Alcatraz’dan Kaçış – 2

Alcatraz’dan Kaçış – 2

Daha önce Alcatraz’dan kaçış teşebbüslerinin yedisini yazmıştık. Şimdi sırada diğer yedisi var:

8.7 Ağustos 1943’te, Huron ‘Ted’ Walters, hapishanenin çamaşırhanesinden kayboldu. Daha sonra, kıyı şeridinde, San Francisco Körfezi’ne giremeden önce yakalandı.

9.31 Temmuz 1945’te, en dahice planlardan birini, John Giles, -askeri kıyafetlerin taşındığı- limanda çalışma avantajını kullanarak yaptı. Sonunda askeri üniformalardan bir tanesini yürüttü. Üniformayı giyerek, sakin bir şekilde, denize gemi indiren askerlerin yanına gitti. Gemiye usulca bindi. Kaybolduğu hemen anlaşıldı. Fakat gemi hareket etmişti. Ama ne yazık ki; gemi, Giles’in umduğu San Francisco’ya değil, bir başka adaya gidiyordu. Giles, karaya ayak basar basmaz, polisler tarafından Alcatraz’a geri postalandı.

10.2-4 Mayıs 1946’da, “Alcatraz Savaşı” ismiyle anılan bir olay cereyan etti. ‘Alcatraz Kasırgası’ altı mahkum, ana binadaki görevlileri etkisiz hâle getirmeyi başardılar. Silahlara ve hapishanenin anahtarlarına ulaştılar. Kısacası ana binayı kontrol altına aldılar. Ama çıkış kapısının anahtarının ortalıkta olmamasıyla, planları suya düştü. Kısa zamanda farkedilen bu olay, iki günde, kanlı çatışmalar sonunda bastırıldı. 18 görevli yaralandı ve 2 görevli öldü. Faillerin bir kısmı gaz odasına mahkum edildi.

11.23 Temmuz 1956’da, Floyd Wilson isimli bir mahkum, limandaki görevi sırasında, bir fırsatını bulup tüydü. Sahildeki kayalıkların arkasında, saatler süren saklanış sonunda, bulundu. Ona da teslim olmak düştü.

12.29 Eylül 1958’de, temizlik görevinde çalışan Aaron Burgett ve Clyde Johnson, görevlileri etkisisiz hâle getirip denize atlıdılar. Johnson, suda yakalandıysa da; Burgett, kayboldu. Yoğun bir aramaya rağmen bulunamadı. Cesedi, iki hafta sonra, körfez yüzeyinde yüzer hâlde bulundu.

13.11 Haziran 1962’de, Clint Eastwood’un ‘Escape from Alcatraz’ filmiyle şöhreti yakalayan bir kaçış olayı gerçekleşti. Bu çok ilginçti. Frank Morris ve John ve Clarence Anglin kardeşler, sessizce arazi oldular. Şöyle ki; ‘Prison Break’ isimli popüler dizideki gibi burada da hücre duvarında bir delik açıyorlar ve bu delik, bitişinde demir parmaklıklar olan bir koridora çıkıyor. Yol hazır, ama çaktırmamak lâzım. Kendi maketlerini yapıyorlar. Hem de gerçek saçlarını da kullanarak. Yatağa yatırıyorlar maketleri, üstlerini de örtüyorlar -belki de üşümesin diyedir-, sonra da topukları yağlıyorlar. Koridordan havalandırmaya tırmanıyorlar. Buradaki demir çubukları büküp, çatıya çıkıyorlar. Su borularına tutunarak aşağıya iniyor ve kayıplara karışıyorlar.

Kaçışın ardından aramalar sonuç vermedi. Bir kaç hafta sonra, çok tahrip olmuş ve kimlik tespiti yapılamayacak bir ceset bulundu, mahkum kostümlü. Kim bilir, belki de onlardan biridir-ki buna kesin gözüylü bakanlar çoğunluktaydı-.

14.16 Aralık 1962’de, John Paul Scott ve Darl Parker, bodrumdaki mutfak parmaklıklarını kesip kaçtılar. Parker, adadan biraz uzakta, yüzeydeki küçük bir kayanın üzerinde bulundu. Scott, San Francisco’ya yüzmeye çalıştı ama; dalgalar, onu adaya geri götürüyordu. Fort Point’te bir kayanın üzerinde, bir kaç genç tarafında bulundu. Askerî hastahaneye kaldırıldı, şok ve aşırı düşük vücut sıcaklığı şikeyetleriyle. Sonra tekrar Alcatraz’a gönderildi.

**Alcatraz efsanelerinde hep köpekbalıklarından bahsedilir ama; civarındaki köpekbalıkları, insan yiyen cinsinden değildir.

**Diğer efsaneler de, körfezin aşılamaz olduğuyla ilgidir ama; 10 yaşında iki çocuk bunu başarmıştır.

** “Kendine dikkat eden ve antremanlı biri -ki bu özellikler mahkumlarda yoktu- bu körfezden sağ kurtulabilirdi” deniyor.

Alcatraz’dan Kaçış – 1

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...