Mustafa Akkad…

Unutulmaz Çağrı filminin unutulmaz yönetmeni Mustafa Akkad, Ürdün’deki otel saldırısında hayatını kaybetti. Dün, kızının vefat ettiği, kendisinin ise hayati tehlikeyi atlattığı haberleri yayınlanmıştı. Ecelin ne zaman geleceği bilinmiyor. Kendisine Allah-ü Teala’dan rahmet diliyoruz.

Mustafa Akkad’ın Çağrı filmi haricinde Çöl Aslanı filmi de adından çok söz ettirmiş, bir klasik haline gelmişti.
“Batı’da İslamcı yönetmen” olmak zordu ama, Akkad uzun yıllar hem yönetmenlik hem de yapımcılık yaptı ve kalitesini de kimse inkar edemedi. Belki şaşalı kutlamalara katılamadı, oscar ödüllerine boğulamadı ama bütün dünya Müslümanlarının kalbinde yer tuttu.

Bugün hâlâ aklımızda, Çağrı filminden replikler canlanıyor, hâlâ Çağrı’nın müzikleri kullanılıyorsa bunun sebebi filmin yapılış amacı olmalıdır:

“I did the film because it is a personal thing for me. Besides its production values as a film, it has its story, its intrigue, its drama. Beside all this I think there was something personal, being Muslim myself who lived in the west I felt that it was my obligation my duty to tell the truth about Islam. It is a religion that has a 700 million following, yet it’s so little known about it which surprised me. I thought I should tell the story that will bring this bridge, this gap to the west.” (1976 Interview)

“Filmi, benim için özel bir yeri olduğundan hazırladım. Normal bir film olarak, hikayesi, şaşırtıcı noktaları, hüznü vardı. Bütün bunların üzerinde sanırım kişisel bir şey olarak, batıda yaşıyan bir müslüman olmam sebebiyle İslam hakkındaki gerçekleri duyurmanın görevim olduğunu düşündüm. 700 milyon(1976) inananı olan bir dinin bu kadar az tanınıyor olması beni çok şaşırtmıştı. Bu hikayeyle bir köprü kurup, batıya bir geçit açabileceğimi düşündüm.” (1976 Röportaj)

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. Tayfun ÜNAL dedi ki:

    İzlediğim filmlerin en iyisi.Tek kelimeyle mükemmek.
    İslam düşüncesini ve doğuşunu simgeleyen muhteşem bir film.
    hele müziği,büyük bir ciddiyetle söylüyorum içimi eritiyor.

  2. karakalemci dedi ki:

    yanılmıyorsam bestecisi moris Jar.