EDEBİ ARAŞTIRMA DERSLER
KOMİK NET HAFİYESİ YAZ Bİ YERE *


Seyyah-ı Fakir


16
YORUM
1
PAYLAŞIM
Ehliyet alırken bilinmesi gerekenler
Geçenlerde B sınıfı ehliyet alan bir arkadaşımız, ehliyet alacaklara faydalı olabileceğini düşündüğü bazı ipuçlarını sıraladı. Ehliyet alınırken yapılması gerekenlerle ilgili bilgiler genellikle kulaktan dolma olduğu için, 20 maddeden oluşan bu ipucu yazısını yayınlamayı uygun görüyoruz. Hala direksiyon sınavında polislerin not verdiğini düşünüyorsanız, çevrenizi yanlış bilgilendirmeye devam etmemeniz için bu yazıyı okumanız yararlı olabilir.

1) Ehliyet alabilmek için bir test imtihanından (Tam adı Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı) ve bir uygulama (direksiyon) imtihanından geçmeniz gerekiyor. Test imtihanını geçemeyenler, direksiyon imtihanına giremiyorlar.

2) İmtihana girebilmek için mutlaka bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekiyor. Sınav giriş belgesi sürücü kurslarında onaylanıyor.

3) Sürücü kursları, değişik zamanlarda değişik ücretler istiyorlar. İlk girişte, test imtihanı için belgenizi alırken ve direksiyon imtihanı öncesi belgenizi alırken ayrı ayrı ücretler isteyebiliyorlar. Üstelik genellikle ehliyet almanın toplamda ne kadar ücrete mal olacağını en başta söylememeyi tercih ediyor, o anda ne vermeniz gerektiğini söyleyerek konuyu saptırabiliyorlar.

4) Test imtihanının Milli Eğitim Bakanlığı yapıyor. İmtihana bir kaç gün kala, imtihana gireceğiniz okulun adını ve imtihana gireceğiniz saati MEB sınav sayfasındaki MTSAS Uygulama Takvimi bağlantısından öğrenebiliyorsunuz.

5) B sınıfı için test imtihanı 120 sorudan oluşuyor. Her sorunun 4 cevap şıkkı var ve yanlış cevap, doğru cevabı götürmüyor. İmtihan süresi 150 dakika. Kaba hesapla bir soruya 1,25 dakika süre düşüyor ancak imtihan kolaylıkla çok daha önce bitirilebiliyor.

6) Test imtihanı 3 ayrı dersten (İlk Yardım Bilgisi, Trafik ve Çevre Bilgisi ve Motor ve Araç Tekniği) oluşuyor. Bu derslerin her birinden 70 puan ve üzerinde alanlar, imtihanı geçmiş sayılıyor ve direksiyon imtihanına girmeye hak kazanıyorlar. Derslerin kaç tanesinden kalındıysa, daha sonra o derslerden tekrar girilebiliyor. Ancak her imtihana girişte ayrıca sınav ücreti yatırmak gerekiyor.

7) Test imtihanında sıklıkla Motor ve Araç Tekniği’nden ve Trafik ve Çevre Bilgisi’nden kalınıyor. Özellikle Motor ve Araç Tekniği günlük hayatta çok sık karşılaşılan bilgiler içermediğinden, imtihan öncesi mutlaka biraz kitap karıştırmak gerekiyor. Ancak çok detaya inmeye gerek yok, genelde çok detaya inen sorular sorulmuyor.

8 ) MTSAS kılavuzunda, sınavın 11:00’da yapılacağı belirtiliyor ve en geç 10:30’da sınav yerinde bulunulması isteniyor. Ancak bu sadece bir ön uyarı; okul kapıları bile 10:30 civarında açılıyor, 11’e kadar gelmenin bir sakıncası olmuyor.

9) Yine MTSAS kılavuzunda, imtihana gelirken adayların yanlarında fotoğraflı ve mühürlü sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (pasaport ve/veya başka sınıf sürücü belgesi), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurmaları isteniyor. İfadenin “2 adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem” kısmına takılan pek çok kişi klasik kurşun kalemleri de yanlarında getirseler de, uçlu kalemle sınava girilebiliyor.

