Gmail’de görüşmeyi susturmak

Gmail’de görüşmeyi susturmak

Gmail logoİnternetin ve ardından e-mail’in ortaya çıkışının ardından mektup sanal bir sahaya girmiş oldu. Bu yeni teknolojiyle birlikte, bir kişi yazdığı bir mektubu (mesajı) birden çok kişiye gönderebilir oldu. Bu çoklu hedef mantığı üzerine, mail grupları kurulmaya başladı. Hala da bazı alanlarda popülerliğini sürdürüyor.

Mail grupları abonelik sistemine göre çalışır ve gruba abone olan bir kişi hem diğer üyelere mesaj yazabilir, hem de onların yazdıklarını alabilir. Bu gruplar sayesinde bir yazı veya görsel içerik bir anda binlere ulaşıyor ve hızlı bir şekilde yayılıyor. Ama bazen, mail grubunda konuşulan bir konu abone olan kişiye hitap etmeyebiliyor. Hemen bir senaryo yazalım:

Bir mail grubuna abone oldunuz ve o an oradaki görüşme ilginizi çekmiyor. Kırk yılda bir de olsa kaliteli içerikle karşılaşabildiğinizi düşünerek abonelikten çıkmak istemiyorsunuz. Bu “iyi huylu spam”leri her defasında görüp hayal kırıklığı yaşamak da istemiyorsunuz. Böyle bir durumda, Gmail’in “susturma” (mute) özelliğini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, susturmak istediğiniz mail başlığındaki maillerden birini seçmek ve “m”ye basmak (Menüden Mute seçeneğini seçerek de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz). Böylelikle aynı başlık altında gelen bütün mesajlar, otomatik olarak arşivlenmeye başlayacaktır.

Bu şekilde susturduğunuz mailleri “unmute” seçeneği ile eski haline getirebilirsiniz. Gelen maillerden birinin To: veya CC: bölümünde mail adresiniz geçiyorsa, mute özelliği iptal ediliyor.

m kısayolunu kullanabilmek için Ayarlar bölümünden klavye kısayollarını açmalısınız.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.