Çeşitlilik / Variety

Çeşitlilik / Variety
2 dil Bu yazı Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yazılmıştır. This post was published in two languages as Turkish and English.

Çeşitlilik, hayatımızın her alanında karşılaştığımız bir durumdur. Çiçekler, böcekler çeşit çeşit olduğu gibi, tabiatın renkleri de çeşit çeşittir. Her ağacın yaprakları yeşilin aynı tonlarında değildir. Yeşil dediğimiz renk bile birbirine benzeyen bir renk çeşitliliğinin ortak adıdır aslında.

İnsanlar da çeşit çeşittir; Renk yönünden çeşit çeşittir, karakter yönünden çeşit çeşittir…

Hasılı her insan farklı bir dünyadır. Bu yüzden her insan farklı davranışlar bekler karşısındakinden. İşin zor tarafı, insanın halet-i ruhiyesi de zamana göre çeşitlilik gösterir. Her zaman neşeli olan bir arkadaşınız, bir gün basit bir şakanıza alınabilir.

Yıllar yılı düşman kaldığınız insanlarla, bir gün gelir barışabilirsiniz.

“Denique non omnes eadem mirantur amantque” der Latince bir söz, yani “Bütün insanlar aynı şeyleri takdir etmez, aynı şeyleri sevmezler.”

Zaten hayatın güzelliği de buradadır. Herkes aynı mesleğin erbabı olsa, herkes aynı giyinse, herkes aynı yürüse, herkes aynı şekilde konuşsa… hayatın güzelliği kalmaz.

Hasılı çeşitlilik, hayatın en güzel özelliklerinden biridir.

Tadını almasını bilene…

in English:

Variety is a fact that we have to face in every part of our lifes. Flowers, bugs have different varieties, and also there are multifarious colors of nature. All leaves aren’t at the same color. When we say “green” we mean a range of colors which have close properties.

People have different varieties. They have varieties by color, by character etc.

In short, all humankind are different “world”s. Because of that fact, every person awaits different behaviors from the others. Difficult part of the matter is that people’s moods change from time to time. A cheerful friend of yours may bother a simple joke.

Also you may make peace with your enemies one day.

As in a Latin saying: “Denique non omnes eadem mirantur amantque” (All men do not admire and love the same things)

As a matter of fact, the elegance of life is hidden here. If all people knew the same business, if all people wore the same clothes, if all people talked in the same way… would the life have the same beauty for you?

Anyway, variety is one of the most beautiful characteristics of life.

Only if we can taste…

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.