Club Penguin

Club Penguin

Club Penguin“İyi yazmak için, çok okumak gerekir.” derler. İnternette yazabilmek için de, interneti sıkı takip etmek gerekiyor. Biz de internet dünyasında nelerin gündemde olduğunu takip etmeye çalışıyoruz. Bu konuların bazılarını, sitemizin ilgi alanına girmediği için ekranlarınıza taşımıyoruz. Gündem o kadar hızlı değişiyor, kısa bir süre önce meşhur olan siteler-konular o kadar hızlı gündemden düşüyor ki; zaman zaman gözden kaçırdığımız noktalar olabiliyor.

Club Penguin, gözden kaçırdığımız sitelerden biri değil. 🙂 Aksine, yıllardır takip ettiğimiz bir site. Kalitesini günden güne arttıran bu sitenin (Belki de oyun demek daha doğru olur) taliplerinin çıkacağını tahmin etmek çok da zor değildi. “Değildi” diyorum, çünkü Walt Disney, 1 Ağustos 2007’de Club Penguin’i satın aldı. Adet olduğu üzere, Club Penguin’in kurucuları, sitenin yönetiminde kalmayı sürdürdüler.

Club PenguinPeki nedir bu Club Penguin? “Paytak paytak yürüyün ve yeni arkadaşlar edinin!” sloganıyla yola çıkan bir web sitesi olarak özetlenebilir. Tamamen internet üzerinden oynanan, çocuklar için hazırlanmış, sıkı güvenlik prosedürlerine bağlı yarı ücretli bir oyun olarak da açıklayabilir, siteyi bilenler. Siteye giren minikler, bir üyelik hesabı açıyor, penguenlerini seçiyor ve Penguen Klübü’ne dahil oluyorlar. Değişik oyunlar oynayabiliyor, diğer “penguen”lerle sohbet edebiliyorlar. Online oyunların klasik mantığıyla, pengueniniz, Igloo (Pengueninizin evi. Uykusuz olur mu hiç?)‘nuzu geliştirmek için ücretli üyelik hesabı açmanız gerekiyor. Oyunda Coin (Jeton) adı verilen paralardan kazanabiliyorsunuz. Bunlar yine oyunun içinde değişik yerlerde harcanabiliyorlar.

Buraya kadar site pek de özel görünmediyse, devam edelim. Site, alanında bir numara. 700,000 ücretli üyesi ve 12 milyondan fazla ücretsiz üyelik hesabı var. O kadar tutuluyor ki, dünyanın pek çok ülkesinde, aylık Google sorgularında ilk 10’a girmeyi başarıyor. Üstelik bu ülkelerin arasında Türkiye de var.

Club Penguin’in en önemli özelliği, kişisel güvenliği ön planda tutuyor olması. Sitenin kayıtlı kullanıcılarının büyük bir kısmı reşit olmadığı için, onların güvenli bir ortamda sohbet edebilmeleri için bir çok sistem geliştirilmiş.

Bunların en önemlisi sitede sürekli dolaşan Moderatörler. Moderatörler, Club Penguin merkezinin bulunduğu Kelowna, Kanada’da ikamet edenlerden seçiliyor ve seçim işlemi Club Penguin yetkilileri tarafından yüz yüze görüşerek yapılıyor. Moderatör seçilmek için sicilinizin temiz olması gerekiyor. Club Penguin moderatörleri, Club Penguin ofisinde çalışıyorlar.

Sizi rahatsız eden bir durum olması halinde hemen bu moderatörlerden yardım isteyebiliyorsunuz. Argo konuşma, ırkçılık, alkolle ilgili konuşmalar gibi konularda moderatörler bir üyenin üyeliğini sonlandırabiliyor veya bir süreliğine dondurabiliyorlar. Bunun dışında Club Penguin’in otomatik yazılımları, söylenen sözlerdeki argo ifadeleri yakaladıklarında, ifadenin gönderilmesine engel olabiliyorlar.

Ultimate Safe Chat özelliğini kullanırsanız, sadece önceden belirlenmiş olan sözleri söyleyebiliyorsunuz. Bu da rahatsız edici bir durumla karşılaşmanızı önlüyor. Çünkü Ultimate Safe Chat özelliği aktif olanlar, ancak bu özelliği aktif olan diğer kişilerin mesajlarını görebiliyorlar.

Standart Safe Chat özelliğinde ise oyuncular kendi cümlelerini yazabiliyorlar. Sözler filtreden geçmeden yayınlanmamasına rağmen, istenmeyen bir durum olabileceği için, moderatörler bu odaları kontrol altında tutuyorlar.

Club Penguin, bütün ziyaretçilerine, güvenliğin yolunu şöyle özetliyor: Ne olursa olsun gerçek isminizi, adresinizi, telefon numaranızı, email adresinizi ve şifrelerinizi başkalarıyla paylaşmayın! Haksız da değiller.

Club Penguin

Club Penguin’in ücretli üyesi olmak için aylık 5,95 $‘ı gözden çıkarmanız gerekiyor. (Burada 700000 ücretli üyelerinin olduğunu hatırlatmakta yarar var) Üyeliğin 1 yıllığı 57,95 $‘a geliyor. Club Penguin, oyun içine reklam almıyor.

