İnternet’ten karpuz alınır mı?

“Nereden icap etti?” diyebilirsiniz. Kısaca açıklayayım.

İnternet evimize ilk girdiği zamanlar http, mail, irc ve ftp den başka birşey kullanmıyorduk. En azından kendi adıma konuşayım ben kullanmıyordum. Hatta bu kompleks yapının (internet) ne olduğuna dair pek bir fikrim de yoktu açıkçası. Ortaokul çocuğuydum ve ilgimi çeken şeyler bunlardı.

Daha sonra e-ticaret denilen birşey çıktı. İnsanlar ürünlerini stoklama, depolama zahmetinden kurtararak talep üzerine sipariş gibi imkanlarla web siteleri üzerinden satmaya başladılar.Daha geniş pazarlara daha zahmetsiz açıldılar. Tam manasıyla küreselliğin evlerimize girmesiydi internet. E-ticaret in henüz oturmadığı dönemlerde kredi kartı sahtekarlıkları, dolandırıcılıklar binlerce insanın canını yaktı.

İnsanlar bir süre sonra internetin hiç de güvenli bir ortam olmadığını düşünmeye başladılar. Haksız da sayılmazlardı. Yıllar süren çalışmalar sonucunda web siteleri 64 bit, 128 bit gibi anahtarlarla şifrelenmeye başladı ve web güvenliğinde kayda değer bir artış gözlendi.

İşte tam bu dönemlere denk gelir internet üzerinden alışveriş serüvenim. Ekran kartından tutun dürbüne kadar pek çok ürün satın aldım internetten. Yorulmadan, rafları “gezmek” yerine fareye “tık”layarak…

Neden sonra farkettim ki acaba rafları gezmek daha mı zevkliydi. Ne bileyim bir cep telefonunu internet üzerinden almak oldukça mantıklı bir hareket olabilir, ama sizce internetten karpuz alınır mı? Çünkü biliyorsunuz ki karpuz almanın bir adâbı vardır.Yoksa karpuza vurunca o “tok” sesini duymak için de bir link’e tıklamamız yeterli olacak mı?

Sizi bilmiyorum ama ben hâlâ karpuzu manavdan almak istiyorum.

Salih Akdoğan

işbu bir imzadır. bilgilendirme mâhiyetindedir. :)

2 Yanıt

  1. hibrahim dedi ki:

    bende baya alışveriş yaptım int. üzerinden. başta korkuyosun kandırılacak mıyım nolcak apayrı birşey gelirse diye ama kullandıkça baktım internetten duyulmuş, güvenilir sitelerden alışveriş çoğu zaman sokaktaki adamdan daha güvenilir olabiliyor.
    ukte kalmıştı da söyliyim dedim 🙂

  2. Arif EROL dedi ki:

    Bende internetten birçok ürün aldım. İlk ldığım ürün cep telefonuydu. Korka korka çekine çekine girdim kredi kartı bilgilerimi 😀 Sipariş onaylandı dedikten sonra ise daha çok korku sardı beni. Ya ürünü göndermezseler? Yerine başka bişey gelirse? diye endişelerim olmuştu…
    Ama işler yolunda gidince internetten alışverişten hoşlanmaya başladım…