Nasıl Çalışıyorum:
Rıza Selçuk Saydam

Nasıl Çalışıyorum: <br>Rıza Selçuk Saydam
Yepyeni bir yazı dizisiyle karşınızdayız! “Nasıl Çalışıyorum”, sektörlerinde öne çıkan isimlerle gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiler… Sorular standart, cevaplar şükela…

“Nasıl Çalışıyorum”un ilk bölümünde, genç yaşında internet sektöründe haklı bir tanınırlığa kavuşan Rıza Selçuk Saydam var.

Hangi okuldan mezun oldunuz? Şu anda hangi pozisyonda çalışıyorsunuz?

Mezun hissiyatı verdiğim doğrudur fakat aslında şu an Çankaya Üniversitesi’de Matematik-Bilgisayar bölümünün tam burslu, son sınıf öğrencisiyim ve her şey yolunda giderse önümüzdeki Haziran ayında, dönemimde mezun olmayı planlıyorum.

3 seneyi aşkın bir süredir de Nokta’da tasarım uzmanı olarak çalışıyorum, blogcu.com, sinemalar.com gibi projelerin ardından şu an izlesene.com projesindeyim. Kariyerime erken başlamış olmam ile birlikte kullanıcı deneyimi, ürün tasarımı ve arayüz geliştirme gibi konularda deneyim kazanma imkanı elde ettim ve elimden geldiğince de bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

Hangi uygulamaları ve programları kullanıyorsunuz?

Yaptığım işte en güçlü silahlarım not defterim ve kalemim, fakat en az ilginç olanlar da onlar.

Dijital araç anlamında ise yaklaşık 2 yıl önce Photoshop yerine ihtiyaçlarımı karşılayacak daha doğru ve sade bir araç olduğunu fark ettiğim Sketch App’i kullanmaya başladım. Bunun dışında Sublime Text editörü de arayüz geliştirmelerimde günlük hayatımın bir parçası.

Paylaşmaya değer bulduğum, çalışma ortamımın önemli araçları ise Dropbox, Alfred, Ember, MindNode, Reeder şeklinde. Birçok konuda da minik uygulamalar, çözümler bulup iş akışıma ekliyorum. Örneğin renk seçimi için Spectrum, webte font kullanmak için FontPrep veya aynı şeyleri tekrar tekrar yazmamak için TextExpander gibi gibi.

Düzenli misiniz, dağınık mısınız? İş yerinizde ve evinizde çalışma masanızı nasıl organize ediyorsunuz?

Çalışma alanımı kesinlikle temiz ve düzenli kullanmayı seviyorum. İhtiyacım olmayacak her şeyin görme alanımın dışında, gerekli rafında olmasına özen gösteriyorum.

Fiziksel anlamda, dijitalde bu işi abarttığımı söylemem gerekir. Gün, hafta, ay bazında yapacağım her şeyi task managerıma kaydediyorum, aklımdan siliyorum. Böylece o an yaptığım şeye tam anlamıyla odaklanabiliyorum. Bu benim gerçekten ciddiye aldığım bir alışkanlığım.

Cep telefonunuzun ve kişisel bilgisayarınızın temel özellikleri neler?

27-inch Thunderbolt Display ile Retina Macbook Pro kullanıyorum, böylece daha geniş alanda çalıştığım gibi retina ve retina olmayan iki cihaz ile tasarım yapma imkanım da oluyor. Performanstan taviz vermeyecek özelliklere sahip olmaları benim için önemli.

Gündelik hayatta yanımda taşıdığım cep telefonum iPhone 5S. İçerisinde üretkenlikten tut da bir gün lazım olur dediğim, denemek için kurduğum organize şekilde klasörlenmiş 400’e yakın uygulama var, evet 400! 🙂

Ayrıca zamanla sadece oyun oynama ve yolculuklarda film izleme aracına dönüşmüş bir iPad Mini ve Android dünyasını, Materyal Tasarım Dili’ni daha yakından tanımak için bolca zaman geçirdiğim Nexus 5 da kullandığım cihazlar arasında.

Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda oyun oynar mısın? Evetse, hangileri?

Oyun oynamak gerçekten zihinsel anlamda bir ihtiyaç bence. Fakat bu oyunun bağımlısı olup, her boş anda onu oynama durumunu tehlikeli buluyorum. O yüzden cep telefonumda sadece Monument Valley, Dumb Ways gibi bana ilham veren oyunları bulunduruyorum.

Bilgisayarımda ise The Cave, Limbo, Braid ve The Swapper gibi oyunlar var. Bağımsız oyunları desteklemeyi gerçekten seviyorum.

