Coğrafyanın Matruşkası: Vulcan Point

Pasifik Okyanusu’nda bir takımada… Takımadada bir büyük ada… Adada bir göl… Gölde bir volkan… Volkan üzerinde bir göl…. Gölün ortasında bir ada… Ne diyorlardı ona? Hah, aynı matruşka

Filipinler olarak bilinen takımadalara dahil olan adalardan birinde, göz alıcı güzelliği ile Taal Gölü yer alıyor. Gölün ortasında büyük bir volkan var. Bu yanardağ, kayıtlara geçmiş 33 patlaması ile Filipinler’deki en aktif ikinci yanardağ ve Pasifik’in deprem ve yanardağ patlamalarının sıklığı ile öne çıkan “Ateş Çemberi” bölgesi içinde yer alıyor. 1754 ve 1911 yıllarında çok büyük patlamalar görülen yanardağ, 1977’deki patlamasının ardından uykuya geçmiş. Ancak 1991’den beri yeniden aktif…

Taal Yanardağı’nı bu yazımıza konu eden şey, aktif bir yanardağ olmasından daha fazlası… Bölge, bazı enteresan jeolojik özelliklere sahip olmasıyla Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor. Bölge, tıpkı Rusların iç içe geçen matruşka bebeklerini andırıyor. Taal Gölü, Luzon adasında yer alıyor. Gölün içindeki yanardağ da, aynı isimle, Taal Yanardağı olarak isimlendirilmiş. Deniz seviyesinden bin fit (305 metre) yukarıda, yanardağın tepesinde, yüz binlerce yıl önce oluşmuş, coğrafyada kaldera olarak da bilinen bir havza bulunuyor. Kalderanın içi su ile dolu, böylece bir krater gölünü, dünyanın en büyük krater gölünü oluşturuyor. Krater gölünün tam ortasında ise Taal yanardağının konilerinden biri olan küçücük bir ada; Vulcan Point bulunuyor. Vulcan Point, yaklaşık 3500-4000 metrekareden ibaret mini mini bir ada… Özetlemek gerekirse, bu küçücük ada; bir gölün içinde, bu göl başka bir adanın içinde, bu ada başka bir gölün içinde ve bu göl yine başka bir adanın içinde ve bu ada da Pasifikte bir takımadanın içinde…

Adayı Google Maps üzerinde görüntülemek için, bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: Atlas Obscura

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. Ercan dedi ki:

  Gerçekten tam bir matruska,ayrica güzel bir çeviri olmuş tebrikler

 2. Keziban Ülker Arıcan dedi ki:

  teşekkürler, cesaretlendiren yorumunuza 🙂

 3. hrk dedi ki:

  Merhaba Keziban Ülker Arıcan,

  Çok acayip bir bilinç altı dürtüsüyle yazıyorum bunları. Ancak bunun farkına varabildim ve nasılı anlatacağım, ama önce o bilinç altının sebep olduğu muhabbeti anlatacağım.
  Hacker News diye acayip sağlam bir websitesi var. Temelde haber sitesi, ancak isteyen herkes bir haberi paylaşabiliyor, insanların bunları oylaması ile o haber üst sıralara yükseliyor. Böylece kısmen daha özgür bir haber kaynağı sunulmuş olunuyor insanlara.
  Neyse, haberler böyle popülariteye göre sıralandığı için, ben de sitenin arama bölümüne girip tüm haberleri göster dedim, haliyle en popüler haberden en aza doğru sıralandı, tüm zamanların haberi yani. Bu önemli bir şey, çünkü HackerNews’in topluluğunda sağlam adamlar var. Onların oylaması ile yükselmiş ve popülarite kazanmış haberleri okuyup araştırmak önemlidir diye düşünüyorum.
  Böyle sayfa sayfa haberleri okurken ederken, içlerinden bir tanesine denk geldim. Linki şu: https://justinjackson.ca/words.html . İlginç bir web sayfasıydı. Neyse okudum ettim. Güzeldi falan. Sonra çevirilerde Türkçe’ye çevrildiğini gördüm. Türkçe’sini de okudum. Neyse dedim kim çevirmiş diye bakarken bu sitenin twitter hesabını buldum. İşim gücüm yok bu sıralar, twitter’da senin bu makalene denk geldim.
  Bilinç altı falan parçaladım az önce, onu anlatayım. Makalen matruşkayla ilgili. Böyle HackerNews’den başlayarak linklerden zıplaya zıplaya, gide gele matruşkalarla ilgili bir makaleye gelmek tuhaf ve hoş geldi yani, anlıyor musun? Hele bir de bu Taal yanardağı gibi acayip bir oluşumdan haberdar olmak, sanırımın matruşkalarımın sonuna gelmiş oldum.

  Kısacası, çok eğlenceli bir oyun vardır. Wikipedia’ya girip rastgele bir makale dersin. Ve makaleden başlayarak, makale içindeki linkleri takip ede ede, diyelim ki kırmızı’nın makalesini bulmaya çalırsın, ya da mesela kahvenin. Güzeldir yani.

  İyi çalışmalar.