Nasıl Çalışıyorum:
Nedad Memić

Nasıl Çalışıyorum:<br /> Nedad Memić
Bosna – Hersek doğumlu bir dilbilimci olan Nedad, Viyana’da yayın yapan aylık KOSMO dergisinin genel yayın yönetmeni. Peki nasıl çalışıyor?

1. Hangi okuldan mezun oldunuz? Şu anda nerede, hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Lisansımı Saraybosna’da Almanca ve İngilizce üzerine, doktoramı ise Viyana’da Almanca üzerine yaptım. Şu anda Viyana’da yayın yapan aylık KOSMO dergisinin genel yayın yönetmeni olarak görev yapıyorum.

2. Hangi uygulamaları ve programları kullanıyorsunuz?

Genellikle değişik konularda bilgi alabileceğim uygulamaları yeğliyorum. Bu yüzden Facebook ve Twitter’ı sık kullanıyorum. Bir gazetecinin bilgi edinebilmesi ve diğerleriyle bilgi değiş tokuşu yapabilmesi önemli.

3. Düzenli misiniz, dağınık mısınız? İş yerinizde ve evinizde çalışma ortamınızı nasıl organize ediyorsunuz?

İkisinin karışımını seviyorum diyebilirim. Ofisim ve evim her zaman çok organize ve düzenli değildir ve genellikle eşyaları koyduğum yeri aramak zorunda kalırım. Ama bunun günümüzün hızlı ortamında oldukça normal ve kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum.

Hatıralık eşyalar bulundurmayı seviyorum. Genellikle çıktığım her uzun veya egzotik geziden hatıralık eşyalar getiriyorum.

4. Cep telefonunuzun ve kişisel bilgisayarınızın temel özellikleri neler?

Çalıştığım firmanın verdiği bir Sony Xperia Z3‘üm var. Bugüne kadar sahip olduğum bütün Android telefonlarından oldukça memnun kaldığımı söylemeliyim. Evdeki dizüstü bilgisayarım Windows 7 kurulu bir HP. Ama yakın zamanda yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Muhtemelen Mac olacak.

5. Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda oyun oynar mısınız? Evetse, hangileri?

Aslında hayır. Bir çok insanın oyun oynamayı sevdiğini biliyorum, ama benim hoşuma gitmiyor.

6. Telefonunuz ve bilgisayarınız hariç, olmazsa olmaz diyebileceğiniz bir teknolojik alet var mı?

Cep telefonu ve bilgisayar olmadan yaşamayı denedim ve başarılı oldum. Ama sabahları kahve içmeden yaşamak çok daha zor olurdu. 🙂

7. Gerçekten iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir spor veya gündelik bir aktivite var mı?

Bisiklete oldukça düşkünüm. Düzinelerce kilometre bisiklet sürmeyi severim. Bu rahatlamamı ve diğer şeylerden uzaklaşabilmemi sağlıyor.

8. Kendinizi içe dönük olarak mı tanımlarsınız, yoksa dışa dönük mü?

İkisi de derdim. Medya sektörüne girmeden önce oldukça içe dönük birisiydim. Şimdi bazen fazlasıyla dışa dönük bile olabiliyorum. Kişisel konularda ise bu kadar “coşkulu” olmamaya çalışıyorum. 🙂

9. Genelde kaçta uyursunuz? Günde kaç saat uyursunuz?

Uykuyu seviyorum ve genellikle uyku eksikliğiyle mücadele etmem gerekiyor. Genellikle günde 8 saat uyuyorum. Ancak bundan sonra çalışmaya hazır oluyorum.

10. Çay mı, kahve mi? Uyanık kalmak için mi, keyif için mi? (Biz çaysız yapamıyoruz. Siz?)

Kahve. Türklerin çay sevgisini hatırlatmanız komik oldu. Ben Bosna – Hersekliyim ve biz kahve kültürünü Osmanlı Türklerinden alıp değiştirdik. Bu yüzden bazen geleneksel yöntemle pişirdiğimiz kahveye “Türk Kahvesi” veya daha sık olarak “Boşnak Kahvesi” diyoruz. Kesinlikle kahveye düşkünüm ve gittiğim her yerde kahve çeşitlerini denemeye çalışıyorum.

11. Kendiniz hakkında, okuyucularımıza enteresan gelebilecek başka neler söyleyebilirsiniz?

Olumlu kalın, değişik kültürlerden insanlarla arkadaşlıklar kurun, yeni diller öğrenin, kendinizi eğitin ve sevgi yayın. Bu dünyada ihityacımız olan şey bu. 🙂

Teşekkür ederiz!

Orijinal Fotoğraf: Aleksandar Kostić

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir