EDEBİ ARAŞTIRMA DERSLER
KOMİK NET HAFİYESİ YAZ Bİ YERE *


skolf


61
YORUM
3
PAYLAŞIM

Karate Kursu -2Öncelikle herkesten özür dileyerek başlıyorum. Çoook uzun zamandır yazı yazamıyorum. Bitirmem gereken bir konu olduğu ve Yazar-Çizer Takımı‘nın bir ferdi olduğum aklıma gelince tekrar oturup yazımı bitirmek için atılım yaptım. :)

Yorumlarınızda “Karateyi bana öğretir misiniz?” gibi enteresan cümleler okudum. Yanlış anlamayın, yermek için söylemiyorum, okur her zaman haklıdır 😛 Fakat sizlere önceki yazımda bahsettiğim gibi, karate anlatılmaz yaşanır. Yanisi bir kursa katılmadan, hareketleri internetten öğrenerek çalışmak, insana pek de birşey kazandırmayacaktır. Yaşı 40’ın üzerinde olanların zaman zaman söyledikleri gibi “mektupla öğretim” her öğretim alanında kullanılamaz! Öyledir yani, isteseniz de olmaz.

Her neyse, bu yazımda karate salonlarında kullanılar; kimileri için basit, kimileri için “deriin” anlamlar içeren aksesuarlardan, kuşaklardan bahsedeceğim.

Tabii ki “beyaz guşah’lan” başlıyoruz.

 • BEYAZ: Saflığı simgeliyor olsa gerek. “Sen daha safsın, biraz ayak işi gör” anlamı da çıkabilir buradan.

Beyazın ardından, 2. mertebe olan ve beyaz kuşak mağdurlarına (Böyle bir sivil toplum kuruluşu kurmalı, BKM adında) göre asaletin diğer adı olan SARI kuşak gelir.

 • SARI: Saman sarısı yani “Sen yükselmesine yükseldin ama ottan samandan farkın yok” demektir. Kuşağı beline takmış gençler bunun bilincinde olmazlar ama üst kuşakların bıyık altından gülmelerinin sebebi budur. Beyaz hazırlık sınıfı, sarı 1. sınıftır anlayacağınız. “Ben artık aştım!” dediğinizde, yeni başlamıştır herşey.

Efendime söyleyeyim, sıra portakal renginde.

 • TURUNCU: Renk bakımından beyazın üstüne iyi gidiyor. Bu kuşağın anlamı “Senin elman yavaştan kızarmaya başladı”dır ki,öğrenciyi tatmin etmenin asıl amaç olduğu aşikardır. İyidir, güzeldir ama, hocalar (Sen-sei’ler) eskisi gibi “Yavrucuklarıım!” havasında konuşmaz, kelebek gibi dokunmazlar. İşler ağırlaşmaya başlar, hafiften sıkılmaya başlarsınız.

Sarı ve siyah arasındaki mertebeler hızla atlatılır. Bu renklerin hiç bir öneminin olduğunu sanmıyorum ama başlamışken yarıda kesmek olmaz.

 • YEŞİL: “Sen yeşerdin yavaş yavaş çiçek açıyorsun. Hava güzel, kırlar, bahçeler ohh misss…” anlamını çıkarıyorum. Ama karate gibi dövüş sanatında yeşermenin kırların ne alakası var ben de kuramadım :)
 • MAVi: Hımmm… Yav ben bu karateyi anlamadım. Yeşili, maviyi, beyazı el üstünde tutmak varken insanın içini karartan renkleri yukarılara yerleştirmişler. Neyse maviye bir şey bulamadığım için saçmaladım galiba :) Olmazsa siz onu “Gökyüzünün mavi tonlarının, insanın iç dünyasındaki yüksek motivasyon dürtüsünü dürtmesi” hasebiyle verilmiş kabul edin.

Maviden sonra kahverengi geliyor. Kahverengi kuşak, kurslarda siyah kemere sahip birisi bulunmadığında onun görevini üstlenebilecek yetkilidir.

 • KAHVERENGİ: “Oturup bi çay kahve içelim” anlamına gelmiyordur herhalde. O kadar yükselmelerine rağmen, siyahlar tarafından al aşağı edildiklerinde yerdeki toprakla kuşakları uyum sağlasın diye bu renk seçilmiş diyeceğim ama… Benim için bir anlam ifade etmiyor yetmez mi?

Mükemmel ötesi mertebede sıra: SİYAH.