Telefonunuz ve bilgisayarınız hariç, olmazsa olmaz diyebileceğiniz bir teknolojik alet var mı?

Elbette var! Şu sıralar uzun süreli seyahat yapma durumum çok fazla olduğu için, çift çıkışlı Anker harici bataryamı hayat kurtarıcı buluyorum. 16000mAh ile iPhone 5S’i 5-6 defa tam sarj edebiliyor. Bu da bana ve yanımda seyahat edenlere can simidi sağlıyor.

Gerçekten iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir spor veya gündelik bir aktivite var mı?

Havacılığa oldukça ilgim var, serbest paraşüt ve delta kanat lisanslarım var mesela. Ayrıca futbol, masa tenisi ve basketbol’da da profesyonel geçmişim var. Şu sıralar en çok kayaktan zevk alıyorum, fena olmadığımı düşünüyorum. Yakın zaman için Uludağ bahanesi aramaktayım. Ne dersin, gidelim mi? 🙂

Kendinizi içe dönük olarak mı tanımlarsınız, yoksa dışa dönük mü?

Her türlü sosyal medya aracını oldukça agresif kullanmama rağmen içe dönük olduğumu düşünüyorum. Fakat bunu problem veya kötü bir şey olarak değil, dışa dönük olmama bir gereksinim olmamasından dolayı kendi seçimim olarak görüyorum.

Yıllar önceki tweetlerim ile bugünküleri karşılaştırdığımda sanıyorum ki sosyal medyayı kullanış biçimimizin değişmesi ve biraz daha herkesin artık orada olmasının etkisiyle artık subjektif düşüncelerimi olabildiğince kendime saklamayı seçiyorum.

Genelde kaçta uyursunuz? Günde kaç saat uyursunuz?

Gece 12den önce uyuduğumu uzun zamandır hatırlamıyorum gerçekten. Fakat güne saat 7’de başlamam gerekiyor. Günde minimum 5-6 saat uyumaya çalışıyorum. Haftasonlarında genellikle haftaiçinin açığını kapatıyorum diyebilirim.

Çay mı, kahve mi? Uyanık kalmak için mi, keyif için mi?

Kola! Sanıyorum çay için biraz daha düzenli hayata geçmek gerekiyor (İlginç bir bakışı değil mi? Bir düşünün ama…), kahveye karşı da kesinlikle boş değilim ve bana farklı kahve kültürlerini tanıtan arkadaşlarımın yeri gerçekten bambaşka fakat içecek seçimimi en çok tetikleyen şey hızlıca erişebilmek olduğundan kola öne çıkıyor.

Kendiniz hakkında, okuyucularımıza enteresan gelebilecek başka neler söyleyebilirsiniz?

Sanırım birçok kişi üniversite son sınıf öğrencisi olduğumu veya spor aktivitelerimi bilmiyordu. Bunlara ek olarak gezmeyi oldukça seven ve tüm birikimini gezmeye harcayan biri olduğumu da belirtebilirim.

Hmm, ilginç ne olabilir? İnternet serüvenime okuduğum kitapları kendimce eleştirdiğim rsskitap.com blogum ile başladığımı belirtmem ilginç olabilir. Yazdıklarımı bugün okuyunca üslubum oldukça ilginç geliyor fakat ne iyi yapmışım da demeden geçemiyorum.

Keyifli sorular için gerçekten çok teşekkürler, benim hakkımda bunları merak eden var mıdır emin olamıyorum, umarım okuyucular için de eğlenceli olmuştur.

2007’den beri takip ettiğim (Editörün Notu: İşte ispatı), bana sürekli ilham veren Opereyşın’a konuk olmak gerçekten çok güzel bir duygu, davet için çok teşekkürler İbrahim! 🙂

Biz de bu keyifli sohbet için teşekkür ediyoruz!

Sevebilirsin...

2 Yanıt

 1. Yılmaz dedi ki:

  Macbook kaç inch? Donanım bilgileri nedir? (5 yıllık donanımlarımı yenileyeceğimde o yüzden sordum 😀 (macbook air de almayı düşünüyordum ama bu yazıdan sonra fikrim değişti, önerir misiniz?) )

  Bir de keşke görsellerle destekleseydiniz masayı ortamı vs 😀

  • Selamlar Yılmaz,

   Özellikleri açıkca yazayım o halde 🙂

   15 inch MacBook Pro (Retina, Mid 2012)
   2.7 GHz Intel Core i7
   16 GB 1600 MHz DDR3
   750 GB Flash Storage

   Resim konusunda da haklısın 🙂 Şu an için ortam müsait olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir