Vay vay vay!..

Eskiden web siteleri Internet Explorer’a uygun olarak hazırlanırdı. “Başka tarayıcı mı vardı be?” derseniz cevap veremem, çünkü açıkcası diğer tarayıcıların ne zaman piyasaya çıktığını tam olarak bilmiyorum. Tek bildiğim son bir-iki senede iyiden iyiye palazlandıkları.

Elbette IE harici tarayıcı denince akla gelen ilk tarayıcı Firefox. Son bir-iki senedir palazlandılar dedim ya, o zamandan beridir web programcıları da sitelerini Firefox’un sıkı sıkıya uyduğu kurallara adapte etmeye çalışıyorlar. Bu iş öyle düşündüğünüz gibi kolay birşey değil. Tam “IE’de harika görünüyor. Benim gibi dizaynır nerede bulunur bee!” dediğiniz an, Firefox’ta sayfanızın ucube gibi göründüğünü farkediyorsunuz. “Firefox’da şöyle civcivli özellikler ekledim” derseniz hiç boşuna sevinmeyin, IE’ciğimiz bu eklemelerinizi hiç umursamıyor. Mesela bir transparan resim görüntüleme özelliği var Firefox’ta, hasta ediyor insanı. IE’nin bu özelliği de desteklemediğini söylememe gerek bile yok.

Tabi tersi de geçerli. Sayfanızın bir yerine 1 px*1 pxlik bir div koysanız ve içine 100 px*100 pxlik bir resim oturtmaya çalışsanız, IE hemen yapmak istediğinizi anlıyor ve div’i resim boyutunca büyütüyor. Harika! Fakat Firefox, kurallardan sapmamaya alışkın ya, div’in büyüklüğüyle ve genişliğiyle kesinlikle oynamıyor. IE’nin yeni versiyonlarında Firefox gibi pekçok kurala uymaya başlayacağını söylüyorlar ama onların yalancısıyım.

Bu IE/Firefox farklarını ayrı bir yazıda inceleyebiliriz ama sadede gelelim. Yazının en başında “Eskiden siteler IE’ye uygun olarak üretilirdi, diğer tarayıcılar umursanmazdı bile” demiştik, sonrasında da durumun son yıllarda değiştiğini ve tasarımcıların/programcıların hem IE’ye hem de Firefox’a uygun siteler yapmaya çalıştıklarını söylemiştik.

İşte ilginçtir, yeni bir akım mı bilemiyorum, bazı web siteleri artık sadece Firefox‘la çalışıyorlar! Internet Explorer’la açmaya çalıştığınızda sayfa bir türlü yüklenmiyor. Bu şekilde birkaç sefer deneyip, herhalde kapanmış dediğim sitelerin Firefoxla canavar gibi çalıştıklarına şahit oldum.

İşin mantığa ters olduğunu, her türlü tarayıcıyı kullanan ziyaretçilerin siteyi kolayca gezebilmeleri gerektiğini söyleyecek oldum, ama ağzımdan sadece 3 kelime çıkabildi, ardı ardına: Vay vay vay!…

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...