Microsoft Earth

Hemen hepimiz Google Earth programını kullandık. Çok kullanışlı ve pratik olduğundan kısa sürede yaygınlaşan bu program, bazılarının “İnsanlar neden evini uzaydan görmek ister ki?” sorularına rağmen, Google’ın başarılı çalışmalarından birir oldu. Bu başarı benzerlerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktı. Sağladı da… Online harita konusuna Microsoft da el attı.

Microsoft Virtual Earth, Google Earth’e gerçekten de iddialı bir rakip. 3 boyutlu görünüm özelliği var (henüz Türkiye’den yüklenemiyor olsa da, yakın da geleceğini tahmin ediyoruz). Bu konu, özellikle Google Earth’ün zayıf noktalarından birini oluşturuyor. Los Angeles’ın tamamı 3 boyutlu olarak programa aktarılmış durumda. Bazı programcılar bu sıkı çalışmanın devamının gelemeyeceğini, bütün şehirleri aynı şekilde programa eklemenin oldukça maliyetli olacağını belirtiyorlar.

Programın artı yanlarından birisi de hızlı yüklenebiliyor olması. Bu özelliği, onu sıkıcı olmaktan kurtarıyor.

Virtual Earth, bütün yolların, ilçelerin hatta köylerin bile isminin yer alacağını iddia ediyor. Yani Google Earth’teki gibi ilçelerin yanlış isimlendirilmeleriyle, hatta bazılarının hiç isimlendirilmemesiyle karşılaşmayacağımızı umuyoruz.

Microsoft’un bu konuda Google’a rakip olup olamayacağını zaman gösterecek.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

1 Yanıt

  1. mustafa dedi ki:

    hâl-i hazırda benim istanbul için google kadar detaylı uydu fotoğrafları olmadığı gözüküyor. cadde sokak isimlerinin ise hiçbirisi yok. ayrıca 3d özelliği firefox’ta çalışmıyor.