Fraudulent Users / Hilekar Kullanıcılar

Bizimkiler bir şeyler daha “başarmış”. 2 gün “hek” programlarıyla haşır neşir olup, önlerine gelen siteye saldırmaya başlayınca, Türk internet kullanıcılarını, bir web sitesi daha engellemiş.

Sitenin adı Url Trends. Page Rank, Alexa sırası falan belirleyen bir site. Bugünlerde Türkiye’den siteye bağlandığınızda şu uyarıyla karşılaşacaksınız:

You have been permanently banned from our site.

Reason: Too many fraudulent users from your region.

Anlamı şu: Geçici olarak bu siteden yasaklandınız. Sebep: Bölgenizde çok fazla hilekar kullanıcı var.

Şimdi bunu görünce insan sormak istiyor: Hişt heykırlar! Yaptığınıza değiyor mu? Değmiyor elbette. Yalnızca, 2. sınıf sitelere saldırıp kendinizi ispat ettiğinizi zannediyorsunuz.

Sonuçta kime zararınız dokunuyor? Saldırdığınız web sitelerinin sahiplerine mi? Gidin işinize! 2 saatlik iş gücü kaybıyla, yaptığınız saldırıları egale eden web sitesi sahipleri, oklarını bu taraflara “zevk”le çevirip, ziyaretçileri olan Türkleri zor durumda bırakıyorlar.

2 tane web sitesinin boykotuyla, Türk internet kullanıcıları zarara mı uğrar? Elbette hayır. Zaten sayfayı görmek isteyen için böyle basit bir engellemenin anlamı bile yok. Basit bir Curl (); kodu, yeter de artar bile.

Mesele yakın tarihlerde kaptığımız ve hala değiştiremediğimiz o garip mantık. Sistemlerin nasıl çalışacağını değil, bilakis nasıl bozulacağına kafa yoran alışkını olduğumuz düşünce sisteminde var problem. 2 sitenin çöktüğünü görüp de, “İyi yapmışsın bee!” diyenlerde var sıkıntı, “Türkün gücü budur işte!” diye övünenlerde.

Siz hala heykırcılık oynayarak kendinizi ispatlandığınızı zannedin.

Bu diyarlarda gerçekçi şeyler oluyor.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...