10) İmtihana nüfus cüzdanı ile gitmek çok önemli. Kimlik yerine sayılan belgeler, imtihana girişte kullanılamıyor.

11) İmtihan süresinin 150 dakika olduğunu söylemiştik. İmtihandan en erken 45 dakikada çıkılabiliyor. Adayların yarısından çoğu, 45 dakikanın bitiminde imtihandan çıkıyorlar. Gerçekten de 120 soru 45-50 dakikada cevaplandırılabiliyor.

12) Geçmiş 4-5 yılın bütün imtihanları, değişik ehliyet sınıfları ve kitapçık grupları da dahil olmak üzere bu web adresinde yayınlanıyor. İmtihan öncesinde önceki dönemlere ait 2-3 imtihanı çözmek, testin mantığını kavramada faydalı olabiliyor.

13) İmtihan sonuçları 2 hafta civarında bir sürede açıklanıyor. Sonuçlar açıklandıktan bir hafta sonra da direksiyon imtihanı yapılıyor.

14) Direksiyon imtihanı, sürücü kursunun bulunduğu bölgeye göre belirleniyor. Genellikle düz bir yolda dönüşler yaptırılıyor. Yol trafiğe kapalı olmuyor ve imtihan günü aynı yerde pek çok sürücü kursunun aracı bulunuyor. Bu sebeple ciddi anlamda trafik olabiliyor.

15) Direksiyon imtihanı öncesinde sürücü adayına, sınava giriş belgesi ve imtihanda araçta bulunarak not verecek kişilerin (2 öğretmen ve kursunuzun sürücü eğiticisi) doldurması için birer sayfa veriliyor. Araca binince kimlik kontrolü yapılıyor, bu sebeple adayın yanında mutlaka nüfus cüzdanını bulundurması gerekiyor.

16) Öğretmenler ve eğitici 100 puan üzerinden adaya puan veriyorlar. Bunların ortalamasına göre adayın geçip geçmediği belirleniyor.

17) Öğretmenlerin ve eğiticinin dolduracağı kağıtlarda, hangi hata için kaç puan kırılacağı yer alıyor. 20-25 değişik maddenin bazıları, imtihanda karşınıza çıkması çok da muhtemel olmayan durumlardan oluşuyor. Bu sebeple, gergin olmayan bir sürücü adayı, kaba bir hesaplamayla, pek çok hata yapsa bile 40-45 puan alabiliyor. “Gergin olmayan” diyoruz, çünkü not kağıtlarında yer alan en ciddi puan kırma sebeplerinden biri “aşırı gergin ve heyecanlı olmak” ve 10 puanın gitmesine sebep oluyor. “Direksiyon hakimiyetini sağlayamamak” ve “vites değiştirirken dikkatin dağılması da” 10 puan götürüyorlar. Diğer hatalar genelde 5’er veya 2’şer puan kırılmasına yol açıyor.

18) İmtihan sabahı sürücü kursları, sürücü adaylarını otobüslerle imtihan yerine götürüyorlar. Ancak bu noktada tam olarak saat kaçta otobüsün kalkacağını ve ne zaman imtihanın başlayacağını iyice öğrenmekte fayda var. Çünkü sınav giriş belgelerinde imtihan saati 9:00 olarak gözükmesine rağmen 12:30 civarında başlayabiliyor. Bu da imtihan için ortalama 5 saat harcamanıza yol açabiliyor. İmkanınız varsa başka bir araçla daha sonra imtihan yerine gidebilirsiniz.

19) Direksiyon imtihanının sonuçları, imtihanın bitiminden 2-3 saat sonra sürücü kurslarından öğrenilebiliyor.

20) Direksiyon imtihanını da geçmiş olmanız, ehliyetinizi hemen alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Önce imtihan sonuçlarınız MEB’e gönderilerek onaylatılıyor, ardından belgelerinizle Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekiyor. Nereden baksanız 2-3 hafta da bu şekilde geçebiliyor.

