Suyu Kurtarmanın 10 yolu

Daha önce de yazmıştık “Küresel ısınma var sular azalıyor. Dikkatlı olalım.” diye. Su miktarı İstanbul’da %30’a kadar indi (Diğer şehirlerin de farklı olduğunu sanmıyorum). İşte muhtemel bir “Nasıl dikkatli olabilirim?” sorusunun suyunubosaharcama.org‘daki cevabı:

1.Musluğu açık bırakmayın.

Her gün sebzelerimizi elde yıkamak yerine, su dolu bir kapta yıkarsanız, çok daha az su tüketirsiniz. 4 kişilik bir aile bu yöntemle yılda ortalama 18 ton su kurtarabilir.

2.Bulaşıklarınızı elde değil makinede yıkayın.

4 kişilik bir ailenin günlük bulaşığını elde yıkarsanız, ortalama 84 – 126 litre su harcarsınız. Oysa bulaşık makinesi aynı bulaşığı sadece 12 litre su ile yıkar. Bu da bir yılda ortalama 26 – 40 ton suyu kurtarmanız demektir.

3.Dişlerinizi fırçalarken, tıraş olurken suyu kapatın.

Diş fırçalarken ya da tıraş olurken, kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. 4 kişilik bir ailede bu rakam ortalama 48 tondur.

4.Daha kısa duş alın.

5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 lt su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

5.Duş başlığınızı değiştirin.

Yeni çıkan suyu daha iyi bir şekilde püskürten ekonomik duş başlıklarından alın. Böylece suyu daha az açarak daha tazyikli bir duş alabilirsiniz.

6.Muslukları tamir ettirin.

Evdeki tüm muslukları su kaçırmadığından emin olun. Gerekirse tamir edin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcar.

7.Su kaçaklarını engelleyin.

Evinizdeki ya da apartmanınızdaki su borularını yenileriyle değiştirin ya da tamir ettirin. Eski tip borular tonlarca su harcar.

8.Sifona plastik bir şişe yerleştirin.

1,5 litrelik bir pet şişeyi su ile doldurarak sifonunuzun içine yerleştirin. Sadece bu basit bir önlemle bile yılda 2 ton su kurtarabilirsiniz.

9.Boş yere sifon çekmeyin.

Tuvaleti çöp olarak kullanmayın. Dört kişilik bir ailenin her bir ferdi, günde bir kez sifonu amacı dışında çekerse yılda 16 ton su harcamış olur

10.Çamaşır makinesini ekonomik kullanın.

Bir çamaşır makinesi tek bir çalıştırmada 176 litre su harcar. Makinenizi haftada bir kez bile az kursanız, yılda 9 ton suyu kurtarırsınız.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.

1 Yanıt

  1. Mehmet dedi ki:

    1,2,3 ve 9 çok önemli. Saygılar.