Satılık Nobel Ödülü

Son yıllarda Nobel Ödülü Komitesi olaraktan, Edebiyat dalında ödüle layık sanatçı bulmakta zorlanıyoruz. Bu sebeple ödül satılıktır.

Ödülü almak isteyen kişi:

– Devletini ve milletini bu ödülü almak için vicdan azabı çekmeden satabilmeli.

– Her kanala çıkıp kitabının reklamını yaparken utanmamalı.

– Tarihi olaylara öznel yorumlar yapıp kamu oyunu kendine karşı almalı.

– İleri geri konuşup tepki topladığında, fikirlerinin yanlış anlaşıldığını söylemeli; eğer ki kurumumuzca Nobel Ödülü’ne aday gösterilirse rahatça “Fikirlerimin sonuna dek arkasındayım!” diyebilmeli.

– Yazdığı kitapların edebi ve dil bağlamında bir değeri olmasa da Nobel Ödülü’ne aday olabilceğinin farkında olmalı.

– Kitaplarını satın alan okuyucuların koyduğu ayıraçların 40. sayfadan öteye gitmediğini önemsememeli.

Başvurular: Nobel Caddesi, Alfred Nobel Bulvarı, Stockholm/İsveç

23 Yanıt

 1. hakan dedi ki:

  Güncel ve hoş bir yazı olmuş. teşekkürler.

 2. hımm... dedi ki:

  Bu kriterler bana çok tanıdık geldi. Sanki böyle davranıp ödül almış biri var ama bir türlü hatırlayamıyorum.

 3. victory dedi ki:

  🙂

 4. ... dedi ki:

  doğru söze ne denir ki.

 5. nada dedi ki:

  Yazarımız aynı zamanda kitaplarını copy paste tekniğiyle usulü sağdan soldan araklanmış bölümlerle doldurmakta ve kimsenin anlamadığı, bu nedenle de herkesin hayran kaldığı postmodern(!) cümlelerle doldurmakta özgürdür.

  Yalnız bilmelidir ki vatan, millet, edebiyat, sanat ve benzeri kavramlardan yola çıkarak kendisine sataşacak işgüzar ve gerikafalı bir kitlenin eleştirilerine maruz kalabilir. Ama endişelenmesine gerek yok, çünkü kraldan da kralcı, şakşakçı, yazarımızın kitaplarını okumamakla birlikte satıldıklarına göre bunda bir hikmet vardır düşüncesinden yola çıkmış bir başka kitle onu savunmaya hazırdır.

  Saolasın, hislerime tercüman oldun.

 6. Ruşen Şener dedi ki:

  Böylesine boş bir yazarın böylesine zor kazanılan bir ödülü alması hangi akla ve mantığa uymakta acaba? Millet dünyayı değiştirecek bilimler, deneyler, formüller buluyor ve yine de kazanamayanlar oluyor. Nobeli falan bırakın. Bu sadece sembolik bir şey. O yazara nobel ödülünü bırak üniversitelerin seçtiği yılın yazarı ödülü bir kere söz konusu olmuş mu, veya bi kere websitelerindeki anketlerde 1. gelmiş mi?

  Kendi vatanını,milletini satana kim oy verir, kim ödül verir? Tabii ki Türkiyenin geleceğini ve istikbalini çökertmek isteyenler. Eğer nobel ödülünün kriterleri bundan sonra böyle olacaksa vatan satan çok bu dünyada.. .

 7. quantum dedi ki:

  BEN BUNUN ADINI BİLİYORUM ORHAN PAMUK YANİ ORHAN YAMUKYAN

 8. Yorum dedi ki:

  Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar Orhan Pamuk doğruları söyledi ve vatan haini ilan edildi ama bazı bağnaz insanlar bu doğruları bir türlü kabul etmek itemiyor…

 9. cevap dedi ki:

  @Yorum,

  Açıklamayı zaten Türkiye sınırları içinde yapamadı (Avustralya’daydı). Kovulmadan önce kendisi kaçmıştı zaten 🙂

  “Türkler milyonlarca ermeniyi öldürmüştür” diyorsan, birkaç yüz kilometre gidip komşu bir ülkenin sınırlarında huzura kavuşabilirsin. Hem böylece bağnazlardan kurtulur, çağdaşlığa kavuşursun.

