Başarı İçin Çabalarken Unutmamanız Gerekenler

Başarı İçin Çabalarken Unutmamanız Gerekenler

Çevremiz, hepimizi mükemmel başarıda insanlar olmaya zorluyor. Ama bu uğurda ilerlerken, daha önemli şeyleri savsaklamamız oldukça muhtemel.

Günümüzde başarı her şeyden çok finansal amaca yönelik olarak değerlendiriliyor. Bir çok Fortune 500 şirketi CEO’su kendi alanında uzman işkoliklerdir. YAHOO! CEO’su Marissa Mayer 3-4 saatlik uyku ile haftada 90 saatin üzerinde çalışılabileceğini iddia ediyor. İşte başarılı olmak için ihmal etmememiz gereken 8 konu:

1. Sağlığınız

Yeterince üzerinde durulmayan bir konudur. Yaygın bir deyişe göre “Hayatımızın ilk yarısında para kazanmak için sağlığımızı harcarız. Diğer yarısında da sağlığımız için para harcarız.”

Eğer Times dergisi kapağında yer almak istiyorsanız veya kendi işinizde başarınızın sürekliliğini istiyorsanız bunu yapabilecek kadar sağlıklı olmalısınız. Başarının peşinden giderken ya da işinizde bir sonraki terfi için beklerken sağlığınızı ihmal etmekle, sadece kendi yaşamınıza zarar vermiş olursunuz. 2-3 saat uykuyla çalışan, ayaküstü hazır yemekler yiyen, enerji içecekleri içen bir hayat tarzına adapte olmak kalp krizi ve gelecekteki sağlık problemleri için bir davetiyedir.

Hayatımızı organize etmek ve kendimizi tedavi etmek için daha iyi yollar bulmak hepimiz için öncelikli olmalıdır.

2. Kökenleriniz

İnsanların çoğu nereye gideceklerini araştırırken nereden geldiklerini unutmaya eğilimlidirler. Çocukluğunuzu, tecrübelerinizi, başarısızlıklarınızı, hatalarınızı unutmayı kastetmiyoruz. Esas olan şey geçmişinizin direkt veya dolaylı olarak bugünkü halinizi nasıl etkilediğidir.

Eğer hayatın size neler öğrettiğini anlamak için biraz vakit ayırırsanız, algılayışınız değişebilir ve bu da yaşadığınız olayları daha anlamlı yorumlayabilmenizi sağlar.

3. Özsaygınız

Bizden önceki insanlara göre biz daha çok kendine hizmet eden insanlarız. Peki buna değiyor muyuz?

Bir kişinin başarısını idolize etmek ve onlar gibi olmayı istemek yaygın bir durumdur. Kendi yeteneklerimizi küçümseriz ve bir sonraki kişi kadar iyi olup olamayacağımızı merak ederiz. Daha nitelikli, akıllı ve hatta daha güzel görünen insanların arasında niteliksiz olduğumuzu hissetmek olağandır. Ama hayat şunu gerektirir: Elindeki seçenekler ne olursa olsun en iyisi için çabala. Seni sen yapanın ne olduğunu hatırla.

4. Görünüşünüz

Görünüşünüz, sadece fiziksel görünümden ibaret değildir. Nasıl bir insan olduğunuz, nasıl göründüğünüzden daha önemlidir. Sizin insanlar üzerinde oluşturduğunuz algı nedir?

Hepimizin yapacak işleri var. Etik olan işimizi sevmek değil, yaptığımız işten zevk almaktır.

Bazen insanların hakkımızdaki algısı yanlış olabiliyor ancak unutmamak gerekir ki yangın olmayan yerden duman çıkmaz. Dram ve skandal insanı olmamaya çalışın. Her zaman uzlaşamasanız bile insanlara karşı anlayışlı olun. Siz ne kadar anlayışlı olursanız karşınızdaki insanlar da o kadar anlayışlı olur.

5. Özgüveniniz

Kendinden emin insanlar, insan idrakinin ötesinde doğuştan yeteneklere sahip olan insanlarmış gibi yanlış bir algılayış vardır. Aslında, güven yanındaki insanların niteliklerini önemsemeksizin kendindeki yeteneğin farkında olabilmektir.

6. Değerleriniz

İnandıklarınız ve sizi siz yapan şeyler. Dikkat ediyor musunuz? Bazı insanlar ihtiyaç duydukları şeyleri çalarak ele geçirirler, bazıları ise ihtiyaçlarına kavuşamama pahasına alın terleriyle kazandıklarıyla yetinmeyi yeğlerler. Bizi biz yapan, şekillendiren şeyler, temel değerlerimizdir. Gece boyunca çalışmak mı size uyar, gündüzlerinizi etkili kullanmak mı?

Başkaları hakkındaki düşüncelerimiz ve verdiğimiz kararlar, değerlerimizin yansımalarıdır. İleri bir noktaya sıçrayabilmek için değerlerinize ihanet etmeyin ve asla kendinizden vermeyin. Başarı, çok varlık biriktirebilmek değil, başarılara ve zenginleşmeye rağmen karakterli bir insan olabilmektir. Büyümek ve gelişmek, hayatın hayati parçası olsa da, ancak üzerinde yükseldikleri temeller kadar anlamlıdırlar.

7. Aileniz

Aile çok önemlidir. Ne kadar söylesek, abartmış sayılmayız.

Hayatta sahip olduğunuz bütün seçenekleri bir düşünün: Nerede yaşayacağınız, nerede okuyacağınız, ne yiyeceğiniz, kiminle evleneceğiniz, çocuk sahibi olmak isteyip istememeniz, hangi bankayı seçeceğiniz vs. Bunların hepsini seçebilirsiniz. Ama ailenizi seçemezsiniz. İster kardeşiniz en yakın arkadaşınız olsun, isterse sürekli kavga edin; asla dünya malı veya makamı için onları ihmal etmeyin.

8. Kendinize çok yüklenmeyin

Belki 25, 30, 40 veya 50 yaşında gelmeyi planladığınız noktanın çok uzağında kalmış olabilirsiniz. Ne olmuş yani? Hayat devam ediyor. Ölene kadar iş işten geçmiş sayılmaz!

En büyük hayalleriniz uğruna çıktığınız bu yolda, korku dolu anlar da yaşayacaksınız, yapayalnız anlar da. Bütün parazitleri engellemeyi ve yaptığınız işe odaklanmayı öğrenin.

Asla şüphe etmeyin. Allah yardım eder.

Kaynak: Lifehack.

WoW

zamanının çoğunu hukuk fakültesinde geçiriyor.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Keziban Ülker Arıcan dedi ki:

    harika bi yazı 🙂