Ben böyle seçmem arkadaş!..

Malumunuz seçimler yaklaştı. Bu yüzden de hayatımız seçime odaklandı. Ana haber bültenleri ve seçime giderken akşam saatlerinden başlayıp gecenin körüne kadar süren tartışma programları milletvekili adayı konuklarıyla tartışma girdabına girdiler. Gerçi bunlar diktatörlük olmayan he ülkenin klasik propoganda safhaları.

Ben dikkatinizi biraz daha farklı hususlara çekmek istiyorum. “Nereye?” diyen gözlerinizi görüyor gibiyim. Şöyle ki, partiler seçim propogandalarını yanlış yapıyorlar. Yanlış yapmakla kalmıyor sürüyle israf yapıyorlar. Ülkeye zenginlik getirme vaatlerinin tam ortasında hem de.

İşlek bir caddeye giriyorsunuz; renk cümbüşü. Tüm partilerin bayrakları birbirine girmiş, gökyüzü gözükmüyor. Aralıklarla bayrakların arasında, “Hizmetinize talibiz” yazıları. Kanlı bıçaklı partilerin bayrakları, liderlerinin inadına iç içe kaynaşık. Peki bir bayrağa bakınca o partiye oy verilir mi? Açıkçası ben herhangi bir bez parçasına (Parti bayrağı kutsal değildir herhalde) bakıp da oy vermem yani. Hatta verenin de aklından şüphe ederim. Bir de tabi o bayrakların arasında muhteşem liderlerimizin karizmatik fotoğrafları var. Merak ediyorum, oy veren iki genç kızımızın şöyle bir diyalog yaşamasını mı bekliyorlar:

-Ayy kız filanca parti başkanı çok yakışıklıymış ona mı oy versek ne??

-Yok yok filanca partininki daha genç, daha güzel. Hem hep beyaz gömlek giyiyor saflığı temsil ediyor yani.

-!?

Peki böyle oy vermeyeceksek siz o bayrakları niye asıyorsunuz kardeşim? Memleketi velveleye vemeyi biliyorsunuz, “Küresel ısınma var, Kyoto imzalanmalı” diye. Ama israfa gelince diz boyu.

Tabi gürültü kirliliği işin başka bir boyutu. Üzeri hoporlör döşenmiş bir minübüs sabah akşam, “Uyuyan, yaşlı, hasta var mı?” demeden bangır bangır parti şarkıları çalıyor. Arada bir megafonda eskiden pazarcılık yapmış bir amca ”Oylar x partisine! Adayımız y hizmetinize talip” diyerek ses duyumuzu sömürüyor. Zaten o parti şarkıları bir alem. Hani öyle hazırlanmaları zor da değil. Ufak tefek kafiye yapabiliyorsanız sizde yapabilirsiniz. Mesela:

X tek başına gelecek başa
Huzur refah saçacak her yana
Oyunu veririrsen ona
İlk seni kayıracak ona göre ha!

Gerçekten böyle şarkılar. Arkada tekno ritim sonrasında zurna klarnet ve benzeri alaturka melodiler… 3. sınıf türkücü de çığırtkanlıkta 1. sınıflarından eksik kalmayacak şekilde bağırıyor. Bizse mest olmuş şekilde oy vereceğimiz partileri tekrar gözden geçiriyoruz.

Ne diyeyim, bence oy verirken saçma ve gerçekleşmesi imkansız vaatlere kanacağınıza böyle şeyleri göz önünde bulundurun.

Ben böyle partiye oy vermem arkadaş!..

Ömer Faruk Kocaağa

Okumakla meşgul olan yazar, sopayla kovalanıp yazı istenmesi üzerine ürküp 1-2 yazı yolladı, akabinde de yazar kadrosuna dahil oldu. Genelde toplum konularına eğilen bu yazar, ara sıra siz nadide okuyucuları güldürmeye çalışsa da, biz onu umutsuz vaka olarak görüyoruz. Çekinmeden yazdığı için dili biraz sansürleniyor ama yazıları sitemize ayrı bir renk katıyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Hüseyin dedi ki:

    Kesinlikle haklısınız ve dahası partilere, seçim dolyısıyla verilen para da yaklaşık 300 milyon $ da cabası. Nede olsa para milletin kendi ceplerinden cıkmıyor.
    Tam KPPS sınavının ortasında yıne o seçim arabasının okulun yanından gürültü yaparak geçmesi tam bir felekatti.

  2. YusufYusufYusuf dedi ki:

    100 % Haklısın. Devlet sırf propoganda yapsınlar diye bu partilere dünyanın parasını ödüyor. O parayı TOKİ’ye verseler merak ediyorum acaba bi çırpıda tek kuruş ödemeden kaç bin fakir fukara ev sahibi olur ?