 10. Heptagon-Baklava dedi ki:

  Sayın Orhan Pamuk’un unuttuğu bir nokta var; sözde Türkler milyonlarca Ermeniyi katlederken Ermeniler de bu “soykırımı” seyretti eh? Neden tehcir kararı çıkmadan önce Ermeni çetelerinin suçsuz Türk ailelerini evini basıp işledikleri vahşetten hiç bir zaman bahsedilmiyor? İşte Orhan Pamuk adlı şahsiyet bunlardan neden bahsetmedi?

  Çünkü kendisi bir tarihçi değil, objektif değil, yazar değil, Nobel Ödülü’nü almak için benim gözümde ruhunu satmış bir şarlatan.

  Üstteki açıklayan arkadaşın dediği gibi neden bu beyanatlarda bulunurken Türkiye’de değildi.

  Ve siz sayın “yorum” neden bu yorumu atarken adam gibi Ad ve Mail adresi belirtmediniz?

 11. flightnumber_118 dedi ki:

  Bugün sözkonusu kişiye Nobel Ödülü veren zihniyet aynı gün Fransa’da cart curt isimli bir kanun çıkarmak için meclis toplama cüretinde bulunurlar. İşin acı yanı şudur ki o karar meclisten fütursuzca geçerken sözde batı kültürünün hâmisi Fransa, entellektüel Fransa, sanatta rakip tanımaz Fransa, aydın Fransa(!) Cezayir’deki katliama Fransız kalmaktadır. Soykırım yalanı bu yazar(!) ve onun kendi düşünce sistemindeki aydınlar gürûhunun Türk tarihine hakaret maksatlı uydurmuş oldukları bir çerçevedir. Bakalım bu yazar(!) veya benzerleri ileride hangi yalanı söyleyip hangi ödülü alacaklar…

 12. Gözde dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Orhan pamuk gibi bir insanı iyi anlatıyor

 13. Fırat dedi ki:

  Şöyle nefret ettiğim insanlara gönderme yapıyonuz valla bayılıyom 😀

 14. İbrahim Pazan dedi ki:

  Bu şahsın Nobel Edebiyat Ödülünü, elinde hiçbir delil olmadan “Türklerin son yıllarda 30.000 Kürd’ü ve 1915’te bir milyon Ermeni’yi öldürdüğünü” söyleyerek aldığı yönünde genel bir kanaat uyanmıştır. Zaten Nobel Ödüllerinden özellikle bu edebiyat dalında olanı konusundaki bu şaibeler yeni de değildir. Boris Pasternak 1958’de, Jean Paul Sartre ise 1964’te kendilerine verilmek istenen Nobel Edebiyat Ödülünü reddettiler. Çünkü ödülün kendilerine verilmesinde, olması gerekenlerin dışında başka nedenler bulunduğunu biliyorlardı.

  Bizim 9 kitaplı “büyük yazarımız” ise nasıl ödül alınabileceğini iyi analiz etmişti ve bunun gereklerini senelerdir zaten yapagelmekteydi.

  Sonunda amacına ulaşan Pamuk bakalım “ödüllü” misyonunu nasıl devam ettirecek?

 15. skolf dedi ki:

  Eee, ileride de O. Pamuk, önce fransız vatandaşlığına geçip Orhuvan yamuk olacak. Oradan Cezayir’e gidecek ve Cezayir’de fransızlar soykırım yapmıştır diyerekten NOBEL ödülüne bir kez daha aday olacak.

 16. meldener dedi ki:

  Yani tarihinden bu denli korkan tek millet te biziz sanırım tarihte böyle şeylerin olmasıda çook normaldir nası bizanslıların köklerini kazıdığımızı bilior ve bunu onaylıyorsak yaptığımız diğer şeyleride kabul etmeliyiz bir ikincisi fransanın aldığı kararıda bu denli eleştirmenin tek bi karşılığı var türkiye deyimlerinde ‘dinime küfreden müslüman olsa’ ee bizde de soy kırım var diyene ceza vermiyolar mı yani milli duygular taşımak güzel isanın her koşulda ülkesinin arkasında olamsıda ii fakat birazda objektif olmak lazım bence yarıca bu nobeli kimler almış arkadaşlar tarihini inceleyin kimlere verilmiş hiç sanmıorumki böylesine köklü bi ödül onların gözündeki küçücük türkiye için böle satışa çıkarılsın bence ödülü alanı tebrik etmek lazım ama biz hep paranoyak olduğumuz için kendimizi böyle şeylere layık görmüyoruz verilen ödülleride hazmedemioruz ayrıca türkiye bu tür örneklere fazlaca alışık zamanında vatan haini die ülkeden kovduğumuz yılmaz güneyde avrupada en iyi yönetmen seçilmişti ayrıca nazım hikmetten hiç bahsetmiorum bile
  en azından geçmişten bazı şeyler öğrenelim aynı hataları tekrarlamayalım

