Milliyetsiz Enteller

“Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır.” demişler. Son günlerde bu tarife tamamen uyan tiplerle sıkça karşılaşmaya başladım.

Malum bu sene de Ramazan geldi. Çoğu insan da oruç tutuyor. Öyleyse oruç tutmayanların sokaklarda, toplu taşıma araçlarında, velhasıl oruçlu insanların bulunabileceği bilimum yerlerde birşey yiyip içmemesi, onlara saygı göstermesi gerekir. Hatta saygıyı, bilinçli insan olmayı falan bir kenara itelim, herşeyden önce bir insanlık borcudur değil mi?

Ya bu insanlar böyle düşünecek kadar akıllı yaratıklar değiller, veya da kasten yapıyorlar. Kimden mi bahsediyorum? Kimden olacak, akşama kadar oruçlu yüzlerce insan arasında dolaşıp da bir an ağzını boş bırakmayanlardan tabi! Yahu insanda hiç mi görgü olmaz? Sorsanız hepsi entel, ilerici insanlardır, sorsanız çağdaş dünya düzeni hakkında 2 saat nutuk çekebilirler ama mesele saygıya gelince cahil kesiliveriyorlar.

Daha fazla yazmaya gerek bile yok. Yan komşusu açlıktan uyuyamazken, o yiyecek senin, bu içecek benim bayram yapan, komşunun kapısını çalıp iki lokma veremeyecek kadar kalpsiz olanlara bu laflar da kar etmez ki!
Milletine uzak, milliyetsiz enteller için tekrar ediyorum:

“Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır.”

Sevebilirsin...