Pazarlamacının Manyağı: Sam Walton

Pazarlamacının Manyağı: Sam Walton

Sam Walton“Tek bir patron tanırım: Müşteri! İnanın kızdırmaya gelmez yoksa hepimizi işten atar!” – Sam Walton

Wal-Mart‘ın adını duymuşsunuzdur sanırım. Evet, şu ucuz fiyata ürün satmasıyla tanınan şirketten bahsediyorum. 2006’da 11.6 milyar dolar net kâr elde eden, devasa şirketten. Wal-Mart o kadar hızlı büyüyor ki, ABD’de her hafta 6 yeni mağaza açıyor. Dünya çapında 5000 mağazası var. 1970’de 825 dolardan satılan hissesinin, 1992’de 1.3 milyon dolar olması şirketin gücünü özetlemeye yetiyor.

İsterseniz Wal-Mart’ı ve dolayısıyla Sam Walton‘ı biraz daha yakından tanıyalım.

Devlet gibi…

  • Wal-Mart, bir yere tezgâh açtı mı elinden geleni ardına koymaz, rakiplerini silmeye bakar. Dile kolay bu şirret şirket, ABD’de 31 süpermarket zincirini batırır, 24’ü ile de mahkemelik olurlar. Ezdiği küçük esnaf hadde hesaba sığmaz.
  • Wal-Mart hakkında iş kanunlarını çiğnemek, kaçak göçmen çalıştırmak, çevre korunmasına dair maddeleri ihlalden pekçok suçlama yapılırsa da güçlüye bir şey olmaz.
  • Para gücü olduğu için girdiği ülkedeki toptancıları ele geçirir. Gün gelir fiatı kendi belirler, eski müşterilerini kaybeden zavallıları hizaya sokar.
  • Wal-Mart sendikalardan hiç hoşlanmaz. İcabında hizmet satın alır, yine de işçi örgütlerine bulaşmaz. Çin, Bangladeş ve Latin Amerika’da kurduğu tesislerde çocukları kullanır, ülkeye kaçak giren göçmenleri öldüm fiyatına çalıştırır.
  • Wal-Mart çatısı altında iki cürüm asla affedilmez “zaman hırsızlığı” ve “sendikalaşma!”

Rakamlarla Wal-Mart

  • Her hafta Wal-Mart’tan 127 milyon Amerikalı alışveriş ediyor. Saatte 40 milyon dolar ciro yapıyor ve her dakika 23 bin dolar kâr ediyor.
  • Sıradan bir Wal-Mart’ta 140 bin ürün bulunuyor. Eğer her gün, 50 değişik ürün alsanız bile aynı ürüne sıra gelmesi için 7.5 yıl beklemeniz gerekiyor.
  • Evet, hasımlarından daha ucuz ama çalışanlarına diğer marketlerden yüzde 35 daha az ücret veriyor, sağlık sigortasına karışmıyor. Zaten elemanlar aldıkları ücretten ziyade şok indirimlerde mal kapatıp kazanmaya bakıyorlar. İşin çakallığını onlar da biliyorlar.
  • Wal-Mart, Japonya, İngiltere, Kanada, Almanya, Portoriko, Çin, Brezilya, Güney Kore ve Arjantin’de organize. Sadece Meksika’da 640 mağazası bulunuyor. ABD’de her hafta 6 yeni mağaza açıyor.
  • Raflardan yılda 2 milyar dolarlık mal araklansa da umursamıyor. Zira güvenlik için edeceği masrafın astarı yüzünü aşıyor.

Yukarıdaki maddeler İrfan Özfatura’nın Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan Ucuzdan kazanan adam: Samuel Walton isimli yazısından alındı. Bu ilgi çekici yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.