Akıl Hastaları Cambridge’ı Yenmişti!

Akıl Hastaları Cambridge’ı Yenmişti!

Cambridge Üniversitesi’ni, Avrupa’nın en eski ve en başarılı üniversitelerinden biri olarak hepimiz yakından tanıyoruz. Buraya gerçekten seçilmiş öğrencilerin alındığı hepimizin malumu. Ancak bir keresinde, bu prestijli üniversitenin prestijli satranç kulübü, akıl hastalarıyla yaptıkları satranç maçını kaybetmişlerdi!

Aralık 1883’te Cambridge Üniversitesi satranç takımının başladığı oyun, satranç tarihinin belki de en ilginç oyunlarından biri olma özelliğini taşıyordu.

Çünkü “Bedlam” kısaltmasıyla tanınan Londra’daki Bethlehem Kraliyet Hastanesi’ndeki bir grup akıl hastası ile oynayacaklardı. Böyle bir müsabakanın niçin düzenlendiği bilinmiyor. Tıpkı Bedlam takımındaki hastaların isimleri gibi. Onların yalnızca “Beta”, “Mr. C” gibi takma isimleri tarihin tozlu sayfalarında yerini bulmuş.

Hastaların hastaneden ayrılmaları yasak olduğu için, iki takım birbirlerine hamlelerini mektup yoluyla göndermişler. Bu sebeple oyun Aralık 1883’ten Mart 1884’e kadar sürmüş!

… ve 25 hamlenin sonunda, kazanan taraf Bedlam olmuş!

Oyunun tüm hamlelerini bu adreste görebilirsiniz. Yazı resmi, Bedlam Hastanesi’nin aynı dönemine ait.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. hüseyin yavuzer dedi ki:

    Akıl hastalarına yenilmelerini normal karşıladım. Zira dedeleri de bir yüzyıl kadar öncesinde türk ad verilen robota yenilmişti.
    http://tr.wikipedia......t%C4%B1%29