Wikipedia’da cinayet ihbarı

Hergün internetin hayatımıza ne kadar girdiğini gösteren haberlerle karşılaşıyoruz. Artık gazeteler, dergiler bile web sitelerinden bahsediyor, Youtube videolarını kaynak gösteriyorlar. Güvenilirlik düşük ama bilgi ağı kuvvetli. Bu da internetin “kaynak” sayılmasına yetiyor.

Sürekli yeni nesil ansiklopedi olarak yazılı basında bahsi geçen Wikipedia bu sefer, bir cinayetin ihbar edilmesiyle gündeme geldi.

Chris Benoit isimli bir güreşçi, eşini ve çocuğunu öldürdükten sonra kendini astı. Polis, eşi ve çocuğu pazartesi akşamı Atlanta’daki evinde buldu.

Buraya kadar enteresan bir durum yok.

Chris Benoit’in eşinin ve çocuğunun bulunmasından 14 saat önce, Wikipedia’da kendisiyle ilgili başlığa anonim bir kullanıcının “2 gün önceki maçına eşi öldüğü için katılamadı” yazması konunun birden herkesin dikkatini çekmesine sebep oldu. Öyle ya, bunu yazan kişi ailenin öldüğünü nereden biliyordu?

Wikipedia yetkilleri, anonim kullanıcının IP’sinin Dünya Güreş Organizasyonu’nun düzenlendiği Stamford, Connecticut’da kayıtlı olduğunu açıkladılar.

Wikipedia çalışanları, tartışmalara sebep olan bu bilgiyi hemen siteden kaldırdılar. Gerekçelerinde ise, bilginin güvenilir olmadığını belirttiler.

Tartışmalar sürerken, birkaç saat önce aynı kullanıcı anonim isimle Wikipedia’ya tekrar yazdı. Bu olayın, kötü bir rastlantı olduğunu söyleyen “anonim” açıklamasına şöyle devam etti:

“Wikipedia’da her gün defalarca yanlış bilgiler yazılıyor. Benimkinin gündeme gelmesinin sebebi yalnızca kötü bir rastlantıdır. Ne yazık ki bu rastlantı dedikodu ve söylentilerle ateşlendi.”

Olay güncelliğini koruyor. Bizim bu olaydan çıkarabileceğimiz açık bir sonuç var:

İnternete kim hakim olursa, gündemi o belirleyecek.

Bu gerçek her geçen gün güçlenerek kendini hissettiriyor.

Bu günlerde olayı takip edebileceğiniz Google News bağlantısı
Olayla ilgili haber
Anonim kullanıcının 2. mesajıyla ilgili haber

İbrahim

Hekim. Yazar, beğenirse çevirir, kod yazarak eğlenir. 2002'den beri internette yazıyor.