Windows açılış şifresini kırmak

Her ne kadar başlık farklı anlamları çağrıştırabiliyor olsa da, bu yazıda size kendi bilgisayarınızın şifresini unuttuğunuz zaman takip edebileceğiniz adımları anlatmaya çalışacağız.

Microsoft’un her Windows sürümü, bir öncekine göre şifre koruması yönünden daha sağlam oluyor. Yine de ümitsizliğe düşmenize gerek yok. Şifrenizi unutmuşsanız aşağıdaki işlemleri deneyin:

  1. Owner gibi bir hesap var mı? Muhtemelen bu hesap administrator (yönetici) yetkilerine sahiptir. Genellikle bu hesapları şifrelemek unutulur. Admin hesabınızla giriş yapabilirseniz, diğer kullanıcıların şifrelerini de değiştirebilirsiniz.
  2. Eğer standart Windows XP giriş ekranını kullanmıyorsanız, kullanıcı isimleri alt alta görünmeyecektir. Böyle bir durumda da Adminstrator ismiyle giriş yapmayı deneyin. Eğer standart Windows XP giriş ekranını kullanıyorsanız, CTRL – ALT – DELETE ile bu ekranı görebilirsiniz.
  3. Eğer makinede tek hesap varsa, yeni bir şifre belirlemek için 3. party yazılımlar kullanmanız gerekebilir. Ophcrack, kullanabileceğiniz yazılımlardan bir tanesi. Başka bir PC’ye programı indirin ve bir CD’ye yazın. Makinenizi bu CD ile açın, Ophcrack işini yapsın. Bu yazılım sayesinde makinenizdeki bütün hesapların şifrelerini, birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz.
  4. Yukarıdaki yöntemler işinize yaramazsa Emergency Boot CD veya Offline NT Password and Registry Editor yazılımları işinizi görebilir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: Bu yazılımları kullanmak küçük bir ihtimalle dahi olsa bilgi kaybına sebep olabiliyorlar. Eğer Komut İstemcisine biraz hakimseniz, kolayca kullanabilirsiniz. Bootable CD seçenekleri de var.

Eğer BIOS şifrenizi unuttuysanız önünüzde 2 seçenek var: Ya şifreyi sıfırlayacaksınız veya varsayılan şifrelerden biriyle giriş yapmaya çalışacaksınız. Tech FAQ sitesinde listelenen Backdoor BIOS Passwords (Arka kapı BIOS şifreleri) bölümünü inceleyerek 2. seçeneği uygulayabilirsiniz.

Bu işinize yaramazsa, BIOS bilgilerini sıfırlamak için makinenizi kapatın ve kasayı sökün. Anakartın pilini çıkarın ve 5 dakika bekleyin. Bu işlemlerin nasıl yapılacağı anakartınızın Manual’inde yazar.

Şifrelerini sürekli unutanlardansanız, bunları bir kağıda yazıp cüzdanınıza ve kasanıza yerleştirebilirsiniz. Tabii ki bu yöntem şifrelerinizin güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atacaktır.

Bu yazı PC WORLD‘ün Disaster! How to Retrieve a Lost Windows Password video’sundan tercümedir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.