Opereysin, Nasdaq’ı sarsıyor!

Türk bilişimi için sevindirici gelişme: Opereysin Technologies Inc., NASDAQ-100 sıralamasında 36.lığa çıkarak dünyayı sarsmaya devam ediyor!

Muhteşem Yükseliş

2 Temmuz 2005 tarihinden beri online olan siteniz Opereysin.com’un da sahibi olan Türkiye asıllı Amerika’da kurulu Opereysin Technologies Incorporated şirketi, dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı NASDAQ-100 listesinde ani bir çıkışla online mağazalar zinciri EBAY’in hemen ardından 36.lığa yükseldi. NASDAQ tarihinde, bu kadar kısa bir sürede böyle hızlı bir yükselişe rastlanmadığı kaydediliyor. Uzmanlar, şirketin bu “sarsıcı” yükselişinin aynı şekilde sürmesi halinde gelecek yıl ilk 20 şirket arasına girebileceğini söylüyorlar.

Opereysin Tech Inc.

Opereysin Tech Inc. 1997 yılında üniversite öğrencisi 3 Türk genç tarafından kuruldu. Daha sonra bu kurucu ekibe, Michigan Ünivesitesi’nde eğitim gören 2 girişimci daha katıldı. 5 kişiyle kurulan şirket, 2002’ye gelindiğinde 7000 bilişimciye iş imkanı sağlayan büyük bir teknoloji şirketi halini almıştı bile. Opereysin Tech Inc., halen dünyanın en büyük Türk şirketi olarak göğsümüzü kabartıyor.

Google’ın Mihenk Taşı

İnternet dünyası, Opereysin Tech’i, Google şirketinin Google Images servisinin kuruluşundan hatırlayacaklardır. Google Images, daha sonra Google Video’da da olduğu gibi, Opereysin Tech yazılımcılarının ürettiği Opimg sistemi temeline dayanıyor. Opimg, webdeki resimlerin uygun çözünürlükte serverlara aktarımıyla ilgili karmaşık bir algoritma üzerine kurulu. Algoritmayı Opereysin Inc, geçtiğimiz yıllarda Google’a 12 yıllığına kiraladığını duyurmuştu. Taraflar arasında yapılan anlaşmada Opereysin Inc, aynı algoritmayı Google’ın rakip firmaları Yahoo ve MSN’e satmayacağını da deklare etmişti.
Daha sonra Google Video’da da aynı algoritma kullanıldı. Opereysin Inc, algoritmanın sürekli geliştirildiğini ve Google Images’in şu anda dünya üzerindeki en kapsamlı grafik arama motoru olduğunu belirtiyor.

Hisseler tavan yaptı!

11 Mayıs 2003 tarihinde 90 Amerikan Doları fiyatla halka açılan şirket hisselerinin bugünkü değeri, yaklaşık 4 kat artışla 355 dolara yükselmiş durumda. Şirketin 2005 yılı dördüncü çeyrek karı 160 milyon dolar. Piyasa değeri ise şu anda 49 milyar doları aşarak, ABD’nin ilk 10 teknoloji şirketi sıralamasında Opereysin’i sekizinci sıraya taşıdı. Şirket hisselerinin değeri 420 $ sınırını aşarsa, Opereysin NASDAQ-100’de ilk 20’ye girebilecek.

Google yetkilileri, Opereysin Inc’le ortaklaşa yürüttükleri projelerin devam edeceğini vurguluyorlar. Öte yandan Pixar’ı satın alan Walt Disney firması, yeni animasyon filmlerinde Opereysin Inc’in sahibi olduğu Rendop programını kullanacaklarını açıkladılar. Daha önce Pixar, renderlarında Renderman isimli yazılımı kullanıyordu.

Görüşüne başvurulan bir Pixar animatörü, Renderman’in halihazırda pekçok sıkıntısının olduğunu ve yaptıkları testlerde Rendop’un render işlemlerini kısaltacağını farkettiklerini belirtti. Renderman’i kullanan diğer firmalar da gelecek yapımlarda Rendop‘a geçilebileceğinin sinyalini veriyorlar.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. ömer dedi ki:

  Eh demek biz de ”Bunlar bizim sayemizde büyüdü bu kadar” dicez…

 2. Murat dedi ki:

  Müthiş bişey. Gurur duydum.

 3. skolf dedi ki:

  helaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaalllllllllllll brawooooo

 4. yunus emre dedi ki:

  başarılarınızın devamını diliyorum tebrikler 🙂