“Spam, spam!” demiştik ya!

Yıllardır arkadaş çevremizden veya hiç bilmediğimiz mail adreslerinden gelen toplu maillere “spaaam!” diyorduk, çevremizdekiler de bu haykırışı bir nevi “Evreka!” meselesi zannedip “Oğlan hafiften cozutmuş!” zannıyla ortamdan ufak ufak uzaklaşıyorlardı.

Sonunda birisi çıkıp önüne gelene “Spam nedir, nasıl yapılır? Niye yapmamak lazımdır?” ana fikirli bir mail yollamaya başlamış. Özetle diyor ki; “birden fazla mail adresine e-mail gönderecekseniz, mailleri BCC ye yazın, böylece kötü niyetli insanlar, arkadaşlarınızın mail adreslerini göremezler”.

“Fikir iyi de, sonuç var mı?” diyenlerdenim ben de… Baktım ki bu Spam mevzusunu içeren mesajı bana atan arkadaşlar -evet her zamanki gibi birden fazla kişi aynı maili attı- sonraki maillerinde hep BCC kuralını uygulamışlar. İyi de etmişler.

Gerçi bu, spam denen illeti azaltmıyor, insanlar hala her gördüklerini iletmeye devam ediyorlar ama, en azından Alıcılar bölümünde 50 tane mail adresi görüp arkadaşa sinirlenmemiş oluyoruz. Böyle yararlı işler de yapıyor memleketimin insanı…

Son olarak, mail kutularına “İlet” linki koyma fikri ilk kimin aklından çıktıysa, kendisine bu illet özelliği eklediği için teşekkürlerimi sunuyorum. Tabi bir tıklamayla bütün adres defterini Alıcılar bölümüne eklemeye izin verenlere de…

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...