Online İngilizce Öğrenmek

Online İngilizce Öğrenmek

EnglishÇağımızın en yaygın kullanılan dili, hiç şüphesiz İngilizce. Filmler İngilizce, bilgiler İngilizce, oyunlar İngilizce… Hepsinden önemlisi İnternet İngilizce!

CV hazırlarken bile dil bölümünde İngilizce yazmaması büyük eksiklik olarak nitelendiriliyor. Bu durumda, İngilizce öğrenmeye veya İngilizcemizi geliştirmeye bir yerlerden başlamamız gerektiği kesin. Bu yazımızda İngilizcenizi geliştirmek için kullanabileceğiniz servisleri listelemeye çalışacağız:

1. Sözlükler:

Seslisozluk: Alanında öncü sözlük sitelerinden biri olan Sesli Sözlük, İngilizce, Türkçe ve Almanca dillerinde arama yapılmasına imkan veriyor. Sözlük içeriğine eklemeler yapılabiliyor. Bu eklemeler oylamaya sunulduktan sonra, belli bir oyu alanlar arama sonuçlarında görünmeye başlıyorlar. Bu sebeple içeriği sürekli gelişiyor.

Zargan: Sesli Sözlük kadar başarılı bir Türkçe-İngilizce sözlük sitesi. Deyim aramalarında Sesli Sözlük’e göre bir adım ileride.

2. Deyimler:

The Phrase Finder: İngilizce deyimleri arayabileceğiniz bir websitesi.

Idiom Site: Deyimlerle ilgili kısa bilgiler veren bir web sitesi.

Cliche Finder: Klişeleşmiş kelime kalıplarını bulabileceğiniz bir site. Sitenin kurucusu, klişe kelimesini “Cümlenin başını okumaya başladığımda, sonunun ne olacağından emin olabiliyorsam bu cümleye klişedir diyorum.” şeklinde açıklıyor.

3. Gramer:

Language Guide: Basitten zora doğru Türkçe gramer derslerinin yer aldığı sitede, dersleri dinleme imkanı da sunulmuş.

EduFind: Oldukça kapsamlı bir içeriğe sahip olan EduFind A’dan Z’ye pek çok gramer konusunu grafiklerle de destekleyerek anlatıyor.

English Works: Konuşurken veya yazarken sıkça yapılan gramer hatalarını anlatıyor.

English Club: ESL öğrencileri için gramer derslerine yer veriyor.

4. İngilizce Öğreten Siteler:

Dersimiz İngilizce: İnternet üzerinde İngilizce öğrenilebilecek en kapsamlı Türkçe site. 2006 Altın Örümcek 3.lük ödülü sahibi olan site, Türkiye’de ödül alan tek İngilizce sitesi olarak öne çıkıyor. Sitenin bazı bölümleri için ücretli üyelik gerekiyor.

BBC Learning English: BBC, İngilizce öğrenmek veya İngilizce’sini geliştirmek isteyenler için kapsamlı bir site hazırlamış. Sitede İngilizce öğrenirken karşınıza çıkabilecek hemen her konuda bilgiler mevcut. Sitenin İngilizce içerikli olması, İngilizceyi yeni yeni öğrenenler için sıkıntı oluşturabilir.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.