 • SİYAH: Siyah, karateye başlayanların hayal bile edemeyecekleri son mertebededir. Tabii siyahın da 9’a kadar (Karate tarzına göre değişebilir) dan adı verilen seviyeleri vardır (Aaa falan demeyin, karatenin elinden öyle kolay kurtulamazsınız :) ) Neyse siyah, abilerin abisi, ağaların ağasıdır karate salonunda. Kimse ona çıtını çıkaramaz, yani bir nevi salonun Polat Alemdar’ıdır o. Gerçi yaşı çoktan kemale ermiş olduğundan, düşük kuşaklardan gençler “Yok abi adam ihtiyar diye saygı duyuyorum. Yoksa dayak yiyceemden değil!” tarzı savunma reaksiyonları verirler ama yine de havası vardır salonda.

İnşallah kuşak rengi ve sıralamalarında bir eksiğimiz olmamıştır. Olduysa da çok ciddiye almayın. Çünkü karatenin bir çok tarzı ve o tarzların da kendi içlerinde değişik yöntemleri olduğundan, karate eğitiminin bu “zevkler ve renkler” kısmında pek çok değişiklik olabilir. Esasında, dan’ların, kuşakların en temel anlamı, karateciyi sürekli zinde tutmak ve bir sistem dahilinde eğitmektir.

Karatedeki kuşakları, askeriyedeki rütbelere benzetmemek gerekir. Önemli olan bu sanatı kavrayabilmektir ve bu da yalnızca kuşak atlayıp işin özünü kavramamakla halledilemez.

Ne yazıktır ki çoğu karate öğrencisi veya hocası, kendini bu rütbe işine kaptırmıştır. Nice hocalar görürsünüz ki, salonda tabur kumandanı edasıyla dolaşırlar.

Biraz soluklanıp ısınmaya devam edersiniz.

Çünkü yapılacak başka bir şey yoktur.

Karate kurslarında başarı dileklerimle…

Etiketler: , ,

Beğeneceğiniz Yazılar

61 Yorum Var

  checka 12 Haziran 2007

  Yıllarca emek verdim ,gençliğimi karete salonunda heba ettim, kahverengi 1.kyu’yum ama hiç böyle yaklaşan görmedim. Renkler en açık renkten en koyu renge gider. Siyahın kemerinde bile dan’ını belirten bir işaret vardır. Rütbe saçmalığından daha mantıkldır yani renk olayı. Kahverengi, bir sarı kuşağa caka satabilir renginin koyuluğuyla. Çiçekle böcekle olmaz pek. Hoca bi vurdu mu anlarsın hanyayı konyayı :)

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  victory 12 Haziran 2007

  Yıllarca emek verdim ,gençliğimi karete salonunda heba ettim

  Daha gençsin. Böyle dokunaklı sözler söyleme :)

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  skolf 12 Haziran 2007

  Checka;

  Sana saygı duyuyorum o kadar emek sarf etmişsin, kuşaklar atlamışsın; ama bana ne yani gitmeseydin 😛 Ben de karate kursuna gittim, sarıya geçtim (zaten hedefim sarıydı), hedefime ulaştım bıraktım. Yine de hocalarıma saygım var.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  bunkai 2 Şubat 2008

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  karete 10 Ağustos 2009

  of off tek hayalim karete öğrenmek :(((

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   avni 3 Nisan 2013

   e git kursu yokmu

   Henüz kimse beğenmemiş.

   helin kaya 24 Nisan 2013

   ayne yha bnde çok istiyorum…

   Henüz kimse beğenmemiş.

  murat 11 Ağustos 2009

  ben siyah kuşağım ve hiç birinizin dedeiği laflara katılmıyorum

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  emrecanbababjk 2 Eylül 2009

  arkadaşlar bende yeni başladım karateye ama bizde hiç öle bi şey lmuyo herkes birbirine saygılı benim daha kuşağım beyaz ama eylülde inşallah sarı olcak 😀

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  KaDiR 8 Eylül 2009

  bende yeni sarı oldum 😀 havası baska oluyo beyazlara karsı…. sarı kusak kıyafetin ustunde iyi duruyo hee…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  polat 9 Aralık 2009

  bakın arkadaşlar bende yıllarımı kareteye vermiş biriyim ve bundan şikayetçi de değilim bence karete öğrenmek büyük bir sanattır ki bu sanatı öğrenmeninde bir bedeli vardır ne demiş atalarımız sanat bir altın bileziktir

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  fatih 17 Ocak 2010

  ben thai boks yapıorum. 18ime giricem. Gayet basarılıyım ama karate de cok hosuma gidiyor gitsem bayağı derece yaparım diyorum da gec kaldım heralde

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  gerfe 1 Şubat 2010

  ben kırmızı olacam kuşağımı salı günü verecek

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   lethe_57 22 Nisan 2012

   kırmızı kuşak ve karate ? karate de kırmızı kuşak yoktur arkadaşım. yanlış yazmış olmalısın.

