Nasıl Çalışıyorum:
Sara Soueidan

Nasıl Çalışıyorum:<br /> Sara Soueidan
Sara, son zamanlarda başarılı çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren bir web geliştiricisi. Net Ödülleri’nde Yılın Geliştiricisi ve Seçkin Destekçi dallarında aday gösterilen Lübnanlı geliştirici, özellikle SVG ve CSS alanlarındaki uzmanlığıyla tanınıyor. Codrops CSS Reference isimli eserin sahibi olan Sara Soueidan’ın ortak yazarı olduğu Smashing Book #5 de kısa süre önce satışa sunuldu. Kendisiyle, çalışma ortamını ve nasıl çalıştığını konuştuk.

1. Hangi okuldan mezun oldunuz? Şu anda nerede, hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Beyrut’taki Lübnan Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’nden  Bilgisayar Bilimleri diplomasıyla mezun oldum. Şu anda serbest çalışan bir front-end web geliştiricisi, yazar ve konuşmacıyım.

2. Hangi uygulamaları ve programları kullanıyorsunuz?

En çok kullandığım uygulamalar kod editörüm ve tarayıcı(ları)m Sublime Text ve Chrome— geliştirici tarayıcısı olarak bunu tercih ediyorum. Elbette diğer tarayıcılarda da deniyorum. Sublime’ı esnekliği ve güçlü bir geliştirici aracı haline getirebilmeme izin veren çok sayıda eklentisi olması sebebiyle tercih ediyorum.

Yine, hemen her gün, Mac için Github uygulamasını ve zaman zaman Codekit‘i (hızlıca yeni basit projeler başlatmak için harika) kullanıyorum. Tasarımcı değilim bu yüzden çok fazla tasarım aracı kullanmıyorum. Ama bazen SVG işleri için Sketch ve Adobe Illustrator’ü kullandığım da oluyor. Sketch kullanıcı arayüzü tasarımına odaklanırken, Ai daha güçlü ve hoş SVG export özellikleri ile geliyor. Artı olarak, biraz dürüst olmak gerekirse, internetteki SVG kaynakları çoğunlukla yalnızca Ai dosyaları formatında mevcutlar ve bu dosyaları açmak ve düzenlemek için de Ai’yi kullanıyorum.

3. Düzenli misiniz, dağınık mısınız? İş yerinizde ve evinizde çalışma ortamınızı nasıl organize ediyorsunuz?

Kesinlikle düzenliyim. Daha gençken çok çizerdim. Bu yüzden içimde bazen masamı sanatçı dağınıklığına çevirmeye yönelen bir  sanatçı tarafım var. Ama genellikle her gün gün sonunda toparlıyorum.

Masamda sadece dizüstü bilgisayarım ve çalıştığım araçlar (fare, mikrofon, telefon vs), bir kupa ve birkaç geliştirici kitabı var. Dağınıklığı sevmiyorum. Ama yine de IE Geliştirici Araç Takımım ve ilham vermesi için Web Platform ödülüm de masamda yer alıyor.

4. Cep telefonunuzun ve kişisel bilgisayarınızın temel özellikleri neler?

2014’ün sonlarında OS X’e geçene kadar Windows kullanıyordum. Bugün birincil çalışma bilgisayarım bir  15” Macbook Pro. İş için OS X’i Windows’a tercih ediyorum. OS X’te kullanabildiğim çok sayıda uygulama ile daha üretken olabildiğimi hissediyorum. Dürüst olmak gerekirse, bence OS X’i kullanmak Windows’a göre çok daha pratik. Gerçi bu subjektif bir konu. Sizin için farklı olabilir.

Hem Android hem de iOS mobil cihazlarım var — bir Samsung Galaxy Note 3 ve bir iPhone 6. Bir cihazdan birden fazla bulundurmayı sevmiyorum ama Note’u test aracı olarak tutuyorum (Ayrıca ekran görüntüleri alırken S Pen kullanmayı seviyorum). iPhone ise birincil mobil cihazım. iOS’u Android’den çok daha kolay ve basit buluyorum. Tabi yine bu konu da subjektif.

5. Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda oyun oynar mısınız? Evetse, hangileri?

Hayır oyuncu değilim. Çocukken elbette oyunlar oynadım. İlk gençliğimde oynadığım ilk ve son oyun Tomb Raider‘dı. Ne dizüstü bilgisayarımda, ne de akıllı telefonumda oyun yok.

6. Telefonunuz ve bilgisayarınız hariç, olmazsa olmaz diyebileceğiniz bir teknolojik alet var mı?

Kalem! “Alet” sayılır mı bilmiyorum ama, çantamda bir kalem olmadan hiç bir yere gidemem. Bunun dışında, elektronik aletlere bağımlı kalmamaya çalışıyorum. Bu yüzden gündelik yaşantımda eski moda araçları tercih ediyor ve seçiyorum (kalem ve kağıt, basılı kitaplar vs.).

7. Gerçekten iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir spor veya gündelik bir aktivite var mı?

“Gerçekten iyi olduğun” ifadesi geçmesi zor bir filtre. Daha önce söylediğim gibi, eskiden çok çizim yapardım. Kendi çalışmalarımı değerlendiremem, bu yüzden kararı size bırakıyorum. Çizimlerimi [çok eski] DeviantArt hesabımdan inceleyebilirsiniz.

8. Kendinizi içe dönük olarak mı tanımlarsınız, yoksa dışa dönük mü?

%90 içe dönük, %10 dışa dönüğüm. %10luk kısmı konferanslara katılırken kullanıyorum. Ama kesinlikle yalnızlığa ve “yeniden şarj olma” zamanına ihtiyacım oluyor. Özellikle de geceleri. Bu yüzden güneş battıktan sonra pek sokağa ve açık hava etkinliklerine çıkmıyorum.

9. Genelde kaçta uyursunuz? Günde kaç saat uyursunuz?

Zor bir soru. Düzenli bir uyku kalıbım yok ve bundan kesinlikle memnun değilim. Gün içinde yeterince enerjik olabilmek için sekiz saat uykuya ihtiyacım var. Ama genellikle altı saat – dokuz saat arası uyuduğumu söyleyebilirim. Belirli bir uyku saatim yok ama gece yarısından sonra uyuduğum çok nadirdir.

10. Çay mı, kahve mi? Uyanık kalmak için mi, keyif için mi? (Biz çaysız yapamıyoruz. Siz?)

Çay! Lübnan’da çay da, kahve de yaygın, ama ben çayı tercih ediyorum. Hatta daha önce hiç kahve içmedim. Hiç! Çok çay içerim, ama yalnızca yeşil çay içerim, siyah çay içmem. Yine içtiğim yeşil çay konusunda da titizim ve meyve aromalı olanlarını tercih ederim. En beğendiğim aroma çilek ve mango (karışımı). Merak ettiyseniz, Twinnings‘in çilekli mangolu yeşil çayını kullanıyorum. Sağlığa faydalı olduğu için ve elbette harika meyve tatları sebebiyle içiyorum.

11. Kendiniz hakkında, okuyucularımıza enteresan gelebilecek başka neler söyleyebilirsiniz?

Kuş insanıyım. Kedileri çok sevmem. Bunun, “hava karardıktan sonra aktivite yok” kısmını açıkladığını düşünüyorum. Kuşlar da hava karardıktan sonra durgun olmuyorlar mı?  🙂 Bunun dışında, bazen geleneklerimiz ve kültürümüz hakkında şeyler söylediğim zaman insanların ilgisini çekiyor. Şimdi de öyle yapayım: Tesettürümün bir parçası olarak, erkeklerle el sıkışmıyorum.  Bunun dışında, yalnızca eski kafalı, oyun oynamayan, çay içen bir web geliştiricisiyim. 🙂

Teşekkürler!

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir