Alcatraz’dan Kaçış – 1

Alcatraz’dan Kaçış – 1

Alcatraz hapishanesi, California’da San Francisco Körfezi’nde bir ada üzerinde kuruludur. 1934’te açılıp, 1963’te kapanan hapishanede mahkumlar, çok kötü bir ortamdalardı. Sığınma yeri, yemek, kıyafet ve sağlık yardımının dışında hiçbir şey verilmiyordu. Çoğu mahkum, günün 23 saatini hücresinde geçiriyordu. Ancak fırsat gelirse, dışarıya -temizlikçi olarak- bir saat kadar çıkabiliyorlardı. Ana binada kapılar ve pencereler, demir parmaklıklarla kapalıydı. Burada ve gözetleme kulesinde silahlı görevliler vardı. Adanın etrafı ise soğuk körfez suları ve bolca köpekbalığı ile çevriliydi. Şu sıralar turistik mekan durumunda olan Alcatraz’dan -hepsi başarısızlıkla sonuçlanan- 14 adet kaçma girişimi olmuş. İşte size ilk yedisi:

1.27 Nisan 1936’da, Joe Bowers, görevi gereği çöp yakarken, adanın sınırındaki çite tırmanmaya başladı. İnmesi için yapılan ikazları reddedince, gözetleme kulesinden bir görevli tarafından vuruldu ve 20-30 metre yüksekten aşağıya düştü. Ağır yaralandı ve öldü.

2.16 Aralık 1937’da, Theodore Cole ve Ralph Roe, endüstri binasında hasır bölümünde çalışıyordu. Bir ara, penceredeki demir parmaklıkları törpüleyip kestiler. Oradan kaçıp, San Francisco Körfezi’nde kayboldular. Bu teşebbüs, şiddetli bir fırtına sırasında yapılmıştı ve körfezin dalgaları hızlı ve sertti. Çoğu kişi onların öldüğüne inanıyor.

3.23 Mayıs 1938’de, endüstri binasında odun bölümünde çalışan James Limerick, Jimmy Lucas ve Rufus Franklin, çekiçle, silahsız bir görevliye, Royal Cline’a saldırdı(Cline öldü). Üçlü, sonra çatıya tırmanıp, oradaki görevlilerin silahlarını almaya çalıştılar. Fakat görevli(Harold Stites), Limerick ve Fraklin’i vurdu. Limerick öldü. Lucas ve Franklin, Cline’ı öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldılar.

4.13 Ocak 1939’da, Arthur ‘Doc’ Barker, Dale Stamphill, William Martin, Henry Young ve Rufus McCain, ana binanın izolasyon ünitesinden, demir parmaklıkları keserek kaçıp denize daldılar. Adanın kuzey batısında, görevliler tarafından bulundular. Martin, Young ve McCain teslim oldu. Barker ve Stakphill teslim olmayınca vuruldular. Barker öldü.

5.21 Mayıs 1941’de, Joe Cretzer, Sam Shockley, Arnold Kyle ve Lloyd Barkdoll isimli 4 mahkum, endüstri binasında çalışırken, görevlileri etkisiz hâle getirip rehin aldılar. Sonra demir parmaklıkları kesmeye çalışsalar da başaramadılar. Görevlilerden Paul Madigan(sonradan Alcatraz’ın 3. müdürü olan kişi), onları kaçamayacaklarına ikna etti. Onlar da teslim oldular.

6.15 Eylül 1941’de, John Bayless, güç binasının civarındaki temizlik görev sırasında kaçmaya çalıştı. San Francisco Körfezi’nin soğukluğuna dayanamayıp kısa zamanda teslim oldu. Daha sonra bir kez daha kaçmaya çalıştı ama yine başarısız oldu.

7.14 Nisan 1943’te, James Boarman, Harold Brest, Floyd Hamilton ve Fred Hunter, endüstri binasında, iki görevliyi rehin aldılar. Pencereden kaçtılar. Görevlilerden biri, diğer görevlileri uyarabildi. Adadan uzaklara doğru yüzmekte olan Boarman, Brest ve Hamilton’a ateş açıldı. Hunter ve Brest tutuklandı. Boarman vurulmuştu ve görevliler ona ulaşamadan denizin derinliklerinde kayboldu. Cesedi bulunamadı. Başlarda, Hamilton’un denizde kaybolduğu sanılıyordu. Her nasılsa, iki gün boyunca sahil seridinde bir kayanın arkasında saklanmış. Hamilton endüstri binasına geri dönünce, görevliler tarafından yakalandı.

Alcatraz’dan Kaçış – 2

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...