Gen Baba

Bu günlerde Amerikalı bir kaç bilim adamı çok heyecanlı. Yeni bir buluş açıklayacaklar da ondan. Pazartesileri evden işe gitmeyi kolaylaştıran hap, ya da trafik sıkışıklığını ortadan kaldıracak birşey değil, buluşun adı: Sentetik Kromozom. Yani amiyane tabiriyle bir kaç adam laboratuara girip, nasıl bir bakteri türüne ait kromozom istediklerini bilgisayara girdikten sonra yazıcıdan çıktı alır gibi (hadi canım sendeciler için, evet öyle ya da en azından yakında öyle olacak) yapay kromozomumuz bilgisayar kontrollü sistemden çıkacak.

İyi de bu nedir veya ne değildir kısmı önemli. Bu yeni bir canlı üretmek değildir asla! Bu bir canlının yapısıyla oynayarak canlıyı farklı bir forma entegre etmek demektir. En azından bu amaçlanıyor. Bu temelde, bugüne kadar yapılması imkansız görülen bir şey de değildi zaten.

Araştırmaları yürüten DNA haritası çıkarma projesinin tartışmalı bilim adamı Craig Venter “Bu kendi türümüzün tarihinde çok önemli felsefi bir adım. Genetik şifrelerimizi okumaktan bunu yazmaya doğru gidiyoruz. Bu bize varsayımsal olarak daha önce hiç düşünülmeyen şeyleri bile yapabilme olanağı sağlayacak” diye konuştu. Aslında biraz fazla iddialı ama yapılabilecekleri hayal ettiğimizde biraz da hak vermek mümkün.

Bu işi insanlığın hizmetine nasıl kullanabilirler? (Amerikanlar için hayli zor olacak ama) Aklıma ilk gelen şu sıralar fazlaca gürültü koparan bir mesele olan küresel ısınmaya karşı iyi bir silah olarak kullanılabilir. Atmosferdeki karbondioksidi emip yerine oksijen salan ve çoğalan bir bakteri türü meselenin temelli çözümünü 50 yıl geciktirtebilir. (Tamamen çözüm olması bana halen daha imkansız gözüküyor) Bu fikrimin temeli de var: Zaten denizlerde yaşayan bazı tek hücreliler bu işlemi yapıyorlar. Hatta atmosferdeki CO2’nin emiliminde, bu bakteriler ağaçlardan daha çok fayda sağlıyorlar.

Daha sonra biten enerji kaynakları için de şöyle bir şey düşünülebilir: Doğal ürünleri yakıt haline dönüştürebilecek bir bakteri türü. “Fazla uçmayalım” diyenler için petrol ve doğalgazın fosil yakıtlar olduğunu ve nihayetinde bunların organik olduğunu söylemem gerekiyor.

Bu haberi okurken aklıma şu takıldı. Hatırlarsınız insan gen haritası çıkarıldığında (ki aynı adamın hüneridir) bizim şarlatan medya “insan artık ölümsüz” demişti ve cahil insanların kafasında soru işaretleri bırakmıştı. Halbuki mevzu, bir hiyeroglif metnini okumaktan farksızdı. Hala neler yazdığını anlayamıyoruz.

Bakalım bizim medya olayı nasıl lanse edecek çok merak ediyorum.

Yazı sardı diyenler buradan

1 Yanıt

 1. flightnumber_118 dedi ki:

  Ben söyleyim manşetleri
  SPIDERMAN GERÇEK OLDU
  Genleriyle oynanan Rus gezgin Erin Malkovich Örümcek Adama dönüştü. Erin “evime ağımla tırmanıyorum, binadan asansörü kaldırttım. Çok mutluyum” şeklinde açıklama yaptı. 😀

  BÜYÜK BULUŞ
  Genleri değiştirilmiş, kendi suyunu kendi üreten bitkiler sayesinde Mars’ta hayat mümkün olabilir. Amerika 2012 de ilk bitkileri Mars’a göndereceğini açıkladı. Kesin bir sonuç olmamasına rağmen Avrupa Devletleri Mars’dan toprak kapma yarışına girdiler. Chelsa’ nın patronu Abramoviç şimdiden beş dönüm toprak satın aldı. :D:D asparagaaaz

  Böyle medyamız varken neden olmasın ki….