Uçuş Numarası Ne Anlama Geliyor?

Uçuş Numarası Ne Anlama Geliyor?

Uçuş numaralarının havalimanlarındaki check-in’ler sırasında ve uçuşla ilgili online bilgi alırken işe yaradığını biliyoruz. Ancak bunun dışında bir işe yaramaları mümkün mü? Aslında uçuş numaraları çoğumuzun sandığı gibi rastgele verilen numaralar değiller. Esasen bir uçuş numarasına bakarak, uçuşla ilgili bir çok bilgi öğrenmek mümkün.

Eski bir pilot ve Cockpit Confidential kitabının yazarı olan Patrick Smith‘e göre, uçuş numarası dediğimiz şey havayolu şirketinin kodundan (Türk Hava Yolları THY, Delta DL, United UA şeklinde) sonra gelen numaralardan ibaret. Bazı istisnaları olsa da genellikle doğuya veya kuzeye yapılan uçuşlar çift sayılarla, batıya veya güneye yapılan uçuşlar ise tek sayılarla ifade ediliyor.

Dönüş uçuşları, sıklıkla gidiş uçuşlarının bir yukarı veya bir aşağı sayısı ile isimlendiriliyorlar. Mesela Türk Hava Yolları’ndan Dusseldorf’tan İstanbul’a gidiş dönüş bir uçak bileti aldıysanız, 1524 nolu uçuş sizi İstanbul’a (Doğu istikameti) getirirken, 1525 nolu uçuş Dusseldorf’a geri götürüyor.

Genellikle sayı ne kadar düşükse, o uçuş hattının havayolu şirketi için o kadar değerli olduğu söylenebiliyor. Tek veya çift haneli uçuş numaraları sıklıkla popüler güzergahlara ve uzun mesafe uçuşlarına veriliyorlar. Mesela THY12, John F. Kennedy Havalimanından İstanbul’a yolcu taşıyor.

Dört haneli olan ve üç veya üzeri bir sayı ile başlayan uçuş numaralarının partner havayolu şirketlerinin aktarmalı ortak uçuşlarına verilmesi adet halinde.

Sık uçanlarımızın çoktan fark etmiş olduklarına eminiz, spesifik bir güzergahtaki uçuş numaraları, herhangi bir olayla karşılaşılmadığı sürece yıllarca aynı kalıyorlar. Mesela American Airlines’ın Boston’dan Los Angeles’a giden uçuşu 11 Eylül 2001’e kadar on yıllar boyunca AA11 olarak numaralandırılmıştı. Bir güzergahta normal dışı bir durumla karşılaşıldığında, havayolu şirketleri hemen o güzergahın uçuş numarasını değiştiriyorlar. Böylece o uçuş tarihteki yerini alıyor. Bu sebeple seneler önce olan uçak kazalarını bile uçuş numaraları ile anmamız mümkün oluyor.

İstisnalar olduğundan ve havayolu şirketlerinin tutumu farklılıklar gösterdiğinden, saydığımız bu kuralların “kanun” olduklarını söylemek mümkün değil. Ancak gelecek sefer havalimanına gittiğinizde, uçuş bilgilerini bir de bu gözle inceleyin. Artık uçuş numaraları sizin için daha çok anlam ifade edecek.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

5 Yanıt

 1. Ali Osman dedi ki:

  Ben bugüne kadar THY ile başlayan uçuş numarası görmedim. Bizim uçuş numaraları TK ile başlar genellikle.

 2. mustafa dedi ki:

  bazı firmaların uçuş numaraları şöyle OnurAir(8Q ile başlar) THY (TK ile başlar) AtlasJet (KK ile başlar) SunExpress (XQ ile başlar) Pegasus(PC ile başlar ve çağrı kodu SUNTURK) AnadoluJet-THY aynı zaten. Borajet (YB ile başlar)
  Corendon Hava Yolları (XC ile başlar)…..artı THY uçuş numaralarında TK7### ile başlayanlar AnadoluJet seferleridir bildiğim kadarıyla…

 3. m.h.ö dedi ki:

  TK Türk kuşu manasına geliyor arkadaşlar