meraklıysanız, onlarla iletişim esnasında ASLA gerçek bilgilerinizi kendilerine iletmemenizi söylüyorlar.

Biz de tekrarlamış olalım.

Mektubu bilmeyenler için buraya ekliyoruz.

REQUEST FOR URGENT BUSINESS RELATIONSHIP

FIRST, I MUST SOLICIT YOUR STRICTEST CONFIDENCE IN THIS TRANSACTION. THIS IS BY VIRTUE OF ITS NATURE AS BEING UTTERLY CONFIDENTIAL AND ‘TOP SECRET’. I AM SURE AND HAVE CONFIDENCE OF YOUR ABILITY AND RELIABILITY TO PROSECUTE A TRANSACTION OF THIS GREAT MAGNITUDE INVOLVING A PENDING TRANSACTION REQUIRING MAXIIMUM CONFIDENCE.

WE ARE TOP OFFICIAL OF THE FEDERAL GOVERNMENT CONTRACT REVIEW PANEL WHO ARE INTERESTED IN IMPORATION OF GOODS INTO OUR COUNTRY WITH FUNDS WHICH ARE PRESENTLY TRAPPED IN NIGERIA. IN ORDER TO COMMENCE THIS BUSINESS WE SOLICIT YOUR ASSISTANCE TO ENABLE US TRANSFER INTO YOUR ACCOUNT THE SAID TRAPPED FUNDS.

THE SOURCE OF THIS FUND IS AS FOLLOWS; DURING THE LAST MILITARY REGIME HERE IN NIGERIA, THE GOVERNMENT OFFICIALS SET UP COMPANIES AND AWARDED THEMSELVES CONTRACTS WHICH WERE GROSSLY OVER-INVOICED IN VARIOUS MINISTRIES. THE PRESENT CIVILIAN GOVERNMENT SET UP A CONTRACT REVIEW PANEL AND WE HAVE IDENTIFIED A LOT OF INFLATED CONTRACT FUNDS WHICH ARE PRESENTLY FLOATING IN THE CENTRAL BANK OF NIGERIA READY FOR PAYMENT.

HOWEVER, BY VIRTUE OF OUR POSITION AS CIVIL SERVANTS AND MEMBERS OF THIS PANEL, WE CANNOT ACQUIRE THIS MONEY IN OUR NAMES. I HAVE THEREFORE, BEEN DELEGATED AS A MATTER OF TRUST BY MY COLLEAGUES OF THE PANEL TO LOOK FOR AN OVERSEAS PARTNER INTO WHOSE ACCOUNT WE WOULD TRANSFER THE SUM OF US$21,320,000.00(TWENTY ONE MILLION, THREE HUNDRED AND TWENTY THOUSAND U.S DOLLARS). HENCE WE ARE WRITING YOU THIS LETTER. WE HAVE AGREED TO SHARE THE MONEY THUS; 1. 20% FOR THE ACCOUNT OWNER 2. 70% FOR US (THE OFFICIALS) 3. 10% TO BE USED IN SETTLING TAXATION AND ALL LOCAL AND FOREIGN EXPENSES. IT IS FROM THE 70% THAT WE WISH TO COMMENCE THE IMPORTATION BUSINESS.

PLEASE,NOTE THAT THIS TRANSACTION IS 100% SAFE AND WE HOPE TO COMMENCE THE TRANSFER LATEST SEVEN (7) BANKING DAYS FROM THE DATE OF THE RECEIPT OF THE FOLLOWING INFORMATIOM BY TEL/FAX; 234-1-7740449, YOUR COMPANY’S SIGNED, AND STAMPED LETTERHEAD PAPER THE ABOVE INFORMATION WILL ENABLE US WRITE LETTERS OF CLAIM AND JOB DESCRIPTION RESPECTIVELY. THIS WAY WE WILL USE YOUR COMPANY’S NAME TO APPLY FOR PAYMENT AND RE-AWARD THE CONTRACT IN YOUR COMPANY’S NAME.

WE ARE LOOKING FORWARD TO DOING THIS BUSINESS WITH YOU AND SOLICIT YOUR CONFIDENTIALITY IN THIS TRANSATION. PLEASE ACKNOWLEDGE THE RECEIPT OF THIS LETTER USING THE ABOVE TEL/FAX NUMBERS. I WILL SEND YOU DETAILED INFORMATION OF THIS PENDING PROJECT WHEN I HAVE HEARD FROM YOU.

YOURS FAITHFULLY,

DR CLEMENT OKON

NOTE; PLEASE QUOTE THIS REFERENCE NUMBER (VE/S/09/99) IN ALL YOUR RESPONSES.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

5 Yanıt

 1. €miR dedi ki:

  Hali vaktiyle bana da gelmişti buna benzeyen bir mail 🙂 Gerçi o aralar ingilizcem pek yeterli gelmediği için umursamamıştım ama şimdi görüyor ve gülüyorum 😀

 2. Çağatay dedi ki:

  peki ya bank of africa’da parası olduğunu ve sadece bu parayı çekip ona göndermemi istiyorsa? rwanwa’dan kaçıp senegal’deki birleşmiş milletler mülteci kampına sığınmış(söylediğine göre) ve banka mülteci statüsündeki kişilerden parasını alması için yabancı partner istiyormuş(yine söylediğine göre), inanmalı mıyım sizce?

 3. hacı dedi ki:

  arkadaşlarlar bu tür yorumlara itimat etmeyin lütfen buna benzer bir mesajda bana geldi.

 4. tarkan dedi ki:

  bu senegal turu mail banada geldi 28 yasinda babasi annesini oldurmus sonrababasida olmus 5. 8milyon dolar miras kalmis bunu bana transfer etmk idtiistiyor falan filan

 5. Gülhan Bozkaya dedi ki:

  Aynı mesaj banada geldi geçen hafta.hala mesajlasiyoruz.hic böyle dolandırıcılık görmemişim.5.700.000 abd doları hesabı olduğunu söyledi.olen babasina ait.simdide 450 avro istiyor evrak için.