EDEBİ ARAŞTIRMA DERSLER
KOMİK NET HAFİYESİ YAZ Bİ YERE *
tariHistory - Tarihin Tarihi


skolf


61
YORUM
0
PAYLAŞIM

Karate Kursu -2Öncelikle herkesten özür dileyerek başlıyorum. Çoook uzun zamandır yazı yazamıyorum. Bitirmem gereken bir konu olduğu ve Yazar-Çizer Takımı‘nın bir ferdi olduğum aklıma gelince tekrar oturup yazımı bitirmek için atılım yaptım. :)

Yorumlarınızda “Karateyi bana öğretir misiniz?” gibi enteresan cümleler okudum. Yanlış anlamayın, yermek için söylemiyorum, okur her zaman haklıdır :P Fakat sizlere önceki yazımda bahsettiğim gibi, karate anlatılmaz yaşanır. Yanisi bir kursa katılmadan, hareketleri internetten öğrenerek çalışmak, insana pek de birşey kazandırmayacaktır. Yaşı 40’ın üzerinde olanların zaman zaman söyledikleri gibi “mektupla öğretim” her öğretim alanında kullanılamaz! Öyledir yani, isteseniz de olmaz.

Her neyse, bu yazımda karate salonlarında kullanılar; kimileri için basit, kimileri için “deriin” anlamlar içeren aksesuarlardan, kuşaklardan bahsedeceğim.

Tabii ki “beyaz guşah’lan” başlıyoruz.

 • BEYAZ: Saflığı simgeliyor olsa gerek. “Sen daha safsın, biraz ayak işi gör” anlamı da çıkabilir buradan.

Beyazın ardından, 2. mertebe olan ve beyaz kuşak mağdurlarına (Böyle bir sivil toplum kuruluşu kurmalı, BKM adında) göre asaletin diğer adı olan SARI kuşak gelir.

 • SARI: Saman sarısı yani “Sen yükselmesine yükseldin ama ottan samandan farkın yok” demektir. Kuşağı beline takmış gençler bunun bilincinde olmazlar ama üst kuşakların bıyık altından gülmelerinin sebebi budur. Beyaz hazırlık sınıfı, sarı 1. sınıftır anlayacağınız. “Ben artık aştım!” dediğinizde, yeni başlamıştır herşey.

Efendime söyleyeyim, sıra portakal renginde.

 • TURUNCU: Renk bakımından beyazın üstüne iyi gidiyor. Bu kuşağın anlamı “Senin elman yavaştan kızarmaya başladı”dır ki,öğrenciyi tatmin etmenin asıl amaç olduğu aşikardır. İyidir, güzeldir ama, hocalar (Sen-sei’ler) eskisi gibi “Yavrucuklarıım!” havasında konuşmaz, kelebek gibi dokunmazlar. İşler ağırlaşmaya başlar, hafiften sıkılmaya başlarsınız.

Sarı ve siyah arasındaki mertebeler hızla atlatılır. Bu renklerin hiç bir öneminin olduğunu sanmıyorum ama başlamışken yarıda kesmek olmaz.

 • YEŞİL: “Sen yeşerdin yavaş yavaş çiçek açıyorsun. Hava güzel, kırlar, bahçeler ohh misss…” anlamını çıkarıyorum. Ama karate gibi dövüş sanatında yeşermenin kırların ne alakası var ben de kuramadım :)
 • MAVi: Hımmm… Yav ben bu karateyi anlamadım. Yeşili, maviyi, beyazı el üstünde tutmak varken insanın içini karartan renkleri yukarılara yerleştirmişler. Neyse maviye bir şey bulamadığım için saçmaladım galiba :) Olmazsa siz onu “Gökyüzünün mavi tonlarının, insanın iç dünyasındaki yüksek motivasyon dürtüsünü dürtmesi” hasebiyle verilmiş kabul edin.

Maviden sonra kahverengi geliyor. Kahverengi kuşak, kurslarda siyah kemere sahip birisi bulunmadığında onun görevini üstlenebilecek yetkilidir.

 • KAHVERENGİ: “Oturup bi çay kahve içelim” anlamına gelmiyordur herhalde. O kadar yükselmelerine rağmen, siyahlar tarafından al aşağı edildiklerinde yerdeki toprakla kuşakları uyum sağlasın diye bu renk seçilmiş diyeceğim ama… Benim için bir anlam ifade etmiyor yetmez mi?

