Atın Bıçakları!

Okullarda şiddet şüphesiz son 1-2 ay içinde ülkede en çok konuşulan konulardan biriydi ve hâlâ konuşulmaya devam ediyor. Öğrencilikle içli dışlı olan bendeniz bu konu hakkında aslında hiç göz önünde olmayan -veya oldurulmayan- bir kaç şeyden bahsedeceğim.

Şimdi bu kadar genel konuşmayı herkes bilir diyeceksiniz ama ülkemizdeki liseler başarılı öğrencilerle başarısız öğrencileri ayırma yoluyla sınıflandırılmış, istisnalar hariç. Fen, anadolu, sosyal bilimler vs liseleri OKS sınavındaki kaymak tabakasını oluşturan öğrencilerin girdiği okullar. Açık, düz, meslek, teknik liseleri ise başarısız olmuş ve ÖSS hedefi düşük ya da hiç olmayan öğrencilerin bulunduğu liseler. Bu okullardaki öğrenciler ”hedefsiz” öğrenciler. Kaybedeceği hiç bir şey olamayan insanlar da diyebiliriz.

Amaçsız bir kişi eğer Allah korkusuna da sahip değilse sürü psikolojisine sahiptir ve güdecek birilerini arar. Mesela onu gaza getirecek birileri gibi. Zaten böyle kişilere ihtiyaç duyan gruplar, ocaklar, kuruluşlar liselerde kol geziyor.

Bir arkadaşım şöyle anlatmıştı: ”Naci o gruba girmeden önce az çok dersleriyle ilgiliydi. Ancak girdikten sonra ona bir hallar oldu. Hiç ders çalışmıyor, ağzına sigara sürmez dediğim adam esrar bile kullanıyordu. Okula silah getirdiğini görünce şok olmuştum. Artık derslerini ve geleceğini düşünmesi gereken Naci boş boş bakınıyor, derin hayellere dalıyordu…” Git gide amaçsızlaşan gençler Allah korkusunu da kaybedince ne yapacağını hiç bilmiyor. Cebinde bıçakla gezmeyi onu birine saplamayı delikanlılık diye sınıflandırıyor. Ve şöyle diyaloglar kaçınılmaz oluyor: ”Beyler bilmemkim bizim kanki bilmem neye yan bakmış hadi ne duruyoruz kalkın toplanıp dövelim …yı.” Böle bir kitleyle uğraşmayan öğretmen veya idare de boynu bükük(!) olayları izliyor.

Yeter artık bağla da gidelim dediğinizi duyar gibiyim. Evet takdir sizin… Gördüğünüz gibi sorun, amaçsızlığa itilen ve çeşitli yollarla Allah korkusu giderilen gençlerimizi bu hale düşürenlerde. Eğitim sistemi diye zırlayıp hiç bir yenilik yapmayanlarda.

Ama olsun, siz yine de atın bıçaklarınızı… Herşeye rağmen!

Ömer Faruk Kocaağa

Okumakla meşgul olan yazar, sopayla kovalanıp yazı istenmesi üzerine ürküp 1-2 yazı yolladı, akabinde de yazar kadrosuna dahil oldu. Genelde toplum konularına eğilen bu yazar, ara sıra siz nadide okuyucuları güldürmeye çalışsa da, biz onu umutsuz vaka olarak görüyoruz. Çekinmeden yazdığı için dili biraz sansürleniyor ama yazıları sitemize ayrı bir renk katıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. skolf dedi ki:

    walla checka kardeşime elbette katılıyorum… Bir de sana anlatılan olayları can kulağıyla dinlesen tam olacak.. Kişilere öğüt verme çabası içinde olduğundan birşey demiyorum.. Kardeşim harika yazmışsın da, yani biraz da bizleri düşün bizim hiç mi amacımız, hedefimiz yok?.. “Düz liselerdeki herkes” demişsin, %70’i diyebilirdin…Benim sınıf arkadaşlarımın çoğunun hedefi var ve çok da başarılı öğrenciler… Ama nese konu bu deil…