 17. tolkii dedi ki:

  helal olsun yaa asıl edebıyat bu harıka bır yazı bence eski anlamdaki nobele(bir zamanlar edebiyat dalındaki gercek edebiyat eserlerıne verılen odul olarak verılmeye calısan odul) e layık ama o kalktıgı ıcın alamz sımdı 🙂

 18. hakantur dedi ki:

  @meldener,
  İmla kurallarına dikkat etsen de, önemli şeylerden bahsettiğini ümit ettiğim yorumunu anlayabilsek.

  Anlayabildiğim kadarıyla;

  Meldener diyor ki:
  ee bizde de soy kırım var diyene ceza vermiyolar mı

  Hayır vermiyorlar. Orhan Pamuk davasına bir göz at istersen…
  Tarihinden vatan sevgisi, azim, kararlılık, dünya idaresi, doğru sözlülük gibi konularda öğrenmemiz gereken pek çok şey var. Ama emin ol, yaptığımızı sandığın hataları asla yapmadık.
  Yapmış olsaydık, şu anda ne Yunanlı, ne Bulgar, ne Ermeni yaşıyordu yer yüzünde.
  Onların tarihçileri bile bu gerçeği kabul ediyorken, senin anlayamıyor olman üzücü.
  Eğitimsizlik diyelim… Kendini aşağılamayı maharet sanmak ancak bununla mümkün çünkü.

 19. BATTERYMAN dedi ki:

  BU ZAT VATANINI SATARAK BU ÖDÜLÜ ALMIŞTIR,KENDİSİNE YAZAR DİYEMİYORUM ÇÜNKÜ ÖYLE BİR VASFI YOK VE ÜLKEMİZE GELECEĞİNİDE ZANNETMİYORUM

 20. freetheweb dedi ki:

  hakantur diyor ki:
  Tarihinden vatan sevgisi, azim, kararlılık, dünya idaresi, doğru sözlülük gibi konularda öğrenmemiz gereken pek çok şey var. Ama emin ol, yaptığımızı sandığın hataları asla yapmadık.
  Yapmış olsaydık, şu anda ne Yunanlı, ne Bulgar, ne Ermeni yaşıyordu yer yüzünde.

  vatan sevgisi mi öğreneceğiz tarihten? Osmanlı imparatorluğu, başka insanların vatanlarını işgal ederek beylikten imparatorluğa yükselmedi mi? Kaç beylik ve ülkeyi işgal etmedi mi?

  Diyeceksin ki, ama Osmanlı halka eşit davrandı. E, peki diyelim ki eşit davrandı; her savaşta (dünya nüfusunun o yıllarda şimdinin -40’ı arası olduğunu da düşünün) 10.000-200.000 insanın ölmesine, kendi halkı dahil izin veren bir tarihten mi öğreneceğim ben insan sevgisini?

  Ha bir de şu mesele var; “yapsaydık ne yunanlı ne bulgar ne ermeni kalmazdı”. Yani, Hitler faşizminden bile kaçan yahudi var ama Türk ırkı üstün ırk (gerçi Hitler de aryen idi ya!) olduğu için kodu mu oturtur, kızdı mı kökünü kazır. Sanki taş atıyor denize, insan o insan!! Yapsaymış kimse kalmazmış! Yürü be Enver Paşa mübarek. Senin o yapsaydı kimseyi bırakmayacak (soykırımı yapan) Enver Paşa’n, Sarıkamış’ta askerleri dondurmadı mı? O becerikli paşa?

  Bakın, soykırım bilimsel bir şey veya değil. Soykırım var veya yok. (Ki ben olduğunu düşünüyorum.) Ama bunu savunurken ırkçılık yapılmasına tahammül göstermemek gerek!