Mükemmel ötesi mertebede sıra: SİYAH.

 • SİYAH: Siyah, karateye başlayanların hayal bile edemeyecekleri son mertebededir. Tabii siyahın da 9’a kadar (Karate tarzına göre değişebilir) dan adı verilen seviyeleri vardır (Aaa falan demeyin, karatenin elinden öyle kolay kurtulamazsınız :) ) Neyse siyah, abilerin abisi, ağaların ağasıdır karate salonunda. Kimse ona çıtını çıkaramaz, yani bir nevi salonun Polat Alemdar’ıdır o. Gerçi yaşı çoktan kemale ermiş olduğundan, düşük kuşaklardan gençler “Yok abi adam ihtiyar diye saygı duyuyorum. Yoksa dayak yiyceemden değil!” tarzı savunma reaksiyonları verirler ama yine de havası vardır salonda.

İnşallah kuşak rengi ve sıralamalarında bir eksiğimiz olmamıştır. Olduysa da çok ciddiye almayın. Çünkü karatenin bir çok tarzı ve o tarzların da kendi içlerinde değişik yöntemleri olduğundan, karate eğitiminin bu “zevkler ve renkler” kısmında pek çok değişiklik olabilir. Esasında, dan’ların, kuşakların en temel anlamı, karateciyi sürekli zinde tutmak ve bir sistem dahilinde eğitmektir.

Karatedeki kuşakları, askeriyedeki rütbelere benzetmemek gerekir. Önemli olan bu sanatı kavrayabilmektir ve bu da yalnızca kuşak atlayıp işin özünü kavramamakla halledilemez.

Ne yazıktır ki çoğu karate öğrencisi veya hocası, kendini bu rütbe işine kaptırmıştır. Nice hocalar görürsünüz ki, salonda tabur kumandanı edasıyla dolaşırlar.

Biraz soluklanıp ısınmaya devam edersiniz.

Çünkü yapılacak başka bir şey yoktur.

Karate kurslarında başarı dileklerimle…

Etiketler: , ,
61 yorum var
 • Üye Resmi
  Henüz kimse güzel bulmamış.
  checka

  Yıllarca emek verdim ,gençliğimi karete salonunda heba ettim, kahverengi 1.kyu’yum ama hiç böyle yaklaşan görmedim. Renkler en açık renkten en koyu renge gider. Siyahın kemerinde bile dan’ını belirten bir işaret vardır. Rütbe saçmalığından daha mantıkldır yani renk olayı. Kahverengi, bir sarı kuşağa caka satabilir renginin koyuluğuyla. Çiçekle böcekle olmaz pek. Hoca bi vurdu mu anlarsın hanyayı konyayı :)

  Yorum Yap
 • Üye Resmi
  Henüz kimse güzel bulmamış.
  victory

  Yıllarca emek verdim ,gençliğimi karete salonunda heba ettim

  Daha gençsin. Böyle dokunaklı sözler söyleme :)

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  skolf

  Checka;

  Sana saygı duyuyorum o kadar emek sarf etmişsin, kuşaklar atlamışsın; ama bana ne yani gitmeseydin :P Ben de karate kursuna gittim, sarıya geçtim (zaten hedefim sarıydı), hedefime ulaştım bıraktım. Yine de hocalarıma saygım var.

  Yorum Yap
 • Üye Resmi
  Henüz kimse güzel bulmamış.
  bunkai
  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  karete

  of off tek hayalim karete öğrenmek :(((

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   avni

   e git kursu yokmu

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   helin kaya

   ayne yha bnde çok istiyorum…

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  murat

  ben siyah kuşağım ve hiç birinizin dedeiği laflara katılmıyorum

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  emrecanbababjk

  arkadaşlar bende yeni başladım karateye ama bizde hiç öle bi şey lmuyo herkes birbirine saygılı benim daha kuşağım beyaz ama eylülde inşallah sarı olcak :D

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  KaDiR

  bende yeni sarı oldum :D havası baska oluyo beyazlara karsı…. sarı kusak kıyafetin ustunde iyi duruyo hee…

