Adalet

Bundan 1 ay önce bir mankenin tutuklanmasını mahkemelerini ve suçlu bulunuş sürecini izledik. Bir yerden sonra bu kadar refah içinde yaşamalarına rağmen insanlara örnek olacakları yerde kirli işlere bulaştıklarını görünce herkes gibi ceza çekmesini istedik.

Aslında bahsedeceklerimin bununla çok da alakası yok.Evet ülkemizde ünlülerin suç işlediklerinde normal insanlar gibi ceza alabileceklerini gördük.Fakat bir kişi ünlü olmasına rağmen hala suça bulaşıyorsa orada durulmalı. Normal insandan farklı olarak birazcık burnunun sürtülmesi ve iyice pişman olması için onu rencide edecek cezalar verilmeli.

Alkollü araç kullanırken yakalanan Paris Hilton’un hapis yattığı 23 günlük sürede sadece ellerinin değil, ayaklarının da zincirlenmesi ona ve diğer insanlara çok büyük mesajlar gönderiyor. (Tabi bizde herşeyden önce adaletin rüşveti aşıp suçluya ulaşabilmesi lazım ki oraya hiç girmeyelim.)

Yani ufak suçlar işleyen ünlülerimiz ödemekte hiç zorlanmadıkları kefareti ödeyip kurtulmasınlar. (Bir de alt tarafı 1 gece nezarette kaldıklarını televizyonda anlatıp dururlar.)

Düşünelim:İbrahim Tatlıses emniyet görevlilerine hakaretten 16 gün hapis yatmış(1987).

Peki; 16 gün hapis yatacağına 16 gün cart renkli bir kıyafetle ünlü bir parkta temizlik yapsaydı, bir daha değil emniyet görevlisine en sıradan insana bile hakaret eder miydi?

Ebru Şallı kokain kullandığı iddiasıyla Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutuk Evi’nde 15 gün kalmış(1999).

15 gün boyunca her televizyon kanalında hiç bir ücret almadan kokainin zararlarını anlatsa onu örnek alan zavallılara bir faydası dokunabilirdi.

Vaktiyle hizmetçisine telefon fırlatan Naomi Campbell bir hafta temizlik yapma cezasına çarptırılmış, cezanın sonunda yaptığı açıklamada ise: “Temizlik yapmak bana huzur verdi.” demişti.

Şunu da söylemek gerekir ki; bizim ülkemizde de böyle cezalar veren yasalar var, ancak işlenebilirliği ve düzen tartışması yapmak gerçekten yersiz.

Ben daha, ”Şöyle yapmak bana huzur verdi.” diyen ünlü görmedim de.

Ömer Faruk Kocaağa

Okumakla meşgul olan yazar, sopayla kovalanıp yazı istenmesi üzerine ürküp 1-2 yazı yolladı, akabinde de yazar kadrosuna dahil oldu. Genelde toplum konularına eğilen bu yazar, ara sıra siz nadide okuyucuları güldürmeye çalışsa da, biz onu umutsuz vaka olarak görüyoruz. Çekinmeden yazdığı için dili biraz sansürleniyor ama yazıları sitemize ayrı bir renk katıyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. sehzade_sfk dedi ki:

    Magazin programlarında çoğu zaman karşılaşıyoruz. Ünlü ….. diye başlayan birisi alkollü şekilde çıkıyor dışarı ve kameralara konuşuyor. Sonra arabasına atlayıp gidiyor. Ee, bir yaptırımı var mı?