Google Docs ile anket hazırlamak

Google Docs ile anket hazırlamak

Google Docs; Excel, Word, Powerpoint benzeri online uygulamalarıyla işlerimizi çok kolaylaştırdı. Özellikle sistemin Gmail’e entegre olması sebebiyle, gelen maillere eklenmiş olan projeleri internet üzerinden görüntüleyebiliyor, düzenleyebiliyor ve kaydedebiliyoruz.

Google bu kadarla kalmaya niyetli görünmüyor. Resmi Google Docs blogunda yayınlanan bir yazıda da belirtildiği gibi, artık hazırladığımız tabloların başkaları tarafından düzenlenmesine izin verebiliyoruz.

Bu pratikte şu anlama geliyor: Google Docs’u açarak bir form hazırlayıp, internetten erişilebilir hale getirebiliyoruz. Bundan sonra tek yapmamız gereken, formun bağlantısını hedef kitlemizle paylaşmak. Onlar formu doldurdukça, Google Docs tablomuz yenileniyor.

Tablonuzu başkaları tarafından düzenlenebilir hale getirmek için şu aşamaları takip etmelisiniz:

Tablonuzun doldurulabileceği bir form hazırlamak için şu bağlantıya tıklayın.

“Share” (Paylaş) ekranında “invite people to fill out a form” bölümünü göreceksiniz. Buraya farklı mail adresleri ekleyerek, kendilerine formu içeren bir mail gönderilmesini sağlayabiliyorsunuz. Web sitenizde bu formu kullanmak için ise, sayfanın sağ tarafındaki önizlemede görülen kalıcı bağlantıyı kullanmanız yeterli olacaktır. Formunuzu istediğiniz gibi düzenleyebiliyor, farklı tiplerde yeni sorular ekleyebiliyorsunuz. Biz örnek olması amacıyla aşağıya eklediğimiz formu hazırladık. (Form, şu adreste görülebiliyor.)

Sorularınıza verilen cevapları, isterseniz formun altında yayınlayabiliyorsunuz.

Elbette sonucu hoş bir grafik halinde görmek de elinizde. Buradan sonrası biraz da hayal gücünüze kalıyor.

Bu uygulamanın bazı zayıf yönleri var. En ciddi olanı, formun aynı kişi tarafından bir çok defa gönderilebilmesine izin veriliyor olması. Fakat Google Docs’un bu uygulamayı hazırlarken, destekçi katılımını ön planda tutmak istediğini bildiğimiz için, bu durumu çok da yadırgamamamız gerekiyor.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

2 Yanıt

  1. Hüseyin dedi ki:

    Oldukça yararlı bilgiler paylaşmışssın Teşekkürler.

  2. Gökay dedi ki:

    Bu uygulamanın bazı zayıf yönleri var. En ciddi olanı, formun aynı kişi tarafından bir çok defa gönderilebilmesine izin veriliyor olması.

    Bu sorunu çözmenin bir yolu yok mu?