Üye olanlar, penguenlerine değişik kıyafetler giydirebiliyor, Igloo’larına yeni eşyalar alabiliyor, Puffle adı verilen evcil hayvanlardan istediğiniz kadar alabiliyorsunuz. Evcil hayvanınız için değişik eşyalar alabilmek de cabası. Üye olanlara özel serverlardan yararlanabildiğiniz için, odaların boşalmasını beklemeniz gerekmeyeceği gibi; eviniz haritanın üzerinde görüneceği için, insanların sizi bulmasını da kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Club Penguin, güvenliğin üzerinde ciddiyetle duruyor demiştik. Site, Better Business Bureau – Kid’s Privacy Seal of Approval sertifikasına sahip. Bunun dışında çocuk dergilerinden aldığı ödüller var. NetSmartz isimli kayıp çocular derneği ile ortak çalışmalar yürütüyor.

Siteye her yaş grubundan insan üye olabilse de, 18 yaşının üzerindekilere sitenin çocuklar için olduğu hatırlatılıyor ve “Onlara iyi örnek olun” gibi tatlı sert bir uyarı yapılıyor. Yani “Ne işiniz var onca çocuğun arasında?” denmese de, Club Penguinciler 18 yaşından büyük üyelerden pek haz etmediklerini gizlemiyorlar.

Zitenin ziyaretçilerinin büyük bir kısmı ABD’den geliyor. Bunu İngiltere, Singapur ve Kanada takip ediyor.

Club PenguinClub Penguin, potansiyel üyelerinin aileleri için de bir sayfa hazırlamış. “Penguenlerin Aileleri” isimli sayfada, çocukların sitede nasıl güvende oldukları, neler yapabilecekleri, neler yapamayacakları yer alıyor. Sitedeki aktivitelerin, gerçek hayattaki oyunlara özendireceğinden, diğer ailelerin Club Penguin hakkında neler düşündüklerinden bahsediliyor.

Site, sosyal sorumluluk duygusunu da geliştirmeye çalışıyor. Uganda ve Romanya’yı kapsayan Kids Helping Kids (Çocuklar çocuklara yardım ediyor) kampanyası kapsamında, üyeliklerden elde edilen gelirin bir kısmı bu ülkelerdeki değişik kurumlara gönderiliyor.

Bu sosyal sorumluluk projelerinin son ayağı, Coins for Change kampanyası. Kampanya kapsamında, Club Penguin 1 milyon dolar yardımda bulunacak. Yardımda bulunulacak konular Çevre, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklar ve çocuk sağlığı olarak belirlenmiş. 14-24 Aralık tarihleri arasında, üyeler bu alanlardan birisi için Coin (Jeton) bağışlayabilecekler. Bağışlanan jetonların yüzdelerine göre, 1 milyon dolar; 3 kategoriye paylaştırılacak.

Club Penguin’in belki de en önemli özelliği, güvenliği üst seviyede tutarak başarılı olabilmesidir. Çünkü milyonlarca kişiye ulaşan siteler, genellikle hızla güvenilirliklerini kaybediyorlar. Facebook’ta kan davalısını arayanların türemesi gibi yığınla örnek verebileceğimiz bu konuda, Club Penguin’in belki de en büyük şansı, daha güvenli bir ortamın arandığı bir alanda devreye girmesi oldu.

Kaliteli çizimler, kaliteli programlama, özendirici ayrıntılar; başarılarının gittikçe artmasına sebep oldu ve olmaya da devam ediyor.

Fakat alabilecekleri ekstra iki parça eşya değil, oyuncuların üye olmalarının sebebi. Asıl sebep, sitenin bin üyesi varken sağlayabildiği güvenliği, 13 milyon üyeye ulaştığında da sağlayabiliyor olması.

Bugün, işte bu sebeple Club Penguin alanındaki lider site konumunda.

Diğer sohbet siteleri mi?

Kim berbat insanların, iğrenç yazışmalarını okumak ister ki?

Club Penguin’deki gelişmelerden haberdar olmak için resmi bloglarını ziyaret edebilirsiniz.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

9 Yanıt

 1. miss fb dedi ki:

  doğru arkadaşlar bişey sorcam bu club penguinde nasıl ajan olunuyo? ve cevaplar ne yaa 1 yıldır arıyorum hiç bulamayorum

 2. furkan dedi ki:

  arkadaşlar clup penguinde 8 tane eşya buluyoruzya ben sonuncusundayım arkadaşlar o kibrit gibi olan eşya nerde lütfen söyleyin

 3. clubpenguin dedi ki:

  ben doğa ajan oldum ve kibirit gibi şeyin nerde olduğun biliyorum

 4. 1aras1 dedi ki:

  bu oyunu arakadaşımdan gördüm mütiş olduğu için kayd olucağım

 5. XxzekeryaxX dedi ki:

  arkadaslar ben nasıl bir eşya alıcam alınca member yazıo nasıl lütfen yardımcı olun

 6. Koray dedi ki:

  arkadaslar ben bu oyuna daha bugun basladım ve saklı esyaların daha 2 tanesini buldum vede hayvan alamıyorum acil yardım gerek cevaplarınızı bekliyorum ? ? ? ? ? ?

 7. burak dedi ki:

  ben club penguinde king im

 8. ebru hatice dedi ki:

  yaaaa bu oyun ücretli mi?

 9. hira dedi ki:

  club penguin cp ücretli mi