8 ender yaban kedisi türü

8 ender yaban kedisi türü
Hepimiz büyük kedileri biliyoruz: Aslan, kaplan, leopar, çita, jaguar, puma. Muhtemelen doru vaşak, iber vaşağı, oselot gibi daha küçük yaban kedilerini de duymuşsunuzdur. Bu kedilerin vahşi dünyada kükreyen başka kuzenleri de var. Ama onları o kadar da sık görmüyor ve pek tanımıyoruz.

8 ender yaban kedisi türü And Kedisi

8 ender yaban kedisi türü

And kedisi (Leopardus jacobita), oldukça ender rastlanan ve yaşam alanları Bolivya, Peru, Arjantin ve Şili dağlarında ağaçların bittiği bölgelerle sınırlı olan bir yaban kedisidir. Toplam popülasyonu sadece 2500. Bu kedi, bir ev kedisinden biraz büyük olup, yaklaşık 60cm boyuna ulaşabiliyor. Dağlarda manevra yapmasını kolaylaştırıcı bir ağırlık dengesi de oluşturan uzun, tüylü bir kuyruğa sahip. Esaret altına alınan bir üyesi yok.

Nesli tükenme tehlikesi var.

8 ender yaban kedisi türü Pallas Kedisi

8 ender yaban kedisi türü

Pallas kedisine (Otocolobus manul), Manul da denir. Evcil bir kedi boyundadır. Ancak yoğun kürkü sebebiyle daha ağırdır. Diğer kedilerden farkı, ince değil yuvarlak gözbebekleri olması ve daha az dişi vardır ki bu ona basık yüz şeklini kazandırır. Pallas kedisi, doğu Avrupa‘dan Sibirya‘ya kadar yayılır. Orta Doğu ve Asya‘nın yükseklerinde dolaşır. Yine de nadir bulunur. Pallas Kedisi Projesiyle bu canlıları korumaya almaya çalışıyorlar.

Nesli, tehdit altında.

8 ender yaban kedisi türü Margay

8 ender yaban kedisi türü

Margay (Leopardus wiedii), oselotu andırsa da, bir ev kedisi kadar küçüktür. Bunun yanında daha uzun bacaklara sahiptir ve mükemmel bir tırmanıcıdır. Bölgesi, Meksika‘dan Brazilya‘ya kadardır. Geceleri avlandığı ve yağmur ormanlarında saklandığı için nadiren görünür.

Nesli, tehdit altında.

8 ender yaban kedisi türü Balıkçı Kedi

8 ender yaban kedisi türü

Balıkçı kedi (Prionailurus viverrinus), Güney ve Güneydoğu Asya’da bulunur ve su bulunan alanlarında (elbette daha çok balık bulunur) yaşamayı tercih eder. Kedi ailesinin en iyi yüzücüsüdür. Balıkçı kedinin yaşam alanı insanlar tarfından yıkılıyor. Üstelik bazı ülkelerde bu kediyi avlıyorlar. Birkaç sene önce bir Rus çift ve ev kedisiyle birlikte yaşayan bir balıkçı kedi uzun süre popüler olmuştu.

Nesli tükenme tehlikesi var.

8 ender yaban kedisi türü Serval

8 ender yaban kedisi türü

Serval (Leptailurus serval), yaklaşık 120cm uzunluğunda Afrikalı bir yaban kedisi. Afrika ovasında yaşar. Küçük başı ve uzun bacakları var ve bunlar çimler arasında avını kovalamada avantaj sağlıyor. Bu kedi oldukça akıllıdır da. Serval, evcil hayvan olarak en çok tercih edilen yaban kedisidir.

Nesli, normal düzeyde.

8 ender yaban kedisi türü Karakulak

8 ender yaban kedisi türü

Karakulak (Caracal caracal) Afrika ve Asya‘da yaşar. Ortalama 90cm boylarındadır. Karakal, dağları ya da çölü tercih eder ve diğer kedilere nazaran daha uzun süre susuzluğa dayanabilir. Sık rastlanmasa da, Karakulaklar vahşi hayatta bolca bulunur ve bazen de evcil hayvan olarak beslenir.

Nesli, normal düzeyde.

8 ender yaban kedisi türü Afrikalı Altın Kedi

8 ender yaban kedisi türü

Afrikalı Altın Kedi (Profelis aurata) her zaman altın renkli değildir. Aslında renkleri çok değişiklik gösterir. Altından gümüş rengine kadar farklı renkler alabilir. Koyu noktalara ve göğüs ve karın kısmında daha açık renkli tüylere sahiptir. Rengi yaşam süresi boyunca da değişebilir. Altın kedi, yağmur ormanlarına ve ekvatoral Afrika‘ya has bir canlıdır. Ender görülen bu kedi, yakalaşık 80cm uzunluğunda ve 36 kg ağırlığa ulaşabilir.

Nesli, tehdit altında.

8 ender yaban kedisi türü Benekli Kedi

8 ender yaban kedisi türü

Benekli kedi (Felis margarita), Afrika çöllerinde, Arap Yarımadası‘nda ve Batı Asya‘da yaşar. Bir ev kedisi kadardır. Daha kalın ve uzun tüylere sahiptir. Geniş kafa yapısı ve parmak arası tüyleri vardır. Bu tüyler, pençeleri dış ortamdan ve patileri de sıcak yüzeyden korur. Pek çok ülkede benekli kedi avı yasaklanmıştır.

Nesli, tehdit altında.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Anonymous dedi ki:

    Çok güzel olmuş teşekkür ederiz.

  2. şampiyon dedi ki:

    Çok güzel, fotoğraflar harika ve bilgilendirici. Teşekkürler.