Fermuarlardaki YKK ne demek oluyor?

Fermuarlardaki YKK ne demek oluyor?
Fermuarın üzerinde yazana bakarak kıyafet markası konusunda yanıldığınız oldu mu? Siz de bundan muzdaripseniz bir bakalım. Neymiş bunun aslı?

Dikkatinizi çekmiştir muhtemelen. Aldığımız -fermuarlı- kıyafetlerin çoğunda fermuarın üzerinde YKK yazar. Peki nedir bu YKK? Belli ki kıyafet markasının veya mağazasının kısaltması değil.

YKK, Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (bunu diksiyon kursları kullanmalı) kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta. 1934’te Tadao Yoshida tarafından kurulan şirketin ismi Yoshida Sanayi Ltd. demek. Bu şirket şu anda alanında lider. En büyük fermuar üreticisi konumunda. 52 ülkede 206 fabrikasıyla, sektörünün %90 kadarını oluşturuyor. Aslında tek işi fermuar üretmek değil. Fermuar üreten makinalar da üretiyorlar. Sadece makinayı oluşturan parçalardan bahsetmiyoruz bile.

YKK’nın en büyük fabrikası, Amerika’nın Georgia eyaletinde bulunuyor. Fabrika günde -dile kolay- tam 7 milyon fermuar üretiyor.

Yoshida’nın şirketinin fermuarda bir numara olmasının sırrı, onun tabiriyle “iyilik çemberi” anlayışı. Ona göre bir kimse başkasına fayda sağlamadan başarılı olamaz. Bu prensiple, son üründe uzun zaman dayanabilen kaliteli fermuarlar üretiyor. Doğal olarak bunun sonunca, hem fermuarı kullanan kıyafet üreticileri hem de son müşterileri memnun ediyor. Hepsi birden şirketin daha büyük bir saygınlığa ve satış hacmine ulaşmış oluyor. Böylece çember tamamlanmış oluyor.

Bir daha böyle bir fermuarla karşılaştığınızda aklınıza bu fayda-başarı hikayesi de gelir belki.

Bu yazı Today I Found Out‘un Why Zippers Have YKK On Them isimli yazısından tercüme edilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. kader dedi ki:

    orjinal polo mağazasında mont aldım montun fermuarında ykk falan yazmıyor polo kullanmıyor mu bu fermuar markasını