Oyun dünyasından kısa kısa…

Oyun dünyasından kısa kısa…

Bilgisayar OyunuBilgisayar oyunları basit bir eğlence kategorisi olmaktan çıkıp pek çok insanın dünya görüşü haline geldiğinden beridir, oyunlarla ilgilenenler alanlarında profesyonelleşme yolunu seçiyorlar. Mesela bir DOTA pleyır‘ı, Far Cry oyununu beğenmeyebiliyor; kallavi bir AOE oyuncusu, C&C Generals’a eğreti bakabiliyor. Tarzları aynı olan oyunlarda bile bir gruplaşma, fanatikleşme durumu var.

İşbu minval üzre, oyun dünyasından kısa bazı başlıklara yer verelim ki siz de bu dünyadan geri kalmayın:

  • EA Games, Command & Conquer’ün 12. yılı münasebetiyle ilk C & C oyununu internet üzerinden ücretsiz dağıtıyor. Tek yapmanız gereken, oyunun iso dosyalarını buradan indirip, şuradaki talimatları uygulamak. ISO dosyalarının toplam boyutu yaklaşık 1.100 mb. Bu sebeple, internet bağlantınıza güveniyorsanız, indirmenizi tavsiye ediyorum.
  • FIFA 2008’in demosu yayınlanmış. 470 mb’lık demoda Bayern Munich gibi bazı büyük takımlarla tek devre maç yapabiliyorsunuz. Oyunla ilgili derin izlenimlerimle kafanızı şişirmeden önce söyleyeyim: Fazla bir şey beklemeyin. Fifa 2007’niz varsa, 2008 için uykusuz geceler geçirmeniz gerekmiyor. Çünkü oynanış ve genel tasarımlar, oyuncu hareketleri hemen hemen 2007 ile aynı. Değilse de en azından demoda fark edilemeyecek kadar benzeşiyorlar. Top Fiziği, File Fiziği, Kaleci Fiziği, Sesler ve AI (Yapay Zeka) konularında gelişmeler olduğu söyleniyor. İlk dikkatimi çeken şey, karakter modellemelerin geliştirilmiş olduğuydu. Artık Fifa’nın o klasikleşmiş “Tanınmayan oyuncuya bir surat sallayayım” mantalitesi değişmiş görünüyor. Oyuncu bilgilerine bakarken, karakteri yeterince resmedilememiş bazı oyuncular için resim bölümü boş bırakılmış. Oyuna girildiğinde ise oyuncuların yüzleri (ah evet tabi ki) görünebiliyor.

Oyun dünyasından haberlerle karşınızda olduk, şimdi sırada borsa var.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.