Beğeneceğiniz Yazılar

16 Yorum Var

  emre 11 Ocak 2010

  Merhab bişey sorucm.Bu ilk yardım,Motor bilgisi ve trafik derslerinde kaçlardan kalınıyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ada 12 Şubat 2010

  her dersten 70 üstü almalısın

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  kenan 1 Mart 2010

  motordan 85 trafkten 70 ılk yardımdan 57 aldım bu sonuc neyı ıfade eder bılgı verırsenız sevınırm tesekkurler

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ea 22 Mayıs 2010

  Kenan, ilk yardımdan kalmışsın. Bir sonraki sefer sadece ondan girmen gerekecek diye biliyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  bülent yıldız 13 Temmuz 2010

  ben bülent motordan kç soru bilirsem gece bilirim

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Gamze 21 Temmuz 2010

  dreksiyon sınavı için saat 11 de gelin dediler fakat herhangi bir belge vermediler
  sınav günümü verilcek acaba ? şimdiden gdp almam mı gerek?

  cvp verirseniz sevinirim :)

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  emooo x) 5 Eylül 2010

  her seyi tam yaptım b + a2 ehliyeti alcam ve dosya elımde ama param olmadığından trefiqe qidemiorum ehliyetimi almaya… duyduqum kadarıyla 1 yıl içinde alınması lazımmış yoksa hakını kaybediyormuşsun bu bılgı doğru mudur acaba ?…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  metin 19 Eylül 2010

  bende direksiyon sınavından başarıyla geçtim.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  uğur 30 Eylül 2010

  slm herkeze sertifikayı aldık tan sonra nereye müracat ediyoruz

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ebru 13 Ekim 2010

  slm
  arkadaslar ben ehliyet dosyamı agustos gibi aldımm fakat daha kart haline getirmedimm sadece Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne müracaat etmemiz yeterli oluyomu cvp larınız için şimdiden tsk ederimm..

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mirali 20 Aralık 2010

  hocam şimdi ben direksiyonu falan geçtim milliegitimden dosyamın onayı geldikten sonra neler yapmam lazım ve kaç gün sürer

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  tnr 25 Nisan 2011

  sertifikayı aldığımız şehir ile ehliyeti alacağımız şehir aynı olmak zorunda mı yoksa ikisini farklı şehirlerden alsak sorun olurmu?

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  cem 22 Şubat 2013

  DİREKSYON SINAVI için kurstan bir BELGE ALMAMIZA gerek var mı? yoksa sadece nüfus cüzdanı yeterli olur mu?

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   victory 22 Şubat 2013

   Kurs yetkilileri de zaten direksiyon sınavına geliyorlar ve genellikle gereken evraklar onlarda oluyor. Sizin nüfus cüzdanı ile gitmeniz yeterli oluyor. Ama yine de devam ettiğiniz kursu arayıp sormanız yerinde olur.

   Henüz kimse beğenmemiş.

  Seda Avci 15 Aralık 2014

  Kurs ve sınav ücretleri dışında başka bir ücret ödemek gerekiyor mu?
  Teşekkürler.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  umut 22 Mart 2015

  Slm arkadaşlar ben sinava 5 dakika geç kaldım almadilar haksızlık kimin??

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

Yorum yapın

Üyeyseniz, yorumunuzun sahipsiz kalmaması için giriş yapabilirsiniz (Değilseniz, neden üye olmuyorsunuz?) Yorumlar, onaydan geçmeden yayınlanmazlar.

Türkçenin doğru kullanıldığı yorumları seviyoruz. (Nasıl yazmalıyım?)

Yorum Ön İzleme: Denemesi Bedava

RASTGELE

GÜVENCE

MEKTUP

SOSYAL

POPÜLER

KUİZ

ÖNE ÇIKAN

VİDEO

SON KONUŞULAN

ARŞİV

1,950 yazı. Dile kolay...