İE’de yazarken bulma

İE’de yazarken bulma

İE'de yazarken bulWeb tarayıcılarında, çoktandır süregelen bir rekabet var. Bu rekabette kim orijinal ve kullanışlı bir yenilik yaparsa bir adım öne geçiyor. Sekmelerle gösterme, menü dizilimi gibi yenilikler ilk bulandan taklit ediliyor veya taklit edilmektense yarışta geri kalma sonucuna katlanılıyor.

Bu alanlardan birisi de arama bölümü. Bütün tarayıcılarda bulunan bu bölüm, özellik bakımından her tarayıcıda farklılık gösteriyor.

Firefox’taki arama bölümünde bulunan ve çok kullanışlı bulduğum bir özellik var. O da yazarken bulma özelliği. Bu özellik sayesinde; arayacığımız kelimeyi arama kutucuğuna yazarken, oluşmaya başlayan kelime eş zamanlı olarak bulunup bizim için işaretleniyor ve tabii ki bizi hemen eşleşen kelimenin bulunduğu kısma götürüyor. Eğer yazım sırasında uyuşmazlık olursa kutucuk kırmızı renk oluyor. Bu şekilde; hata yaptığımızı veya sayfada böyle bir kelimenin bulunmadığını hemen anlıyoruz.

İnternet Explorer’da ise(7.0 sürümü dahil) böyle bir özellik yok. Bu tarayıcıda arama işlemi için bir pencere açılıyor ve kelimemizi buraya yazıyoruz. Sorgumuzu tamamen yazıp aratmadan, sayfadaki eşini varsa da göremiyoruz. Bu küçük bir ayrıntı gibi görünüyor ama, kaliteyi de bunun gibi minik ayrıntılar belirliyor.

İE'de yazarken bul -eklenti-İşte Ookii buna bir çare bulmuş ve İE’ye bu özelliği sağlayan bir eklenti (Find As You Type) üretmiş. Yapmanız gereken; buraya tıklayıp açılan sayfadan eklentiyi indirmek ve kurmak. Ondan sonra Explorer’ınızı açıp Ctrl + F’i tuşlayarak eklentiyi görünür hale getirebilir ve eklentiden yararlanabilirsiniz. İE kullanıyorsanız bu eklentiyi atlamayın.

Not: Eklentinin Türkçe versiyonu yoktur.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.