Başlangıç uygulamalarını kapatmak

Başlangıç uygulamalarını kapatmak

Başlangıç uygulamalarını kapatmakWindows açılırken birkaç uygulama da bununla beraber çalışmaya başlar. Bunlara başlangıç uygulamaları denir. Ama bu uygulamaların bazıları pek de önemli olmayıp, yaptıkları tek şey açılışı yavaşlatmaktır. Açılışı yavaşlatan uygulamalar genelde size tercih hakkı vermez, kendini başlangıç uygulamaları arasına koyuverir.

Bunu engelleyip başlangıç uygulamalarını kontrol etmeye yarayan bir düzine yazılım aracı var. Fakat bu ayarlamayı bilgisayarınıza bir şey yüklemeden de yapabilirsiniz.

Bunun için Başlat(Start)‘tan Çalıştır(Run)’a tıklayıp “msconfig” yazın. Açılan “Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı(System Configuration Utility)” penceresinden Başlangıç(Startup) sekmesine tıklayın. Burada başlangıç uygulamalarının [yanlarında işaretli kutuları olduğu hâlde] bir listesini göreceksiniz. Bu listede bulunmasını, Windows’la beraber çalışmaya başlamasını istemediğiniz uygulamaların işaretlerini kaldırın.

Yaptığınız değişikliklerin aktifleşmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Farkı fark edeceksiniz.

Not: Bu ayarlama ile uygulamanın açılmasını tamamen engellemiyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuz zaman istediğiniz uygulamayı açabilir ve o uygulamadan yararlanabilirsiniz. Bu ayarlama, onun gerekmediği hâlde açılmasını ve makineninin boşa efor sarfetmesini önlemeyi sağlar.

İsmail Sarbay

Hekim. Opereyşın'ın kurucu ortağı ve isim babası. Görseli yazıya tercih etmesiyle tanınır. Hobilerine titizlikle sarılır.