Gmail’de Yenilik: Maillerinize bağlantı verin!

Gmail’de Yenilik: Maillerinize bağlantı verin!

Gmail LogosuGmail, son yenilemesinde daha erişilebilir bir yapıya kavuşmuş. Bu yenilikle beraber, her mailin kendine ait bir bağlantısı oluyor ve bu bağlantıyla kolaylıkla maillere ulaşılabiliyor. Bunun pek çok faydası sayılabilir ama, bu yenilik akıllara bazı soru işaretlerinin takılmasına sebep olmuş:

Acaba bu şekilde bir güvenlik açığı oluşmuş olabilir mi?

Muhtemelen hayır. Çünkü, bir mailinizi gösteren sayfanın bağlantısı direkt elinizde olsa bile, hala sayfayı görüntüleyebilmeniz için giriş yapmanız gerekiyor. Üstelik Google, direkt linklerde bile yönlendirme yaparak, ilk tıklamada sayfanın direkt yüklenmesinin önüne geçmiş oluyor.

Peki bize ne gibi faydaları olabilir?

  • Belki de en işinize yarayacak haber: Artık Geri tuşu çalışıyor!
  • Google Calender’ınıza, mail adresinizdeki bir mailin, mesela bir taslağın bağlantısını ekleyebilirsiniz. Maili aynen kopyalayıp Google Calender’a yapıştırmaktan çok daha kolay olacaktır.
  • Bir arkadaşınızla daha önce bir konuda mailleşmiş miydiniz? Gmail’daki arama özelliğinden yararlanarak, ona direkt istediğiniz maillere ulaşabileceği bir arama bağlantısı verebilirsiniz. (“http://mail.google.com/mail/#search/opereysin adresinde yazdıklarımızı oku!” gibi)
  • Artık etiketlerinizi, sık kullanılanlarınıza ekleyebileceksiniz. (“http://mail.google.com/mail/#label/opereysin” gibi)

Gmail’ın resmi blogundaki şu yazıda yeniliklerle ilgili ayrınıtılı bilgiler yer alıyor.

    İbrahim

    Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.