   Henüz kimse beğenmemiş.

   beyaz 20 Ekim 2012

   yalnız kırmızı kusak yok

   Henüz kimse beğenmemiş.

   misafir 4 Ocak 2013

   arkadaşım kırmızı kuşak sarı ve yeşilin arasındaki turuncu kuşağın aynısıdır.

   Henüz kimse beğenmemiş.

   Mertesen 19 Şubat 2015

   Evet ben turuncu kuşağım karatede kırmızı kuşak yoktur yalnız turuncu vardır. Yalnız maçlarda müsabakada kırmızı mavi aka aou vardır

   Henüz kimse beğenmemiş.

  ffe 3 Haziran 2010

  :) 😀 :S 😉 :(

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  berk 28 Eylül 2010

  ben karete hocasıyımdır şuan siyah 5 dan dayım ben küçüklüğünden beri yılarımı adadım zaten her karate salnunda deşir ancak genel olarak 4 ayda 1 kuşak atlanır

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  sarı 18 Kasım 2010

  ben karate yapıyorum hala.şu anda sarı kuşak rengim.ve karateye başlayalı 1,5 ay oldu kuşak sınavına 1,5 ay kala katılmıştım. 2 hafta önce pazar günü sarı oldum.
  hedefim siyah.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mehmet can özyıldırım 2 Aralık 2010

  Hocam tebrik ederim, mükemmel bir üslubunuz var, vallahi hayranlıkla okudum yazınızı. Hem de kareteyle hiç bir alakam olmamasına rağmen… Allah yolunu açık etsin…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  emir 4 Aralık 2010

  ben daha beyaz dayım ama karetede hıcayı yendim ve siyah kuşak oldum …
  hoca bana hayran kaldı.ve şuan hastahanede yatıyo neyse ben ona geçmiş olsun demek için gidiyorum.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mete 31 Ocak 2011

  arkadaşlar ben siyah kuşağım ama bende yılarım kareteye sarf ettimve çok da ii etmişim. turnuvalara hazırlanıyorum yurt dışına çıkacağım ve çok heyecanlıyım allah sizide inşallah siyah kuşağa almanıza yardım eder ii şanslar

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mavi 10 Şubat 2011

  bence video lardanda izlenerek yapılabilir .ben hem kursa gidiyorum hem videolardan bakıyorum antrenörün gözüne girmek için üst kuşaklardan bi sonraki hareketlerin isimlerini alarak videolardan hareketlerin temellerini atıyorum geriye sadece küçük detaylar kalıyor

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  mertkan 13 Şubat 2011

  karete kardeş aynen tek dileğim karetiye gitmek

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   ramazan07 31 Aralık 2011

   ben nerdeyse gireceğim.bilmem yarın olur belki.aslında ben kung-fu ya gidcektim.ama kurs bayağı uzaktaydı.ama ben wing chun nun temelini biliyorum.ve bildiğim içinde bıraktım.wing chun da en önemli şeylerden birisi de savunmadır. yani wing chun nun temelidir.bu yüzden artık kareteye merak sardım.ve inşallah yarın gidecem.inşallah siz ve ben siyah kuşak alabiliriz…Allah a emanet olun

   Henüz kimse beğenmemiş.

  ufuk 14 Şubat 2011

  kardeşim burda neden kırmızı kuşak yok karete denince akla ilk kırmızı kuşak gelir bide 4 ayda bir sınav tarihi çok fazla 2 ayda bir bari olsa 1yılda 3 kuşak 2yılda 6 kuşak

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   ozan yılmaz 16 Mart 2014

   ben milli sporcular için adayım ibrahim hocanın (milli takım antrenörü) öğrencisiyim sana anlatayım kırmızı kemer boks gibi mavi köşe kırmızı köşe gibi kullanılır kırmızı köşeysen kırmızı ellik ayaklık kırmızı kemer takarsın

   Henüz kimse beğenmemiş.

  asım 15 Şubat 2011

  merabalar ben karateye başlayalı 3 gün oldu hızlı öğreniyorum acaba iyi dövüşürsem hoca beni 4 ayın sonunda 2 kuşakbirden atlatırmı

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   ozan yılmaz 16 Mart 2014

   bu olmaz olur ama turuncu takarsın ama maçlara falan girerken sarı gözükürsün yani turuncuyu takarın ama bişey ifade etmez sen hala sarı kemersindir :)

   Henüz kimse beğenmemiş.

  murat 20 Nisan 2011

  bizim hoca ne yapmaya calışıyor bize beyazdan turuncu werdi hani sarı kuşak

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  birindar 23 Nisan 2011

  Ben de yeni siyah kuşağımı aldım Allah kareteyi seven herkese nasip etsin.

