Microsoft PowerToys

Microsoft, Windows XP için PowerToys isimli küçük ama kullanışlı eklentiler paketi hazırlamıştı. Uzun zamandır bir yenileme yapılmadı. Aslında yapılmasına gerek de yok, çünkü halihazırda işinizi görebilecek kadar “güçlü” bu oyuncaklar… Özellikle Image Resizer, sağ tıklama penceresine yerleşerek resimlerle sıkça uğraşan kullanıcıları büyük bir sıkıntıdan kurtarıyor. İsterseniz neler varmış birlikte görelim:

Renk Kontrol Paneli Uygulaması

Color Control Panel Applet

Profesyonel fotoğrafçılar ve tasarımcılar, baskıda ortaya çıkacak rengin ekranda doğru gözükmesinin önemini bilirler. Bu eklenti, Windows renk ayarlarını tek yerden yönetebilmenizi sağlıyor.

SyncToy

Her yerden dosyaların üzerimize yağdığı günümüzde, SyncToy farklı klasörleri kopyalama, değiştirme ve senkronize etme iddiasıyla geliyor.

RAW Resim Görüntüleyici

RAW Image Thumbnailer and Viewer

Profesyonel bir fotoğrafçı mısınız? Bu eklenti sayesinde dijital RAW dosyalarınızı Windows Explorer ile görüntüleyebilir, düzenleyebilir, üzerlerinde çalışabilirsiniz. Thumbnail, ön görünüş, baskı ve ek bilgileri de göstermesi cabası.

ClearType Tuner

Bu eklenti ClearType teknolojisini kullanarak, ekrandaki yazıları daha kolay okuyabilmenizi sağlıyor. Eklenti kurulduğunda Kontrol Paneli’ne ekleniyor. Böylece istediğinizde kolayca ulaşabiliyorsunuz.

HTML Slide Show Wizard

Slide Show Wizard, dijital fotoğraflarınızı seçerek kolayca slayt gösterisi hazırlayabilmenizi sağlıyor. İşlem bittiğinde gösteri web sitenize yerleştirmeniz için hazır oluyor.

Yönetici Penceresini Burada Aç

“Open Command Window Here”

Eklenti, dosya sistem klasörlerinde içerik menüsüne “Yönetici Penceresini Burada Aç” seçeneği ekliyor. Peki ne işe yarıyor? İstediğiniz klasörde 2 tıklamayla Komut İstemi penceresi (cmd.exe) karşınıza geliyor. Üstelik işlem satırında bulunduğunuz klasör gösteriliyor.

Alt-Tab Düzenleme

Alt-Tab Replacement 

Normalde Alt+Tab tuşlarına bastığınızda, açık olan dosyalarınızın simgeleri gözükür, böylece aralarından isteğinize geçiş yapabilirsiniz. Alt-Tab Replacement eklentisiyse bu özelliği bir adım ileriye taşıyor: Açık olan progrmaların isimleriyle birlikte küçük bir ön görüntüsünü de görebiliyorsunuz. Böylece aynı programla birden çok dosya açmışsanız, hangisine geçmeniz gerektiğini daha kolay anlayabiliyorsunuz.

Tweak UI

Bu eklentiyle normal Windows XP varsayılan kullanıcı arayüzünde görünmeyen sistem ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Fare ayarları, Tarayıcı ayarları, görev çubuğu özellikleri falan işte.

Versiyon 2.10, Windows XP Service Pack 1 veya Windows Server 2003 istiyor.

Power Calculator

Bu PowerToy sayesinde fonksiyonları kolayca hesaplayabiliyorsunuz.

Image Resizer

Bu eklenti bir ya da daha fazla resmin boyutunu, tek bir sağ tıkla değiştirebilmenizi sağlıyor.

CD Slide Show Generator

Eklenti CD’de yazdığınız resimleri slide show şeklinde görebilmenize imkan sağlıyor. Bu eklenti aynı zamanda Windows 9x versiyonlarıyla da uyumlu.

Virtual Desktop Manager

Windows görev çubuğunda farklı masaüstlerini (en fazla 4 tane) düzenleyebilmek istiyorsanız bu eklenti işinizi görecek.

Taskbar Magnifier

Bu eklenti görev çubuğuna ekleniyor ve ekranın istediğiniz bölümünü büyüteç kullanır gibi yakınlaştırmanıza izin veriyor.

Webcam Timershot

Webcam Timershot, istediğiniz zaman aralıklarında makinenize bağlı bir Webcam’den resim alabilmenizi ve bunu belirlediğiniz bir dizinde saklayabilmenizi sağlıyor.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...