  Yazı için ise, kategorisi kendini tanımlıyor deyip geçmek gerek; edebi bir hezeyan…

 21. hakantur dedi ki:

  freetheweb veya meldener,

  Dur dur heyecanlanma. Klavyenin arkasına sığınıp kendini savunmaya çalışan zavallılar gibi heyecanlı cümleler kuruyorsun.

  1. Enver Paşa döneminde bu güce sahip değildik. Tarihten çok anladığını bas bas bağıran sen azıcık daha (mesela bir 300 sene) gerilere bakabilirsin. Zor olmaz sanırım?

  2. Ülke işgali, soykırım değildir. Soykırım, bir ırkın kasten yok edilmeye çalışılmasıdır. Soy ve kırmak kelimesinin anlamını bilen herkes bu tanımlamayı çıkarabili. Bu sebeple beylikten devletliğe çıkarken 500 devleti de işgal etmiş olsa, buna soykırım diyemezsin.

  3. Osmanlının o zamanki gücünü nazilerle kıyaslamana ancak gülünebilir. Osmanlı milyon metrekarelik bir devletti ve tam olarak 3 kıtaya hükmediyordu. Yahudi ve Bulgar tarihçilerini okumanı öneririm. Sana Endülüskıyılarından kurtarıldıkları için Osmanlıya duydukları şükranı sunacaklar.

  4. Ve sen, meldener veya freetheweb; her kimsen, istediğine inanmakta özgürsün, ama vatanını ve milletini sevenlere laf etme hakkına asla sahip değilsin.

  Tartışma burada bitsin.

 22. Heptagon-Baklava dedi ki:

  Güçlü olan devlet güçsüz olanı işgal eder, ben tarihin o boyutunda yanlış birşey görmüyorum. Öte yandan tarihi olaylara yarım yamalak bilgisiyle yorum yapan bir adamın “Edebiyat” Ödülü almasını tartışıyoruz.

  Orhan Pamuk, ne kadar belge araştırmıştır da soykırıma karar vermiştir? Kendisi bir otorite midir ki?

  Son olarak yorum yapan arkadaşa söylüyorum, bugün Almanya Yahudi soykırımını kabul ettiği için binlerce tazminat davasına maruz kaldı. Bugün bir Alman firmasından aldığın her üründen İsrail’e para gidiyor. Aynı durum bizim de başımıza mı gelsin? Zaten yarım yamalak ekonomimiz iyice mi göçsün. Ayrıca Türkiye Devleti zaten “Sözde” Soykırımı kabul etmiyor, soykırımı onaylamak Amerika’da bir yazı kursuna gittikten sonra ufku açıldığını söyleyen bir “Yazara” kalmadı.

  Soykırım ile ilgili bir yazıya Enver Paşa’yı örnek vermek de gülünç kaçıyor. Enver Paşa tatlı su Milliyetçisi, komutan bozması bir adam. Bunu soykırıma niye örnek veriyorsun ki, hem zaten bir adam neden kendi askerlerini şehit ettirsin ki? Soykırım mı yapmaya çalışıyor yoksa 🙂

  Sonuç olarak bu değerli ödülü bir Türk böyle aşşağılıkça aldığı için ben utanıyorum.

 23. Allopa dedi ki:

  Arkadaşlar siz neden bahsediyorsunuz. Yorumları en baştan itibaren hepsini okudum, şu yaptığınıza bir bakar mısınız? Boşuna kendinizi üzüyorsunuz özellikle de freetheweb, meldener ve ismini bile vermeye korkan yorum ve bunlar gibi ekmek yediği vatana ihanet edenlere cevap veriyorsunuz. O SÖZDE ermeni soykırımına sahip çıkanlara söz hakkı veriyorsunuz.

  Heptagon-Baklava arkadaşların da dediği gibi Enver paşa zaten bu vatanın başına gelmiş lekelerden biridir. Onu bu olayla ilişkilendirenlerden ne beklersiniz ki? Konuyu dağıtmadan son sözümü söyleyeyim Türkiyeyi bölmek için adamların eline bir fırsat geçti bi türk olduğunu zannettikleri birine kendilerinden taraf olduğu için ödül verdiler bunu kısaca açıklaması ve Nobel ödülünün özü budur ve freetheweb ,meldener ve ismini bile vermeye korkan yorum bu yazıya cevap vermeye çalışmayın. Önce havasını soluduğunuz dilini konuştuğunuz vatandan olmayı öğrenin…