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  volkan 12 Mayıs 2011

  çok güzel ama ben kareteye gidiyorum zaten siyah kuşagım

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  sertaç 17 Mayıs 2011

  :) bnde gidiyorum siyah kuşağım ve gayet güzel birşey karete

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  yılmaz can 21 Haziran 2011

  ben de kareteye gitmek istiyorum acaba yardımcı olabilirmisiniz??…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  samet daştan 4 Ağustos 2011

  bence karete güzel bir dövvüş sanatı amaaaa taekwando ondan daha iyi ben taekwandoya gidiyorumkırmızı siyahım 1 sene sonra siyah olucam sizde yazılın bence

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  bşr 24 Ağustos 2011

  şimdi benim bir sorum var.bende çok öğrenmek istiyorum ama bulunduğumuz yerde maalesef ki böyle kurslar yok.peki biz kursa gitmeden de öğrenebilirmiyiz?

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  abdulkerim 27 Eylül 2011

  ben basketbol a gidiyom herkez diyo ki basketbolla karete ye gidersen çok güçlü olursun

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   hande 9 Kasım 2011

   doğru söylüyorlar

   Henüz kimse beğenmemiş.

   ozan yılmaz 16 Mart 2014

   doğru söliyolar ben kendimden biliyorum 😉

   Henüz kimse beğenmemiş.

  sarp 25 Aralık 2011

  karete berbattır taekwondo ya gidin

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   ali 31 Aralık 2011

   bende karateye veya tekvandoya başlamak istiyorum ne yapmam gerekiyor

   Henüz kimse beğenmemiş.

  ramazan07 31 Aralık 2011

  bakın tüm dövüş sanatları,savaş sanatları iyidir.bence en iyi wing chun sonra karate sonra taekwando iyidir

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  ramazan07 2 Ocak 2012

  Harbiden yaa kırmızı kuşak nerde. kırmızı kuşak yoookk…

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Sensei 11 Ocak 2012

  beyaz kusakta kalan tek benimdir heralde :(

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Kara kuşak Dan 5 2 Şubat 2012

  arkadaşlar ben size göre ii im :D.karete en zor yerleri yeşil ve kahve.Kahvede 3 tane bölüm var ben bitirdim 400 lirayla sınava girdim kara kusak sınavı çok zordu 😀

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Elif 25 Şubat 2012

  Çok güzel bir yazı olmuş! Yarın kuşak sınavım var inanın bütün stresimi aldınız 😀

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  efe 22 Mart 2012

  kırmızı ve mor nerde

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   buğra 22 Mayıs 2012

   kırmızı ve mor diye bir kuşak yok birader

   Henüz kimse beğenmemiş.

  efe 22 Mart 2012

  kuşak sınavı nedir?

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   turuncu kuşak 1 Haziran 2013

   kuşak sınavı mesela beyazsan sarıya geçmen için yapılan sınavdır hareketlet ve kata sorulur

   Henüz kimse beğenmemiş.

   melisa 3 Temmuz 2013

   kuşakları soruyorlar mesala
   beyaz kuşak ne anlama gelir

   Henüz kimse beğenmemiş.

  can berkay 14 Haziran 2012

  kahve rengine yeni geçtim bende :(

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  enes 30 Temmuz 2012

  bence karetede kırmızı kuşak var ama mor yok

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

   beyaz 20 Ekim 2012

   kırmızı kusak kung fu da war

   Henüz kimse beğenmemiş.

  SDD 17 Ağustos 2012

  BEYLER BEN KARETE KURSUNA NAIL KATILMIYI BILMIYOM YARDIMCI OLSANAIZ

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  astıroloji 2 Mart 2013

  mor kuşağı atlamışsınız ama olsun yinede güzel 😀

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  astıroloji 2 Mart 2013

  birde kırmızı 😉

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  Siyah Kuşak 4Dan 16 Eylül 2013

  ben siyah kuşak 4 dan ım cok kolay herkezin bana saygısı var 6 dan siyah kuşağı dovuyom hocayıı yatırdıgım oluyor

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

  melike 20 Aralık 2014

  beyaz kuşaktayım sınavlarda ne soruluyor

  Henüz kimse beğenmemiş. - Cevap Ver

Yorum yapın

Üyeyseniz, yorumunuzun sahipsiz kalmaması için giriş yapabilirsiniz (Değilseniz, neden üye olmuyorsunuz?) Yorumlar, onaydan geçmeden yayınlanmazlar.

Türkçenin doğru kullanıldığı yorumları seviyoruz. (Nasıl yazmalıyım?)

Yorum Ön İzleme: Denemesi Bedava

RASTGELE

GÜVENCE

MEKTUP

SOSYAL

POPÜLER

KUİZ

ÖNE ÇIKAN

VİDEO

SON KONUŞULAN

ARŞİV

1,949 yazı. Dile kolay...