“Ben siftah ettim!”

Fatih Sultan Mehmet Han bir gün yiyecek maddelerinin kalitesini ve tücarın gelir durumunu kontrol etmek amacıyla tebdili kıyafetle çarşıya çıktı.

Bir dükkana girip selam verdikten sonra; “Yarım batman yağ, yarım batman peynir ve yarım batman bal veresiz!” dedi. Dükkan sahibi yarım batman peyniri tartıp parasını hesap ettikten sonra; “Ağam, diğer isteklerinizi de karşı komşumdan alasız. Zira onun malı hem daha makbuldur, hem de daha siftah etmedi.” dedi.

Padişah ikinci dükkana varıp oradan da yarım batman peynir alınca, bu dükkan sahibi de; “Allah-ü Teala’ya şükürler olsun siftahımı ettim. Hem de çocuklarımın nafakasını çıkardım. Bundan sonrası kârdır. Diğer isteklerinizi de komşumdan alasız. O daha siftah etmedi.” deyince Fatih Sultan Mehmet Han; “Bu milletteki ahlaki doğruluk yok mu, ona dünyaları fethettirir. Milletin saf ahlakına zarar verenleri Allah-ü Teala kahretsin.” dedi.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Serdar dedi ki:

    Kardeş harikasın Yazılarının hepsini okudum çok güzel