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  polat

  bakın arkadaşlar bende yıllarımı kareteye vermiş biriyim ve bundan şikayetçi de değilim bence karete öğrenmek büyük bir sanattır ki bu sanatı öğrenmeninde bir bedeli vardır ne demiş atalarımız sanat bir altın bileziktir

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  fatih

  ben thai boks yapıorum. 18ime giricem. Gayet basarılıyım ama karate de cok hosuma gidiyor gitsem bayağı derece yaparım diyorum da gec kaldım heralde

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  gerfe

  ben kırmızı olacam kuşağımı salı günü verecek

  Yorum Yap
  • Üye Resmi
   Henüz kimse güzel bulmamış.
   lethe_57

   kırmızı kuşak ve karate ? karate de kırmızı kuşak yoktur arkadaşım. yanlış yazmış olmalısın.

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   beyaz

   yalnız kırmızı kusak yok

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   misafir

   arkadaşım kırmızı kuşak sarı ve yeşilin arasındaki turuncu kuşağın aynısıdır.

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   Mertesen

   Evet ben turuncu kuşağım karatede kırmızı kuşak yoktur yalnız turuncu vardır. Yalnız maçlarda müsabakada kırmızı mavi aka aou vardır

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  berk

  ben karete hocasıyımdır şuan siyah 5 dan dayım ben küçüklüğünden beri yılarımı adadım zaten her karate salnunda deşir ancak genel olarak 4 ayda 1 kuşak atlanır

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  sarı

  ben karate yapıyorum hala.şu anda sarı kuşak rengim.ve karateye başlayalı 1,5 ay oldu kuşak sınavına 1,5 ay kala katılmıştım. 2 hafta önce pazar günü sarı oldum.
  hedefim siyah.

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  mehmet can özyıldırım

  Hocam tebrik ederim, mükemmel bir üslubunuz var, vallahi hayranlıkla okudum yazınızı. Hem de kareteyle hiç bir alakam olmamasına rağmen… Allah yolunu açık etsin…

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  emir

  ben daha beyaz dayım ama karetede hıcayı yendim ve siyah kuşak oldum …
  hoca bana hayran kaldı.ve şuan hastahanede yatıyo neyse ben ona geçmiş olsun demek için gidiyorum.

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  mete

  arkadaşlar ben siyah kuşağım ama bende yılarım kareteye sarf ettimve çok da ii etmişim. turnuvalara hazırlanıyorum yurt dışına çıkacağım ve çok heyecanlıyım allah sizide inşallah siyah kuşağa almanıza yardım eder ii şanslar

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  mavi

  bence video lardanda izlenerek yapılabilir .ben hem kursa gidiyorum hem videolardan bakıyorum antrenörün gözüne girmek için üst kuşaklardan bi sonraki hareketlerin isimlerini alarak videolardan hareketlerin temellerini atıyorum geriye sadece küçük detaylar kalıyor

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  mertkan

  karete kardeş aynen tek dileğim karetiye gitmek

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   ramazan07

   ben nerdeyse gireceğim.bilmem yarın olur belki.aslında ben kung-fu ya gidcektim.ama kurs bayağı uzaktaydı.ama ben wing chun nun temelini biliyorum.ve bildiğim içinde bıraktım.wing chun da en önemli şeylerden birisi de savunmadır. yani wing chun nun temelidir.bu yüzden artık kareteye merak sardım.ve inşallah yarın gidecem.inşallah siz ve ben siyah kuşak alabiliriz…Allah a emanet olun

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  ufuk

  kardeşim burda neden kırmızı kuşak yok karete denince akla ilk kırmızı kuşak gelir bide 4 ayda bir sınav tarihi çok fazla 2 ayda bir bari olsa 1yılda 3 kuşak 2yılda 6 kuşak

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   ozan yılmaz

   ben milli sporcular için adayım ibrahim hocanın (milli takım antrenörü) öğrencisiyim sana anlatayım kırmızı kemer boks gibi mavi köşe kırmızı köşe gibi kullanılır kırmızı köşeysen kırmızı ellik ayaklık kırmızı kemer takarsın

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  asım

  merabalar ben karateye başlayalı 3 gün oldu hızlı öğreniyorum acaba iyi dövüşürsem hoca beni 4 ayın sonunda 2 kuşakbirden atlatırmı

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   ozan yılmaz

   bu olmaz olur ama turuncu takarsın ama maçlara falan girerken sarı gözükürsün yani turuncuyu takarın ama bişey ifade etmez sen hala sarı kemersindir :)

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  murat

  bizim hoca ne yapmaya calışıyor bize beyazdan turuncu werdi hani sarı kuşak

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  birindar

  Ben de yeni siyah kuşağımı aldım Allah kareteyi seven herkese nasip etsin.

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  volkan

  çok güzel ama ben kareteye gidiyorum zaten siyah kuşagım

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  sertaç

  :) bnde gidiyorum siyah kuşağım ve gayet güzel birşey karete

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  yılmaz can

  ben de kareteye gitmek istiyorum acaba yardımcı olabilirmisiniz??…

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  samet daştan

  bence karete güzel bir dövvüş sanatı amaaaa taekwando ondan daha iyi ben taekwandoya gidiyorumkırmızı siyahım 1 sene sonra siyah olucam sizde yazılın bence

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  bşr

  şimdi benim bir sorum var.bende çok öğrenmek istiyorum ama bulunduğumuz yerde maalesef ki böyle kurslar yok.peki biz kursa gitmeden de öğrenebilirmiyiz?

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  abdulkerim

  ben basketbol a gidiyom herkez diyo ki basketbolla karete ye gidersen çok güçlü olursun

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   hande

   doğru söylüyorlar

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   ozan yılmaz

   doğru söliyolar ben kendimden biliyorum ;)

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  sarp

  karete berbattır taekwondo ya gidin

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   ali

   bende karateye veya tekvandoya başlamak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  ramazan07

  bakın tüm dövüş sanatları,savaş sanatları iyidir.bence en iyi wing chun sonra karate sonra taekwando iyidir

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  ramazan07

  Harbiden yaa kırmızı kuşak nerde. kırmızı kuşak yoookk…

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  Sensei

  beyaz kusakta kalan tek benimdir heralde :(

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  Kara kuşak Dan 5

  arkadaşlar ben size göre ii im :D.karete en zor yerleri yeşil ve kahve.Kahvede 3 tane bölüm var ben bitirdim 400 lirayla sınava girdim kara kusak sınavı çok zordu :D

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  Elif

  Çok güzel bir yazı olmuş! Yarın kuşak sınavım var inanın bütün stresimi aldınız :D

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   melisa

   kendine güven

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  efe

  kırmızı ve mor nerde

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   buğra

   kırmızı ve mor diye bir kuşak yok birader

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  efe

  kuşak sınavı nedir?

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   turuncu kuşak

   kuşak sınavı mesela beyazsan sarıya geçmen için yapılan sınavdır hareketlet ve kata sorulur

  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   melisa

   kuşakları soruyorlar mesala
   beyaz kuşak ne anlama gelir

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  can berkay

  kahve rengine yeni geçtim bende :(

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  enes

  bence karetede kırmızı kuşak var ama mor yok

  Yorum Yap
  • Henüz kimse güzel bulmamış.
   beyaz

   kırmızı kusak kung fu da war

 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  SDD

  BEYLER BEN KARETE KURSUNA NAIL KATILMIYI BILMIYOM YARDIMCI OLSANAIZ

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  astıroloji

  mor kuşağı atlamışsınız ama olsun yinede güzel :D

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  astıroloji

  birde kırmızı ;)

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  Siyah Kuşak 4Dan

  ben siyah kuşak 4 dan ım cok kolay herkezin bana saygısı var 6 dan siyah kuşağı dovuyom hocayıı yatırdıgım oluyor

  Yorum Yap
 • Henüz kimse güzel bulmamış.
  melike

  beyaz kuşaktayım sınavlarda ne soruluyor

  Yorum Yap

Yorum yapın

Opereysin.com üyesiyseniz, yorumunuzun sahipsiz kalmaması için giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, 1 dakikanızı ayırıp üye olabilirsiniz. Yorumlar, onaydan geçmeden yayınlanmazlar.

Türkçenin doğru kullanıldığı yorumları seviyoruz. (Nasıl yazmalıyım?)

Yorum Ön İzleme > Göndermeden önce bi' bakın.

POPÜLER

KUİZ

ÖNE ÇIKAN

VİDEO

SON KONUŞULAN

Bumerang - Yazarkafe

ARŞİV

1,883 yazı. Dile kolay...