Özel Derste Yeni Bir Soluk: Vizyon Ders

Özel Derste Yeni Bir Soluk: Vizyon Ders
Bir yıldır sitemizde röportaj yayınlamamışız. Bu eksiğimizi, özel ders alanında yeni bir çözüm olarak ortaya çıkan Vizyon Ders‘in, eğitim alanındaki tecrübelerini ve başarılarını bildiğimiz kurucularıyla röportaj yaparak kapatmak istedik. Ortaya bu keyifli yazı çıktı.

– Öncelikle VizyonDers.com nedir? Ne zaman kuruldu?

VizyonDers.com özel ders vermek isteyen öğretmenlerle özel ders almak isteyen öğrencileri buluşturan bir ilan sitesi. Bu siteyi faaliyete geçirmekteki amacımız öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim köprüsünü kurmaktı. Bu hedef doğrultusunda ve bir yıllık araştırmanın sonucunda, ocak ayında da test çalışmalarının bitmesiyle birlikte faaliyete geçtik. Hâlen beta sürümünün yayında olduğu VizyonDers.com kısa bir süre sonra tam sürümüyle yoluna devam edecektir.

– Sitenin kurucuları da öğretmen mi?

Sitenin kurucularından birisi fizik öğretmeni ve görevine özel bir okulda devam etmektedir. Bir diğer kurucumuz da kurumsal firmalara eğitim veren bir eğitimcidir. VizyonDers.com kurucuları eğitim sektöründe çalışmalarına devam eden, aktif eğitimcilerdir.

– VizyonDers.com kimlere hitap ediyor?

Türkiye’nin herhangi bir yerinde ikâmet eden tüm öğretmen ve öğrencilere (velilere) hitap etmektedir. Öğretmenlerimizin basit bir şekilde oluşturduğu profil, VizyonDers.com tarafından tüm Türkiye’ye ulaştırılıyor. Siteyi ziyaret eden her öğrenci ve veli yakınlarında bulunan, ihtiyacı olduğu herhangi bir dersin öğretmenine çok rahat bir şekilde ulaşmış oluyor.

– Neden özel ders?

Bu sorunun cevabını maddeler halinde şu şekilde izâh edebiliriz:

Özel ders, günümüzde etkili bir eğitim modelidir. Eğitimde en ileri seviyede olan ülkelerden biri de Finlandiya’dır. Finlandiya dahil birçok ülkede bu sistem yaygın olarak kullanılmaktadır.

Özel ders, zamanın kıymetini bilenler içindir. Zamanı doğru yönetebilmek adına hem öğrenci için hem de öğretmen için önemli bir israfı engellemiş olur.

Özel ders, öğrenciye bireysel çözümler sunar. Öğretmen, öğrenciye birebir çalışma esnasında onun seviyesine göre hitap edeceğinden kişiye özgü seviye belirlenir ve böylece öğrenci için ders çok daha kısa bir zamanda anlaşılır hale gelir.

Özel ders, sınavlara hazırlıkta en etkili öğrenme biçimidir. SBS, YGS, LYS gibi sınavlara girecek olan öğrenci konu eksikliklerini düzenli ve hızlı bir şekilde tamamlayıp deneme sınavlarına odaklanabilir.

Özel ders, zaman ve maliyet kavramlarının en ekonomik olarak buluştuğu çizgidir. Yıl içerisinde uygulanan diğer eğitim modelleri ekonomik gözükse de alınan ders verimi ile ters orantılıdır.

– Sitenizdeki özel ders ücretleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Serbest piyasa ekonomisi koşulları burada da geçerlidir. Her öğretmen ders vermek istediği koşul, lokasyon ve fiyatları kendisi belirler. Ders almak isteyen öğrenci belirlenen kategorilerden kendine uygun olan bölümü seçer ve fiyat konusunda serbest rekabet koşulları altında istediği oğretmeni seçmiş olur. Burada VizyonDers.com olarak öğretmenin belirlediği özel ders ücretine karışmamakla beraber herhangi bir şekilde ders ücretlerinden komisyon da talep etmemekteyiz. Aynı zamanda öğretmenlerimize yönelik açılışa özel olarak “ÜCRETSİZ 3 Aylık Üyelik” avantajı sunmaktayız.

– VizyonDers.com ülkemizin tek bir bölgesine mi yoğunlaşıyor, yoksa ülke geneline mi hitap ediyor?

Elbette eğitim ülkemizin her bölgesinde ciddi bir ihtiyaçtır. Sitemizde de ülkemizdeki nüfus yoğunluğuna göre kalabalık olan bölgelerimiz daha çok işlem görmektedir. Bununla beraber ülke genelindeki bütün öğrenciler ve öğretmenler sitemize hızlı bir şekilde erişip sitemizi istedikleri gibi kullanabilirler.

– Vizyon Ders.com’un benzer eğitim sitelerinden ne gibi farkları olacak?

Vizyonders.com ekibi, sistemin altyapı çalışmaları esnasında alternatif eğitim modelleri hakkında detaylı bir çalışma yaptı. VizyonDers.com beş senelik planlamasında asenkron eğitimden, online eğitim sistemine kadar üç-dört farklı eğitim modelini aynı anda sunmanın hedefi ile yola çıktı ve bu seçeneklerin arasından öğrencilerin kendilerine en uygun olan eğitim modelini seçeceğini ve dolayısıyla daha hızlı öğrenmenin yolunu bu şekilde açmış olacağımıza inanıyoruz. Aynı zamanda sitemize entegre ettiğimiz “Test Çöz” bölümü sitemizin önemli farklarından sadece bir tanesidir. Öğrencilerimiz VizyonDers.com’a üye olduktan sonra sistemde aktif olarak bulunan bütün derslerle alakalı testleri çözebilecek, kendi panelinde hangi testten kaç net cevapladığını görebilecek ve o dersteki başarı yüzdesini öğrenmiş olacaktır. Bu özellik sayesinde her öğrenci bireysel olarak kendisini test edip hangi dersten birebir takviyeye ihtiyacı olduğunu rahat bir şekilde öğrenmiş olacaktır.

Bize zaman ayırdığınız için teşekkür eder, başarılar dileriz.

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Osman dedi ki:

    Bu gibi başarılı ve özellikle yerli projeleri duyurmaya devam etmenizi diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir