Ajax im – Online messenger’ınız olsun

Ne güzeldi eskiden. Her işin bir adabı vardı. Mail adresiniz olacaksa, Hotmail, Yahoo! gibi ağır abilerden birine danışmalıydınız. İstediğiniz domaine ait bir mail adresi alamazdınız.

Web sitesi mi hazırlamak istiyorsunuz? 8m vardı gül gibi. Sayfa isimlerini falan değiştirmemize izin vermiyordu ama idare edip gidiyorduk.

Arama motorumuz (Yoksa dizinimiz mi demeliyim) Altavista’ydı. Sergey Brin sokakta top oynuyordu o aralar sanırım.

Mail, web sitesi, arama hizmetleri… Eskiden böyle “büyük” işleri, büyük şirketler yapardı ancak.

ICQ vardı. Garip bir seri numarasıyla giriş yapmanıza imkan tanıyan anlık mesajlaşma uygulaması olarak açıklanabilecek bu program, zamanında çok popüler olmuştu.

Daha sonra MSN, Yahoo! ve Google da bu işe el atınca, anlık mesajlaşma hizmetleri sınırlarını zorlar oldu. Mail’lere dosya eklemeye uğraşmak yerine, her an hazırda bekleyen messenger’larımızdan dosya gönderir olduk.

8m gitti, ücretsiz blog servisleri geldi. Altavista gitti, Google’ın özelleştirilmiş aramaları geldi.

Nostalji yaptığıma bakmayın, fena da olmadı hani.

Adı üstünde, AJAX’tan yararlanan bir web hizmeti olan Ajax im, size daha büyük bir fırsat sunuyor: Kendi sitenizde çalışacak bir online messenger’ınız olsun ister misiniz?

“Evet” diyorsanız, AJAX im‘i indirmek ve daha fazla bilgi edinmek için buraya, online demo’sunu görmek içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Bu uygulamayı sitenize kurduğunuzda ziyaretçileriniz, messenger servisinizden yararlanan diğer kişilerle anlık olarak mesajlaşabilecekler.

14 Mart 2008’de 3.3 sürümü yayınlanan AJAX im‘in toplam dosya boyutu 284 kb.

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.

Sevebilirsin...