Windows açılış sesleri ve ekran görüntüleri

Microsoft Windows, seveninin de sevmeyeninin de ne olduğunu tam olarak bildiği ender sistemlerden biri. Kimisi, bu kadar tanınmasını, güttüğü reklam stratejilerine bağlıyor, kimisi ise “Eskiden iyiydi de, sonra bozuldu” diyerek hakkını teslim etmeye çalışıyor.

Kolaylıkla reddedilemeyecek bir şey var: Windows, bilgisayar teknolojilerine çok şey kattı. İyi veya kötü, öyle akımlar başlattı ki, bugün kendini Windows’tan uzak tutmaya çabalayan işletim sistemleri bile temel sistemlerde aynı hataları & doğruları tekrarlıyorlar.

Bilgisayar dünyasında, Windows’u beğenmek veya savunmak; “Basitlik”, “Cahillik”, “Parayı boşa harcama”, “Bill Gates taraftarlığı” gibi kibar (!) ifadelerle anılsa ve Windows’u kötüleyenler takdir toplasa da; açık kaynak kodlu işletim sistemlerini takım tutar gibi delicesine tutanlara “Babanızın oğlu mu Linux?”, “Bill Gates’le kan davanız mı var?”, “Zenginin malı, züğürdün çenesi…” gibi tepkiler verenler de ortaya çıktı zamanla.

Sözü fazla uzatmayalım. Windows’un ilk versiyonlarının açılış seslerini hatırlayabiliyor musunuz? Peki ya ekran görüntülerini?

Açıkçası ben Windows’un 3.0’dan önceki versiyonlarını görmedim. Hatta şimdi açılış seslerini sıraya sokmadan ayrı ayrı duysam, hangisine ait olduğunu kolaylıkla hatırlayamam.

Birisi çıkmış, Windows’un ilk sürümlerinden günümüze kadar bütün açılış ekranı görüntülerini ve açılış seslerini birleştirmiş.

Ortaya bu video çıkmış. Seyredelim, nostalji olsun.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. mert arslan dedi ki:

    iyiiiii

  2. cansel dedi ki:

    ya nasıl çıkıyo ses nerden