Google’da kişi isimleri aramak

Google, en popüler arama motoru olma özelliğini ele geçirdiğinden beridir, internetteki hemen hemen bütün aramalarımızda kendisinden yararlanıyoruz. Üstelik yaptığımız aramalar, yalnızca internetle alakalı olmuyor genelde. Grip-nezle gibi hastalıklardan, masa-yatak gibi ev eşyalarına; alacağımız bir ürünle ilgili eleştirilerden, film yorumlarına kadar geniş bir yelpazedeki aramalarımız, Google’dan yararlandığımız web-dışı aramalar kategorisine giriyorlar.

Zaman zaman, bir ismin kime ait olduğunu, nerede çalıştığını, mümkünse adresini yahut fotoğrafını da aramak istiyoruz. Tabi ki elimiz hemen Google’a gidiyor. Peki Google’da kişi isimleriyle yapacağımız aramaların etkinliğini arttırmak için neler yapabiliriz?

  • Arayacağınız ismi tırnak içerisine alın (Faik Örnek yerine “Faik Örnek” gibi). Böylece Google’ın her kelimeyi ayrı birer sorgu olarak işlemesini engellemiş olacaksınız.
  • Elbette bir isim birden fazla kişiye ait olabilir. Aradığınız kişiyi bulabilmek için, o kişiye ait çalışma yeri, meslek, şirket ismi gibi bilgileri de sorgunuza ekleyebilirsiniz.
  • Eğer bir kişiyle ilgili, tek bir web sitesindeki sonuçları görmek istiyorsanız site: operatöründen yararlanabilirsiniz: site:opereysin.com “Faik Örnek” gibi.
  • Aradığınız kişinin fotoğrafını görmek istiyorsanız, Google Images‘ten yardım alabilirsiniz. Bu şekilde, aynı isme sahip farklı kişileri ayırt edebilirsiniz. Yine daha önce hiç duymadığınız bir ismin hangi cinsiyete ait olduğunu anlamada da, Google Images’ten yararlanabilirsiniz.

Sorgulardaki isim örnek olarak verilmiştir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.